DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Władze Krakowa nie chcą chronić pomników w Parku Jordana

Władze Krakowa nie chcą chronić pomników w Parku Jordana
fot. Marcin Hałat

Kombatanci i prezes Towarzystwa Parku Jordana apelują do władz miasta o zainstalowanie monitoringu w parku i wzmocnienie ochrony. Miałoby to chronić popiersia sławnych Polaków, które często są niszczone przez nieznanych sprawców.

 

Najczęściej niszczone jest popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego, ale głośno było również o zniszczeniu postumentu Danuty Siedzikówny „Inki”.

 

Mimo apeli o wzmocnienie ochrony, władze Miasta nie podejmują żadnych zdecydowanych kroków. – Powinien być monitoring w tak dużym parku. I tak muszą kiedyś to zrobić. Monitoring jest konieczny, ale nikt na razie nie podejmuje żadnych decyzji, nie mamy żadnych sygnałów ze strony miasta – mówi prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana, Kazimierz Cholewa.

 

O ochronę w parku apelują też kombatanci. „W obliczu regularnie powtarzających się aktów wandalizmu w postaci czterokrotnego zbezczeszczenia przez nieznanych sprawców znajdującego się tamże popiersia płk. Ryszarda Kuklińskiego oraz jeden raz Danuty Siedzikówny „Inki” zachodzi pilna potrzeba zabezpieczenia niewielkiego przecież fragmentu parku Jordana” – podkreśla w apelu do Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych dr Jerzy Bukowski.

 

Jak informuje „Nasz Dziennik” władze Miasta nie reagują jednak na apele. Dziennikarzom nie udało się uzyskać informacji na temat ewentualnego wzmocnienia ochrony Parku Jordana. Przedstawiciele Straży Miejskiej stwierdzili tylko, że patrolują to miejsce. Milczy jednak Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, czyli jednostka zarządzająca parkiem.

 

Cholewa twierdzi jednak, że patrol Straży Miejskiej to za mało. – Już dawno powiedziałem, że należy przywrócić parkowych, ponieważ to jest duży teren. Byli przez dziesiątki lat i to zdawało egzamin. Chodzi o to, żeby park był pilnowany nie tylko w nocy, ale i w dzień. Jest tu pełno młodzieży, jest osiem boisk, przy okazji by pilnowali tych pomników. Wystarczy dwóch strażników zatrudnić, jednego na dzień, drugiego w nocy – mówi prezes „Naszemu Dziennikowi”.

 

Niszczenie popiersi sławnych i zasłużonych Polaków stojących w Parku Jordana wiąże się nie tylko z wysokimi kosztami ich oczyszczenia, ale również trwałymi uszkodzeniami. – Pomnik płk Kuklińskiego został przez krakowską MPO oczyszczony, ale nie został odnowiony tak, jak był wcześniej. Poniosłem koszty, odnawiając po ostatnim przypadku zbeszczeszczania, bo po 13 grudnia był odnawiany przeze mnie, a teraz litery na popiersiu są nieczytelne – wskazuje Cholewa.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged


DATA: 2014-03-25 08:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po co stawiać pomniki by je potem chronić. Szkoda kasy miasta Krakowa. P.Cholewa fundator wielu z nich powinien sam je pilnować albo przejść na emeryturę.
ponad 6 lat temu / malutka
 
Monitoring jest pewnym ograniczniem wolności i w tym przypadku zgodzę się z UM. Jedzcie sobie do USA lub UK i zobaczcie jak tam wygląda świat. Wszystko widzą kamery, totalny syf. Podsumowując: jeśli nie ma zagrożenia życia ludzi lepiej odpuścić kamery.
ponad 6 lat temu / Wasyl
 
Pewnie monitoring jest tylko przy komunistycznych pomnikach.
ponad 6 lat temu / cynik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.