DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Władza chce „grzecznego” Kościoła

Władza chce „grzecznego” Kościoła
Jak Kuba Bogu... Fot. Ł. Korzeniowski

Władza rzuca kolejne kłody pod nogi Kościołowi, zamierzając pozbawić duchownych składek zdrowotnych i ubezpieczeń przez likwidację Funduszu Kościelnego. Konsekwencje tej „reformy” mogą być fatalne w skutkach.

 

Przypomnijmy – na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawiciele rządu zaprezentowali swoje stanowisko w sprawie planowanych zmian w finansowaniu przez państwo związków religijnych. Likwidacji ulec ma Fundusz Kościelny, a środki finansowe przeznaczone dla konkretnych wspólnot, które do tej pory pochodziły z budżetu, miałyby być pozyskiwane na drodze dobrowolnego przekazywania przez podatników 0,3 proc. podatku. Zdecydowana większość wydatków Funduszu to ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

 

Rodzi to wiele problemów i wyzwań dla Kościoła katolickiego. Z bardzo optymistycznych szacunków rządowych wynika, iż dzięki przekazywaniu 0,3 proc. podatku Kościół miałby otrzymywać ok. 100 milionów złotych rocznie (kwota zbliżona do otrzymywanej poprzez Fundusz). Niestety - pomimo intensywnych kampanii społecznych, z możliwości oddania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego korzysta obecnie jedynie 38 proc. uprawnionych do tego Polaków. W tej sytuacji przekonanie podatników do wypełniania dodatkowych rubryk PIT, mających na celu pomoc materialną dla Kościoła, wydaje się bardzo trudnym zadaniem. Nie ma więc żadnej pewności, iż proponowane przez rząd rozwiązanie przyniesie potrzebny Kościołowi dochód. W ramach „obrony przed kryzysem ekonomicznym” państwo zamierza więc zostawić duchownych bez żadnych gwarancji na opłacenie ich składek zdrowotnych i ubezpieczeń.

W takiej sytuacji Kościół zostanie postawiony przed koniecznością opracowania strategii skutecznego „fundraisingu”, co skutecznie odciągnie zarówno część duchownych, jak i realizujących swój apostolat świeckich od swoich dotychczasowych zadań i obowiązków.

 

Wypracowanie odpowiedniego modelu pozyskiwania środków finansowych może również zrodzić wiele nieporozumień natury duszpasterskiej, związanych z wizerunkiem Kościoła. Wierni na całym świecie potrzebują i domagają się jasnego, stanowczego wyłożenia katolickiego nauczania – włączając w to ujawnienie i potępienie błędnych postaw, idei i opinii. Niestety, panujące obecnie tendencje kierują nas raczej w stronę „ugrzecznionej” i delikatnej wizji Kościoła, co wyraźnie widać na przykładzie wielu katolickich mediów, które chcą być „chrześcijańską wersją” swoich laickich i ateistycznych konkurentów. Istnieje obawa, iż taki wizerunek Kościoła będzie promowany w momencie, gdy w grę wejdą kwestie finansowe.

 

Obecnie jednak największym błędem wizerunkowym jest przedstawianie poczynań rządu Donalda Tuska dotyczących likwidacji Funduszu Kościelnego jako kolejnego po podwyżkach podatków sposobu na łatanie dziur budżetowych. W nowoczesnym państwie jest to rozwiązanie racjonalne – stwierdził minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Na szczęście łatwo ten błąd skorygować, tłumacząc znaczenie słów użytych przez ministra w świetle „dokonań” jego partii. W nowoczesnym państwie premier i jego politycy nie klękają przed księdzem, legalizują związki partnerskie, występują na zjazdach feministek i głosują jednomyślnie za zabijaniem niepełnosprawnych dzieci. „Nowoczesne” państwo to państwo laickie i ateistyczne, w którym nie ma miejsca dla Kościoła.

 

Marcin Musiał


DATA: 2012-03-23 14:36
AUTOR: MARCIN MUSIAŁ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"W ramach ?obrony przed kryzysem ekonomicznym? państwo zamierza więc zostawić duchownych bez żadnych gwarancji na opłacenie ich składek zdrowotnych i ubezpieczeń" A to przypadkiem nie jesteście za likwidacją "lewackiego", "socjalistycznego" państwa dobrobytu, gdzie obowiązują ubezpieczenia społeczne, a darmozjady żyją w najlepsze, przez co ci biedni uciśnieni przedsiębiorcy cierpią taki terror, że już blisko do GUŁAG-u? Równi i równiejsi?
ponad 8 lat temu / antyjkm
 
Masoneria,masoneria,masoneria. Najlepiej to przeżucać winę na kogoś, a polsy hierarchowie nie potrafia dostrzegać błędów we własnym postępowaniu. Zresztą oniu cały czas mają zwykłych ludzi za Ciemnogród więc karmią ich takimi dyrdymałami.
ponad 8 lat temu / volcano111
 
Kościół i jego hierarchowie powinni starać się o to "co na górze" a nie o to "co na dole".U nich Pan Bóg jest na dalszym planie, liczy się kasa.
ponad 8 lat temu / Radio Erywań
 
Władza Kościelna jest bardzo grzeczna od dawna. W 2000 roku Prokuratura odrzuciła wniosek o obrazę uczuć religijnych przeciwko Kwachowi i Siwcowi którzy na lotnisku w Kaliszu szydzili z Ojca Św. Jana Pawła II dlatego, że ówczesny Nuncjusz Apostolski, a obecny Prymas Polski tego nie uczynił, a obecny kard Dziwisz wsadził wówczas Kwacha do "Papamobile", tym samym pokazując, że Kwach jest "kul", a my, obońcy Ojca Św to oszołomy - idioci.Czy inny ambasador by pozostawił bez echa obrazę głowy swego państwa np. Prezydenta Obamy. Biskupi Polscy nie dopuścili do igresu Abp. Wielgusa, którego atakowały media i rządzący liberałowie wrogowie Kościoła, gdy te same media okrzyknęły swoim biskupem kard Nycza, który to na polecenie masona Komorowskiego nakazał usunięcie Krzyża z pod pałacu prezydenckiego czytaj ; głównej siedziby masonerii w Polsce. Wrogowie Krzyża i Kościoła, "katolicy" z pod znaku PO, SLD i Palikota nie ponoszą stosownej kary i są hołubieni i obcałowywani przez m.in wymienionych hierarchów. Kościół jest rozwalany przez masonerię kościelną na szczytach jej władzy. I to jest przerażające i wołające o pomstę do nieba.
ponad 8 lat temu / Prawdziwy Polak
 
Robią wszystko żeby zniechęcić ludzi do kościoła i żeby było jak najmniej księży. Smutna prawda :(
ponad 8 lat temu / Kaśka
 
Bo władza chce takiego dyspozycyjnego \"kościoła\" jaki mają skandynawowie :/
ponad 8 lat temu / Asia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.