10 stycznia 2020

Wielka Brytania: Brexit coraz bliżej. Izba Gmin przyjęła ustawę dotyczącą wyjścia z UE

(Fot. Reuters / Forum)

Izba Gmin zdecydowała się poprzeć projekt ustawy będącej porozumieniem pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Ustawa określa warunki, na których dojdzie do Brexitu. Decyzja parlamentarzystów oznacza, że najprawdopodobniej Wielka Brytania opuści Unię Europejską zgodnie z planem tj. 31 stycznia.

 

Brytyjski „The Independent” informuje, że Izba Gmin poparła projekt ustawy regulującej warunki opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Przyspieszone wybory parlamentarne, do których doszło pod koniec zeszłego roku sprawiły, że Partia Konserwatywna może liczyć na zdecydowaną większość w Izbie Gmin. Tym samym, wynik głosowania przybliżył Londyn do opuszczenia Wspólnoty. Projekt ustawy został przyjęty głosami 330 deputowanych. Przeciwko było 231 opozycyjnych parlamentarzystów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Następnym krokiem na ścieżce legislacyjnej będzie czytanie ustawy w Izbie Lordów, gdzie projekt trafi w najbliższy poniedziałek. Politycy oraz brytyjscy dziennikarze podejrzewają, że dojdzie do szybkiego i sprawnego przyjęcia ustawy przez Izbę Lordów, aby zdążyć wyjść z Unii Europejskiej zgodnie z wcześniej ustaloną wersją – tj. do 31 stycznia 2020 roku. W szczególności dąży do tego premier Boris Johnson, który obierając tekę szefa rządu Zjednoczonego Królestwa zapowiedział, że Brexit jest priorytetem w jego pracach.

 

Projekt ustawy w Izbie Gmin został poparty głosami parlamentarzystów Partii Konserwatywnej. Przeciwko byli reprezentanci Partii Pracy, a także 45 deputowanych Szkockiej Partii Narodowej oraz 11 liberalnych demokratów. Zdaniem Iana Blackforda, ewentualne przyjęcie ustawy wywoła „kryzys konstytucyjny”, który doprowadzi do zwiększenia szans w sprawie przeprowadzenia w Szkocji referendum niepodległościowego, a w konsekwencji rozpadu Wielkiej Brytanii.

 

Ian Blackford ze Szkockiej Partii Narodowej stwierdził również, że jego środowisko „w żadnym przypadku nie zgadza się na wyprowadzenie obywateli Szkocji z Unii Europejskiej, wbrew ich woli”.

 

Z kolei Paul Blomfield, rzecznik Partii Pracy zapowiedział, że ministrowie w przypadku Brexitu będą musieli postępować z „wrażliwością i ostrożnością”, aby uniknąć zagrożeń dla Unii Europejskiej. Zdaniem polityka, wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur politycznych UE nie będzie oznaczało, że doszło do faktycznego Brexitu. „Zwycięstwo w wyborach Borisa Johnsona nie dało mu mandatu do przeforsowania jego wersji Brexitu” – stwierdził.

 

Także poseł Partii Pracy David Lammy wyraził swoje niezadowolenie z przyjęcia ustawy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. „Konsekwencje są takie, że tysiące miejsc pracy zostaną utracone, młodzi ludzie stracą prawo do życia i swobodnej pracy w 27 krajach UE. Nasze prawa i wolności będą ulegać erozji” – powiedział.

 

 

Źródło: The Independent

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram