DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Wkrótce dokument polskich biskupów na temat małżeństwa, rodziny i sakramentów

Wkrótce dokument polskich biskupów na temat małżeństwa, rodziny i sakramentów
Fot. Krzysztof Kuczyk / Forum

Prawdopodobnie w czerwcu ujrzy światło dzienne przynajmniej jeden z dokumentów Konferencji Episkopatu Polski na temat małżeństwa i rodziny, w tym udzielania sakramentów świętych rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach. Podczas wtorkowego posiedzenia księża biskupi zapoznają się ze stanem prac nad tymi stanowiskami.

 

Dokumenty o rodzinie i związkach niesakramentalnych obok sytuacji społecznej w Polsce oraz duszpasterstwa polonijnego w Belgii – to główne tematy obrad Rady Stałej KEP na Jasnej Górze. Biskupi omówią sytuację społeczno-polityczną w Polsce w nawiązaniu do opublikowanego 28 kwietnia dokumentu Episkopatu pt. „Chrześcijański kształt patriotyzmu”. Temat ten zreferuje arcybiskup Józef Kupny, przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych.


Rada Stała zapozna się także z przebiegiem prac nad dwoma dokumentami KEP, o których rozmawiano już na zebraniu plenarnym w marcu. Chodzi o dyrektorium o małżeństwie i rodzinie oraz stanowisko ws. możliwości przystępowania do komunii dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Opracowanie zostanie przygotowane w oparciu o adhortację Franciszka „Amoris laetitia”.

Pierwszy dokument, dyrektorium (vademecum) będzie omawiać kwestię tak zwanego duszpasterstwa małżeństwa i rodziny z uwzględnieniem trzech aspektów: przygotowania do małżeństwa, duszpasterstwa rodzin nie mających przeszkód sakramentalnych oraz kwestii związków niesakramentalnych.

Nad dokumentem tym pracuje zespół pod kierunkiem bp. Jana Wątroby, przewodniczącego Rady KEP ds. Rodziny wraz ks. dr. Przemysławem Drągiem, dyrektorem Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Jak zapowiada sekretarz generalny KEP biskup Artur Miziński, będzie to obszerny dokument, zawierający konkretne wskazania dla duszpasterzy.

Natomiast o wiele krótsze stanowisko „w sprawie możliwości przystępowania do Komunii dla osób żyjących w związkach niesakramentalnych” przygotowuje zespół, któremu przewodniczy abp Henryk Hoser. – Swoje stanowiska w tej sprawie opublikowało już kilka Episkopatów, w tym niemiecki i maltański – przypomina biskup Miziński. Jak ujawnia, będzie to dokument o wiele krótszy od dyrektorium, którego część dotyczyć będzie także problemu par niesakramentalnych.

Sekretarz generalny KEP wyraził nadzieję, że przynajmniej jeden z tych dokumentów będzie mógł zostać przegłosowany podczas czerwcowego zebrania plenarnego i podany do publicznej wiadomości.

Rada Stała KEP przygotowuje sprawy na zebrania plenarne i rady biskupów diecezjalnych, czuwa nad wykonaniem decyzji tych gremiów i koordynuje prace Konferencji.

Radę Stałą tworzą: przewodniczący Konferencji, zastępca przewodniczącego, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami, sekretarz generalny oraz sześciu biskupów diecezjalnych i dwóch biskupów pomocniczych wybranych przez Zebranie Plenarne. Wyboru dokonuje się na okres pięciu lat, z możliwością wyboru na drugą kadencję.

Obecnie w skład Rady Stałej wchodzą, z urzędu: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Z wyboru w skład tego gremium wchodzą obecnie: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski, abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Andrzej Czaja, biskup opolski, bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski, bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i bp Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

 


Źródło: KAI

RoM

DATA: 2017-05-01 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Michu: jest tylko jedna prawdziwa opcja - ta którą zatwierdził daaaawno temu Bóg: "nie cudzołóż". Dopóki nie ma jednoznacznej wypowiedzi papieża, pozostaje bazować na dotychczasowej doktrynie Kościoła i nie cudować z dopuszczaniem cudzołożników do Komunii, bo im to w niczym nie pomoże, a na pewno zaszkodzi - dojdzie im grzech świętokradztwa.
ponad 3 lata temu / r
 
I po co na zapas się martwić i lamentować? Trzeba poczekać do czerwca. Ja jestem spokojna, Episkopat Polski nie zejdzie z drogi Prawdy, nie dołączy do Episkopatów Niemiec i Malty.
ponad 3 lata temu / Maria
 
@r Chodzi mi o rozwodników żyjących z drugą żoną bądź mężem w drugim małżeństwie. Są 2 opcje albo myli się kościól niemiecki i na Malcie, albo mają rację, wówczas pozostałe powinny do nich dołączyć. Wydaje się, że Malta i Niemcy trafnie odczytały intencje papieża, jednak wobec wątpliwości klarowne stanowisko Ojca świętego załatwi sprawę. Nie może być tak, że każdy lokalny kościół działa po swojemu, musi być posłuszeństwo, inaczej może w przyszłości jakiś kościół zaakceptuje np homozwiązki, kapłaństwo kobiet etc. Nad wszystkim musi czuwać papież jako władca kościoła.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
Zapytuję jak mamy uczyć nasze dzieci w katolickich rodzinach poświęcenia i ofiary wynikającej z wierności i uczciwości małżeńskiej skoro w KK grzechem śmiertelnym cudzołożników MIŁOŚĆ MAŁŻEŃSTWA SAKRAMENTALNEGO jest wynaturzana
ponad 3 lata temu / Megi
 
Szykuje się potężna schizma.
ponad 3 lata temu / Nasa
 
No cóż jeśli KEP, dołączy do grona innych modernistycznych Episkopatów KK,to nasze dzieci niestety widząc i żyjąć w gronie cudzołożników będą uczone bezkarnego zycia w nieczystości które jak wiemy zaprzecza wiernej i uczciwej aż do śmierci miłości. KK jak narazie w świecie był jedyną bezpieczną ostoją dla małżeństwa i rodziny. Sakrament małżeństwa był przez KK chroniony i mężnie broniony, bo jest widzialnym znakiem związku Chrystusa i Kościoła.Udziela on małżonkom łaski miłowania się wzajemnie, tą miłością,jaką Chrystus umiłował Kościół.Jak wobec tej oczywistej prawdy zawartej w nauce KKK, mamy dzisiaj wychowywać dzieci, które są demoralizowane przez Al z jej kontrowersyjnym prawem zezwalającym w KK udzielać sakrament pokuty i Eucharystii z jednoczesnym przyzwoleniem cudzołożnikom na życie hańbiące sacrum życia z sakramentalnym męzem ,żoną.Jak mamy uczyć poświęcenia i ofiary wynikającej z wierności i uczciwości małżeńskiej skoro MIŁOŚĆ jest cudzołóstwe
ponad 3 lata temu / Megi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.