DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Wizyty w Smoleńsku były źle chronione! Gen. Paweł Bielawny skazany za zaniedbania BOR

Wizyty w Smoleńsku były źle chronione! Gen. Paweł Bielawny skazany za zaniedbania BOR
Paweł Bielawny w towarzystwie byłego szefa BOR, Mariusza Janickiego fot. Adam Chelstowski/FORUM

Były wiceszef Biura Ochrony Rządu gen. Paweł Bielawny, oskarżony o nieprawidłowości przy ochronie wizyt VIP-ów w Smoleńsku jest winny zaniedbań. Warszawski Sąd Okręgowy skazał go w zawieszeniu na 3 lata, 10 tys. zł grzywny i 5 lat zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza BOR. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Gen. Bielawny odpowiadał za niedopełnienie od 18 marca do 10 kwietnia 2010 roku obowiązków związanych z planowaniem, organizacją i realizacją zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu. To – jak wskazywała prokuratura – w akcie oskarżenia – skutkowało „znacznym obniżeniem bezpieczeństwa ochranianych osób”. Było to działanie na szkodę interesu publicznego, tj. zapewnienia ochrony prezydentowi RP i prezesowi Rady Ministrów oraz na szkodę interesu prywatnego osób pełniących urząd prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej oraz urząd prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

 

Były wiceszef BOR był oskarżony także o poświadczenie nieprawdy w dokumentach, w których wbrew faktom wskazano, że fotograf współpracujący z BOR jest funkcjonariuszem Biura w delegacji do Smoleńska.

 

Sędzia Ewa Leszczyńska-Furtak, rzeczniczka sądu zaznaczyła, że prokurator wnosił o kary jednostkowe: półtora roku pozbawienia wolności za pierwszy zarzucany czyn oraz roku – za drugi i wniósł o orzeczenie kary łącznej: 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 5 lat; 10 tys. zł grzywny oraz zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza BOR na 10 lat. Obrońca i sam oskarżony wnosili o uniewinnienie.

 

Gen. Bielawny nigdy nie przyznawał się do zarzutów. Inne zdanie mieli biegli oceniający pracę BOR. Przygotowane dwie opinie wprost stwierdzały, że sposób organizacji i realizacji działań ochronnych był niezgodny z zasadami BOR. Co więcej, wedle biegłych Bielawny świadomie zdecydował o odstąpieniu od rozpoznania przez BOR lotniska w Smoleńsku i obecności funkcjonariuszy Biura na lotnisku. Nie sprawdzono też tras przejazdu prezydenta. To miało swoje konsekwencje, bo w przypadku wizyty Donalda Tuska w Smoleńsku, gdzie spotkał się 7 kwietnia 2010 roku z Władimirem Putinem, o bezpieczeństwo zadbały rosyjskie służby. 10 kwietnia poziom zabezpieczeń był nieporównywalnie niższy. Sąd przychylił się do opinii biegłych i uznał gen. Bielawnego winnym stawianych mu zarzutów. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Źródło: tvp.info

MA

DATA: 2016-06-21 11:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

nie przejmuje; pospólstwo przełknie każde kłamstwo ?wolnych mediów?. Czemu więc CIA traci taką doskonałą okazję obarczenia smoleńską zbrodnią Rosji? Przyczyna może być tylko jedna, ona sama współuczestniczyła w tym zamachu i dekonspiracja Rosji, spowoduje odwetową dekonspirację USA przez Putina.No ale nie martwy się! Nasz najwspanialszy ?sojusznik? ma jeszcze wiele asów w rękawie i czas pokaże, jakie nam jeszcze niespodzianki przyszykował. A na razie ?Rodacy do boju z Rosją!?.
ponad 3 lata temu / z sieci 3
 
powyborczej deklaracji Macierewicza,a ?sojusznik? nie dostarczył wymarzonych dowodów.Czyżby dlatego, jak niektórzy twierdzą,że zamachu w ogóle nie było? Amerykanie oskarżają Rosję o wszystkie rzeczywiste i wymyślone zbrodnie tego świata,jak na przykład zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad Donbasem, choć wszystkie dowody wskazują na akcję ukraińskiego myśliwca.Nie ma wątpliwości,że CIA zna przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem,a jeśli nie to zawsze może sfabrykować fałszywe wskazujące na Rosję.Najnowszy przykład fabrykowania fikcji stanowi ?zamach terrorystyczny? w Orlando,w którym rzekomo zginęło 50 homoseksualistów,a 53 zostało rannych.Po wyselekcjonowaniu 93 milionów wzmianek internetowych na ten temat,nie można znaleźć zdjęć zabitych lub rannych w szpitalach miejskich.CNN zaprezentował galerię zdjęć z tego incydentu,która bardziej przypomina fotoreportaż z miejsca ćwiczeń ratowników medycznych niż z miejsca terroru i nikt się tym specjalnie
ponad 3 lata temu / z sieci 2
 
"Kiedy to nasz ?wybitny mąż stanu?,Jarosław Kaczyński ,po raz drugi poprowadził swych ?patriotycznych? bojowników ku wyborczemu zwycięstwu, obietnice były już nieco skromniejsze.Obiecano jednak powrót do ?normalności?.Tu dygresja;po zerwaniu przez PiS koalicji z LPR i Samoobroną,?europejska partia? PO wygrała wybory pod hasłem ?przywróćmy normalność?. Ciekawe co jedna i druga ?partia polityczna? ma na myśli pod pojęciem normalności?Oprócz bliżej nie zdefiniowanej ?normalności? nasi ?patrioci? obiecali ścisły sojusz jagiellońskiej III RP z jedynym światowym supermocarstwem,USA?.oraz z naszym najbliższym przyjacielem judeo-banderowską Ukrainą. "Na fundamencie tych wspaniałych ?sojuszów?,wybitny ?minister obrony narodowej? Antoni Macierewicz zadeklarował nawet spełnienie celu swej manii prześladowczej,jakim jest zdemaskowanie sprawstwa Putina w zamachu smoleńskim.Amerykański ?sojusznik? miał dostarczyć tego dowody.Upłynęło już sporo czasu od powyb
ponad 3 lata temu / z sieci 1
 
Faktycznie, organizacja była fatalna i mogła się przyczynić do katastrofy, ale akurat nie tej - "nie ma podstaw do twierdzenia, że BOR tej katastrofie nie zapobiegło" :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Bo Donald Tusk był gościem prezydenta Putina,a delegacja Polska skojarzona przez Prezydenta L.Kaczyńskiego i jego służby była delegacją można nazwać "turystyczną" na własną odpowiedzialność.Nawet obsługa lotniska w Smoleńsku,chyba tak była przygotowana do przyjmowała samolotu,z pewną nonszalancją.Bo inaczej się przyjmuję zapraszanych gości.Nie było nawet przygotowane przyjmowanie delegacji rządowej.Całą winę można właśnie przyjąć,że pogada pokazała jak była przygotowany wylot do Smoleńska na uroczystości Katyńskie.I na tym zakończyć wyjaśnianie przyczyny katastrofy.Winą należałoby raczej obarczyć Prezydenta oraz jego służby,ale dziś jest inaczej.Oczywiście wiadoma dlaczego."Białe jest czarne".Będziemy mieli nowego Błogosławionego.
ponad 3 lata temu / NN
 
w zawieszeniu to można by dać wyrok jak by się tam nic nie stało - czyli nie było konsekwencji tych błędów i zaniechań?
ponad 3 lata temu / pytanie
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.