DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

Wizyta Władimira Putina w Serbii. Salwy honorowe i antykremlowskie demonstrancje

Wizyta Władimira Putina w Serbii. Salwy honorowe i antykremlowskie demonstrancje
Fot. Russian Business Week. Mikhail Metzel/TASS/FORUM

Z wizytą Putina Serbowie wiążą nadzieje na wsparcie Belgradu w konflikcie z Kosowem. Jednak nie w całej Serbii przyjazd rosyjskiego prezydenta był przyjmowan z radością. W autonomicznej Wojwodinie rozlepiono plakaty „Putin go home”, uderzające nie tylko w gospodarza Kremla, ale także w spójność terytorialną Serbii.

 

Salwa honorowa i bicie dzwonów cerkiewnych miały podkreślić wyjątkowe poważanie, jakim cieszy się Władimir Putin wśród większości Serbów. Na ulicznych straganach i w sklepach z pamiątkami, gadżety z portretem Putina są popularne nie tylko wśród turystów, ale głównie wśród Serbów, deklarujących od wieków prorosyjskie sympatie. Ostatnie wydarzenia w Kosowie i presja Albańczyków ochłodziły nastroje proeuropejskie u Serbów, którzy czują, że w polityce USA i UE to nie oni są priorytetem, lecz Tirana i Kosowo. Z tego też wynikały nadzieje serbskiego prezydenta Aleksandara Vuczića na mocny rosyjski głos poparcia Belgradu w sporze o utrzymanie Kosowa jako części Serbii. Władimir Putin nie zawiódł Serbów i ponownie dość ostro ocenił postępowania władz Kosowa, wspieranego przez USA i Niemcy, które prowadzą do destabilizacji na Bałkanach. Do takich działań rosyjski prezydent zaliczył powołanie armii Kosowa 14 grudnia ub. roku, wbrew dokumentom przyjętym przez ONZ.

 

Dla Vuczića istotny jest też wymiar ekonomiczny porozumień, jakie mają być zawarte z Rosją. Wśród nich najważniejsza jest deklaracja Putina o przeznaczeniu prawie 1,5 mld dolarów na budowę gazociągu „Turecki Potok”, zapewniającego Serbii dostawy niebieskiego paliwa z pominięciem Ukrainy i Węgier. Obok zawarcia ok. 20 porozumień w kwestiach gospodarczych, dla Serbów ważny wymiar ma też spotkanie Władimira Putina z Miloradem Dodikiem, liderem Serbów z Bośni i Hercegowiny, szefem federacyjnej Republiki Serbskiej, wchodzącej w skład BiH.

 

Jednak nie cała Serbia witała prezydenta Federacji Rosyjskiej tak serdecznie jak Belgrad. W autonomicznej Wojwodinie, gdzie mniejszości narodowe stanowią ok. 1/3 mieszkańców, w kilku miastach rozlepiono plakaty z hasłem „Putin go home”. Do antyputinowskiej akcji przyznała się organizacja „Młoda Wojwodina”, wysuwająca hasła separatystyczne i sprzeciwiająca się polityce Belgradu.

 

Źródła: autonomija.info / Blic.rs / RIA Nowosti / Gławnoje.ua

Jan Bereza


DATA: 2019-01-18 17:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65594"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.