DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Witold Tomczak ułaskawiony. Były poseł winny był obrony godności św. Jana Pawła II

Witold Tomczak ułaskawiony. Były poseł winny był obrony godności św. Jana Pawła II
fot. Krzysztof Kuczyk/FORUM

Prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swych uprawnień i wydał akt łaski wobec byłego posła Witolda Tomczaka, który stanął przed sądem za zniszczenie w 2000 roku „artystycznej instalacji” kpiącej z papieża Polaka.

 

„Uprzejmie informuję, że Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia X Wydział Karny zwrócił się do mnie o przybycie do Sądu w dniu 12.12.2017 r. o godz. 12.00 do sali nr 450 w celu wręczenia odpisu postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ułaskawieniu” – poinformował nas Witold Tomczak.

 

To oznacza, że po 17 lat nękania przez prokuraturę i sądy, były poseł otrzyma potwierdzenie, że jego działania podjęte w Galerii Narodowej Zachęta, były potrzebne. Przypomnijmy, że były poseł usunął z instalacji meteor przygniatający postać Jana Pawła II. Sąd uznał winę Tomczaka.

 

Wystawiony w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuk eksponat przedstawiał powaloną na ziemię i przygniecioną meteorytem postać papieża Polka. Instalacji nie usunięto, pomimo licznych protestów. W związku z tym Witold Tomczak zdecydował się na bezpośrednią interwencję.

 

Tomczak nie został formalnie skazany, ale równocześnie został uznany za winnego zniszczenia „instalacji artystycznej”. – Sąd nie stwierdził mojej niewinności, tylko uznał moje działania za naganne, obciążył kosztami sądowymi, którymi obciąża się winnych, to jest około 7 tys. zł. Mam wyznaczony okres próby, jestem ciągle traktowany jako potencjalny przestępca. Gdybym w ciągu roku powtórzył działania w obronie wartości, byłbym ukarany surowiej – tłumaczył we wrześniu.

 

Obecnie Tomczak ocenia, że decyzja o ułaskawieniu powinna być impulsem do obrony wartości katolickich. „Dziękuję wszystkim, którzy towarzyszyli mi przez ten czas” - dodał.

 

MA

 


DATA: 2017-12-06 19:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Los byłego Posła Tomczaka i Jego wieloletnie męki z sądami pokazało walkę tamtych rządów i polityków z religią katolicką i zarazem pokazało czym zajmowały się sądy!
8 miesięcy temu / Anna
 
Brawo Panie Witoldzie. Obrońców świętej wiary katolickiej dzisiaj jak na lekarstwo. Potrzebne są przykładne czyny, jak Pana.
8 miesięcy temu / DarekJ
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.