DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Witold Gadowski: klatka zastąpiła ring, a bijatyka walkę. Jak marksizm kulturowy niszczy sport

Witold Gadowski: klatka zastąpiła ring, a bijatyka walkę. Jak marksizm kulturowy niszczy sport
źródło: YouTube / GadowskiTV
#SPORT    #BOKS    #KSW    #KLATKA    #RING    #WALKA    #MĘSTWO    #ZASADY    #WITOLD GADOWSKI

„Zmiany, które serwuje się światu, są systematyczne i obejmują dziedziny, o których nawet nie myśleliśmy, że mogą się zmienić. Ze zdziwieniem odkryłem ostatnio, jak bardzo zmienia się… sport”, pisze na łamach tygodnika „Niedziela” Witold Gadowski.

 

Gadowski porusza problem „zmian w sporcie”, ponieważ jak zauważa „oddziaływanie wydarzeń sportowych jest ogromne”.

 

„Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wierzymy w prawdziwość tych zdarzeń i ich oczyszczającą moc. Oto wygrywa po prostu lepszy, zdolniejszy, bardziej pracowity albo obdarzony niesamowitym łutem szczęścia. Sport – w naszych oczach – jest czysty i nie ma w nim miejsca na mieszanie go z wojną ideologiczną, która obecnie ogarnia nas z każdej strony. Czy jednak aby na pewno tak jest?”, pyta publicysta i jako przykład podaje sztuki walki, a w szczególności boks.

 

„Boks to dziedzina brutalna mająca jednak swój kodeks honorowy i bardzo ścisłe reguły przeprowadzania rywalizacji. Od czasów lorda Byrona boks był traktowany jako realny sprawdzian hartu ducha i klasycznie pojmowanej męskości. Ta dziedzina zawsze miała swoich bohaterów i legendarne walki, które wzbudzały zainteresowanie milionów wielbicieli”, wskazuje Witold Gadowski.

 

Jego zdaniem w ostatnim czasie popularność boksu jest wygaszana przez zupełnie nową dziedzinę rywalizacji, którą ciężko nazwać sportem, czyli tzw. walki w klatkach. „Występują w nich mężczyźni, którzy ścierają się ze sobą, stosując wszelkie metody unicestwienia swojego przeciwnika. Różne bandyckie zachowania są tam nazywane technikami”, tłumaczy.

 

O ile walki bokserskie są opatrzone konkretnymi zasadami, o tyle w klatce jedyną reguła jest brak jakichkolwiek reguł. „Większość tych bandyckich rywalizacji rozstrzygana jest jak zwykła bójka uliczna. W tych bijatykach wskazane jest kopanie leżącego, wyłamywanie stawów i wszelkie inne zachowania wypływające wprost z obyczajów ulicznych bandytów”, podkreśla dziennikarz.

 

„Propagowanie bandyckich walk w klatkach i przedstawianie ich jako sportowej rywalizacji jest niczym innym tylko wejście ideologów marksizmu kulturowego w dziedzinę czystej rywalizacji. Coś, co dotychczas było jarmarczną rozrywką dla najbardziej niewysublimowanej gawiedzi, teraz jest uszlachetniane i przedstawiane jako dziedzina czystego sportu. (…) Mój świat nie dopuszcza takich wrażeń sportowych, on gdzieś wewnętrznie się buntuje przeciwko inwazji tego nowego pozbawionego wszelkich reguł, ideologicznego w gruncie rzeczy przedstawienia”, podsumowuje Witold Gadowski.

 

Źródło: tygodnik „Niedziela”

TK


DATA: 2019-12-15 20:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Trzeba zabronić i balet wprowadzić.
7 miesięcy temu / Pio.
 
Oczywiście, że w MMA istnieją zasady. Pan Gadowski twierdzi, że "wyłamywanie stawów" zakładanie dźwigni jest bandyckie. Dźwignie istnieją w wielu innych sportach walki aikido, ju-jitsu etc. - zgodnie z tą logiką tamte sporty też są bandyckie.
7 miesięcy temu / Wojciech
 
Panie Gadowski z całym szacunkiem do Pana ale po przeczytaniu pańskiej wypowiedzi na temat walk w formule MMA stwierdzam że nie ma pan najmniejszego pojęcia o tym sporcie. Pozdrawiam serdecznie.
7 miesięcy temu / Waldemar
 
"Problemem jest sport wyczynowy kobiet" - trening nie jest bezpośrednim powodem poronień. A doping jest szkodliwy dla obu płci również w kwestii płodności..
7 miesięcy temu / lor
 
Od lat sport oglądam tylko sporadycznie. Wywaliłem TV. Jak się chłopy tłuką to pół biedy. Problemem jest sport wyczynowy kobiet. Kto da gwarancję, że w trakcie treningu nie ucierpi poczęte dzieciątko? A kobieta nie musi o poczęciu wiedzieć. Dodajmy do tego doping, mordercze diety, treningi...
7 miesięcy temu / Leaf427
 
Motloch chce igrzysk to je ma kulturajak za Nerona i obyczaje gladiatorskie !!!
7 miesięcy temu / Ala
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.