DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Witold Gadowski: czy katolik może być socjalistą?

Witold Gadowski: czy katolik może być socjalistą?
Fotograf: Wojciech Grabowski/Archiwum: Forum

„Dziś polski katolik może być zarówno wyznawcą PiS, jak i Konfederacji, a nawet PSL. Czasem może czegoś naiwnie szukać także w PO i jej przybudówkach. Właściwie nie powinien jedynie zadawać się z tymi nurtami lewicy, które nawołują do aktywnej walki z sacrum”, pisze na łamach tygodnika „Niedziela” Witold Gadowski.

 

Publicysta zastanawia się czy chrześcijanin może być konserwatystą? Jego zdaniem może, a nawet powinien nim być. „Konserwatysta szanuje odwieczny mechanizm zegara świata i stara się go zrozumieć, aby potem wykorzystać to doświadczenie i przenieść odkryty mechanizm na rzeczy społeczne. Tylko w przypadku marginalnych nurtów konserwatyzmu, związanych z masonerią, katolik powinien się trzy razy zastanowić”, podkreśla.

 

Czy chrześcijanin może być demokratą? Tutaj już sprawa, w ocenie Gadowskiego jest bardziej skomplikowana, zwłaszcza gdy popatrzy się na to, czym są obecnie „chrześcijańskie demokracje” w  Niemczech czy w Holandii. „Jeśli jednak ktoś poważnie myśli o zasadach solidarności, pomocniczości, dobra wspólnego i odpowiedzialności społecznej, to prawdziwe myślenie chadeckie powinno być mu bliskie”, zaznacza.

 

Gadowski pyta również: czy katolik może być socjalistą? Jak wskazuje: „katolik nie może być socjalistą w sferze etyki i idei, gdyż akurat konglomerat socjalistycznych myślicieli woli najbardziej szalone konstrukty od tradycyjnej etyki chrześcijańskiej. Prometejskie ułudy buntu przeciwko Bogu są dla nich ważniejsze niż realnie działające i porządkujące społeczność zasady”.

 

Na koniec publicysta stwierdza, że trudno jest mu sobie wyobrazić, że świadomy katolik może udzielać wsparcia działaniom i wypowiedziom skrajnych liberałów. „Katolik nie może być społecznym darwinistom i nie może być sztywnym doktrynerem gospodarczym i ideologicznym”, podsumowuje.

 

Źródło: tygodnik „Niedziela”

TK


DATA: 2020-08-15 08:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No przeciez redaktor mowil na swoim kanale na YT, ze "kapitalizm jest dla bgatych, a socjalizm dla biednych czyli dla Polakow", jesli dobrze pamietam. No, no... nazwalbym to koniunkturalna niescisloscia.
1 miesiąc temu / Muelhausen
 
chrzescijanin moze byc i socjalistą, czcić pamięć Ignacego Fika , Romualda Traugutta , I być v2k
1 miesiąc temu / świadome śnie
 
Chyba należy bezpośrednio wdrażać naukę Chrystusa w czyn, respektować godność każdego człowieka i tworzyć sprawiedliwe prawo, które będzie stawać po stronie skrzywdzonych. To ideologia, doktryna ma stać ponad Chrystusem albo na równi?...Jak więcej postulatów zgodnych z Wolą Bożą głosi partia konserwatywna to należy na nich głosować, jak chadecka to na chadecką, z socjaldemokratami jest problem z ich propagowaniem rozwiązłości i kosmopolityzmem. Warto pamiętać o tym, że Bóg dał wolną wolę każdemu i to może świadczyć o tym, że woli wolnych ludzi którzy żyją według Przykazania Miłości, a nie zhierarchizowany, "zdyscyplinowany" tłum, który bardziej potrafi wykonywać polecenia niż szczerze kochać Boga i bliźniego. Bóg nie wychowuje "bezstresowo", ale jednocześnie nie jest też surowym furiatem z pasem w ręku, który kocha karać i dyscyplinować, ceniąc wyżej suche "reguły" niż żywego konkretnego Człowieka.
1 miesiąc temu / Piotr
 
"Nie ma innej drogi do socjalizmu jak tylko przez demokrację, poprzez wolność polityczną." Lenin: "Dzieła zebrane"; tom 12, str.44 . PiS z zapałem staje w obronie i realizuje myśli Lenina.
1 miesiąc temu / tuba
 
Szanuję pana Gadowskiego, jednak mam wrażenie że zapomniał o najważniejszym kryterium katolicyzmu w polityce - stosunek do życia poczętego. Czy katolik może popierać partię, która popiera aborcję?
1 miesiąc temu / ewcia
 
Pan Gadowski to socjalista pierwszej wody.
1 miesiąc temu / Tomasz B
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.