DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

„Wiry” – zapomniana powieść Henryka Sienkiewicza

„Wiry” – zapomniana powieść Henryka Sienkiewicza
By Kazimierz Mordasewicz (http://www.desa.art.pl/index.php?pozycja=9842) [Public domain], via Wikimedia Commons

Zafascynowany twórczością Henryka Sienkiewicza, stale wracam do jego dzieł. Ostatnio do mych rąk wpadła mało znana powieść „Wiry". Książka ta nie przypadła do gustu zarówno krytykom jak i fanom Sienkiewicza. Zarzucano mu groteskowość, tłumaczono też, że słabość powieści wynikała z wieku pisarza. Zarzut był dziwny, tym bardziej że dwa lata później Sienkiewicz publikuje książkę „W pustyni i w puszczy", która w przeciwieństwie do „Wirów" przyjęta została ze sporym entuzjazmem.

 

Sienkiewicz w powieści „Wiry" stawia czoło rodzącemu się socjalizmowi, przedstawia go z punktu widzenia bohaterów powieści, ziemiańskiej rodziny szlacheckiej Krzyckich oraz ich guwernera Laskowicz – młodego studenta zafascynowanego ideami socjalizmu. Nieoczekiwany splot wydarzeń sprawia, że każdy z bohaterów niezależnie od wieku i płci, mierzy się ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie. Sienkiewicz w mistrzowski sposób wplata w dialogi, krytyczne rozprawki o socjalizmie, wskazuje jego wady, wytyka błędy a także objawia brak logiki w hasłach i działaniu tej niebezpiecznej ideologii. Autor nie pozostawia suchej nitki również na narodowej demokracji, ale wbrew pozorom nie pozostaje bezstronny. Sienkiewicz pokazuje, że naturalny ład społeczny który został ustalony przed wiekami jest „lekiem na wszelkie zło". To nie zmiana ustroju, polityki czy warstw rządzących sprawi, że polepszy się byt człowieka. Musi się dokonać zmiana w sercach ludzi, należy usunąć złe zwyczaje i wprowadzić Boga do życia. Tak jak mówił Pan Jezus „Mk7, 8 Odrzuciliście przykazanie Boskie, a trzymacie się tradycji ludzkich" . Zmiana taka z trudem dokonuje się w jednej z bohaterek powieści, która odrzuca swoje uprzedzenia i dostrzega człowieka w człowieku.

 

 Krytyczny stosunek do książki, wziął się prawdopodobnie z zakończenia powieści, które rozczarowuje czytelnika, pozostawia pustkę i niesmak, który nie łatwo jest uzupełnić. Kończąc powieść, mamy nadzieję, że gdzieś jest jeszcze jeden dodatkowy rozdział, który sporo mógłby rozjaśnić. Dodatkowym minusem powieści jest przedstawienie socjalizmu od strony warstw szlacheckich, był to bowiem obok chłopów naturalny wróg tej ideologii, która pragnęła przeżuć i wypluć „burżujów", wcześniej jednak wykorzystać ich majątki do osiągnięcia własnych celów. O wiele bardziej wartościowe wydawałoby się spojrzenie na socjalizm od strony pracowników fabryk. Sienkiewiczowi mimo najszczerszych zamiarów, nie udaje się przekonać czytelnika, że szlachta jest opiekunem chłopów i robotników. Podział pomiędzy stanami jest zbyt duży i żadna ze stron nie potrafi zrozumieć tej drugiej. I choć faktycznie zakończenie (którego nie zdradzę), przedstawione jest po części w sposób groteskowy, powieść „Wiry" pozostawia odcisk na umyśle i duszy czytelnika. Czy powieść zasłużyła na krytykę? W pierwszej chwili po zakończeniu i odłożeniu książki na półkę, pojawiło się we mnie uczucie krytycyzmu. Teraz kiedy „ochłonąłem" i na „trzeźwo" oceniam powieść śmiało mogę ją polecić. Sienkiewicz po raz kolejny w sobie doskonale znanym stylu obnaża duszę i uczucia bohaterów. Odkrywa przed czytelnikiem piękno troski, przyjaźni a przede wszystkim miłości. Nie pozostawia suchej nitki na zazdrości, nienawiści, głupocie oraz żądzy posiadania i władzy.

 

Istotny jest również końcowy dialog dwóch bohaterów, autor ponownie przypomina nam Kto naprawdę powinien być ważny w naszym życiu. Powieść „Wiry" zdecydowanie należą do kanonu Literatury Pięknej i jak żadne inne dzieła Sienkiewicza, zmusza człowieka do refleksji nad własnymi czynami.

 

Kamil Pytka, autor serwisu PolskaTradycja.pl


DATA: 2018-02-13 21:46
AUTOR: KOMENTARZ PRZESŁANY PRZEZ CZYTELNIKA NA SKRZYNKĘ [email protected]
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sienkiewicz w swojej powieści jest prorokiem.On nie wiedział w jakim kierunku pójdzie świat dlatego zakończenie jest takie a nie inne . On wieszczy co będzie gdy zniknie religia, kultura tworzona przez klasy wyższe. Gdy dojdą do władzy różne Polcie , degeneraty Świtwickie i Laskowicze
ponad 1 rok temu / Zofijka
 
@Piotr Rubas: Wsparcie Sienkiewicza dla KNP nie jest jednoznaczne ze wsparciem dla ruchu narodowego jako takiego. KNP prowadził działania dyplomatyczne w konkretnym celu, którego trudno byłoby nie popierać, niezależnie od poglądów. A wspieranie nacjonalizmu jako takiego, który jest ruchem zrodzonym na gruncie rewolucyjnego pojmowania rzeczywistości, to już zupełnie inna kwestia.
ponad 5 lat temu / Gość
 
Drugim przykładem jest zachowanie polskich pracowników fabryki niosących komunistyczne flagi - bo ktoś im powiedział że jak ochrona ich złapie z polską flagą to mogą zbezcześcić Orła. W dalszej części tekstu dowiadujemy się, że owi robotnicy nawet nie wiedzą co oznacza ta flaga. Właśnie dlatego powieść z perspektywy fabrykantów byłaby lepsza. Ukazała by niemoc socjalizmu w starciu z dumą narodową robotników i mieszczan. Dodatkowo mieszczaństwo bastionem endecji staje się 20 lat później kiedy do głosu dochodzi nowe młode pokolenie. Jest mi jednak przykro, że czytelnik PCH może obrażać zdanie innej osoby nazywając je bredniami. Szanuję innych ludzi i rozumiem że można się ze mną nie zgodzić, ale liczyłem na coś bardziej konstruktywnego z Pańskiej strony.
ponad 5 lat temu / Autor
 
Panie Piotrze dziękuje za uwagi. Wydaje mi się że każdy ma prawo opisywać książkę w taki sposób jaki ją odebrał. Nie jesteśmy w szkole gdzie jest jeden słuszny odbiór powieści według klucza. Np dla osób o poglądach lewicowych powieść była totalnym "bełkotem". Z mojego punktu widzenia to Pan nie zrozumiał przeczytanego tekstu. Możemy się tak przepychać non stop. Ale dam Panu dwa przykłady. 1. Sytuacja w której jeden z bohaterów trafia na zebranie narodowych demokratów gdzie za ich krytykę zostaje "obity". Sienkiewicz przedstawia ich jako młodych ludzi którzy jeszcze czytają bajki a już pragną władzy. W owym czasie narodowi-demokraci nie byli tradycjonalistami w rozumieniu Sienkiewiczowym pragnęli innego ładu społecznego niż narodowi-konserwatyści a co więcej byli przeciwnikami Kościoła Katolickiego - do czego przyznawał się sam Grabski. Sienkiewicz gani ich postępowanie - ale też nie poświęca zbyt dużej uwagi koncetrując się głownie na socjalistach.
ponad 5 lat temu / Autor
 
"Autor nie pozostawia suchej nitki również na narodowej demokracji" Chyba czytaliśmy dwie różne wersje tej książki ?! Autor opisuje działaczy endeckich zdobywających w polskiem społeczeństwie rząd dusz z pewnym dystansem ale pozytywnie! Proszę przeczytać ze zrozumieniem a dopiero potem pisać takie głupoty! Sienkiewicz popierał działania Komitetu Narodowego Polskiego w czasie I WŚ tworzonego przez Narodową Demokrację "O wiele bardziej wartościowe wydawałoby się spojrzenie na socjalizm od strony pracowników fabryk." Co za brednia - spojrzenie takie jakie jest w powieści Sienkiewicza jest jak najbardziej właściwe i nic nie trzeba tu dodawać. Powieść jest genialna - wskazuje na kapitalistów jako na rodzącą się przewodnią siłę narodu, natomiast szlachta przedstawiona jest jako warstwa przyzwyczajona do tego że wszystko przychodzi jej łatwo. Rozwijające się polskie mieszczaństwo to właśnie bastion endecji więc nie wiem jak może Pan pisać takie brednie!
ponad 5 lat temu / Piotr Rubas
 
To dzięki Rodzinie Połanieckich zakochałem się w twórczości Sienkiewicza, i to co było nie realne w szkole stało się moją pasją już w życiu dorosłym. A więc czytanie pięknej polskiej literatury. Każda powieść polskich pisarzy i poetów takich jak Sienkiewicz, Prus, Żeromski, Słowacki, Kochanowski czy Konopnicka warta jest polecenia a czas spędzony na jej czytaniu nie jest czasem straconym.
ponad 5 lat temu / Kamil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.