14 grudnia 2020

W Niemczech święta bez wspólnego kolędowania. We Francji godzina policyjna

(fot. pixabay)

Niemiecki rząd zakazał wspólnego kolędowania nawet w świątyniach. Kanclerz Angela Merkel – w ramach świątecznej blokady w związku z „alarmującym” wzrostem liczby zarażonych osób koronawirusem Sars-Cov2 – zezwoliła na spotkania w domach do 10 osób. Pewne obostrzenia na czas świąteczny wprowadziły także włoskie i francuskie władze.

 

Kanclerz Angela Merkel i szefowie 16 landów, po nadzwyczajnym spotkaniu w niedzielę, postanowili zamknąć w dniach od 16 grudnia do 10 stycznia sklepy, szkoły i salony fryzjerskie. Zakazana jest także sprzedaż fajerwerków w sylwestra i publiczne spożywanie alkoholu. Niemieckie kraje związkowe mogą wprowadzić surowsze środki w zależności od wskaźników infekcji. Bawaria planuje na przykład wprowadzić ciszę nocną od 21:00 do 5:00. Zgodnie z ustaleniami, spotkania w prywatnych domach zostały ograniczone do 10 osób, nie licząc dzieci poniżej 14 r. życia. W okresie świątecznym, od 24 do 26 grudnia, landy mogą nieco złagodzić tę zasadę, zezwalając gospodarstwu domowemu na zaproszenie czterech osób należących do „najbliższej rodziny” (plus dzieci powyżej 14 roku życia, które nie będą liczone). „Najbliższa rodzina” obejmuje: „małżonków, partnerów i partnerów pozostających w związku pozamałżeńskim, a także rodzeństwo, dzieci rodzeństwa i ich członków gospodarstwa domowego”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Merkel zaapelowała jednak o „tydzień ochrony”” by w okresie świątecznym ograniczyć kontakty do absolutnego minimum. Wcześniej landy chciały mniej restrykcyjnych ograniczeń. W Sylwestra i Nowy Rok zakazane jest spotykanie się i biesiadowanie. Chociaż wprowadzono zakaz sprzedaży fajerwerków, nie zdecydowano się zabronić ich odpalania, ale zaapelowano o powstrzymanie ich używania. Samorządy zakażą pokazów sztucznych ogni w niektórych miejscach publicznych.

 

Od 16 grudnia sprzedawcy detaliczni będą musieli zamknąć swoje sklepy. Otwarte pozostaną supermarkety i drogerie, a także apteki, sklepy medyczne i banki. Ponadto swoje usługi będą mogły świadczyć stacje benzynowe, urzędy pocztowe i pralnie. Otwarte pozostaną targowiska choinkowe. Szkoły i ośrodki opieki nad dziećmi również mają być zamknięte od środy, czyli wcześniej niż planowano. Szkoły mogą oferować lekcje online. restauracje, bary, kawiarnie, obiekty kulturalne oraz rekreacyjne mają przedłużony okres lockdownu do 10 stycznia. W przypadku innych zakładów pracy postuluje się wysłanie pracowników na urlopy albo przejście na pracę zdalną do 10 stycznia. Jest to jednak prośba, a nie nakaz.

 

Najbardziej szokujący jest zakaz śpiewu w czasie uroczystości religijnych w świątyniach. Co prawda nie zamknięto kościołów, ale nakazano przestrzeganie surowych ograniczeń epidemicznych, obejmujących nie tylko dystansowanie i noszenie maseczek, lecz także powszechny zakaz śpiewania. Zaapelowano o powstrzymanie się od zbędnych podróży krajowych i międzynarodowych. Utrzymano zasady dot. kwarantanny dla przybyszów z zagranicznych obszarów ryzyka. Osoby takie muszą poddać się 10-dniowej izolacji.

 

– Życzyłabym sobie lżejszych środków, ale z powodu świątecznych zakupów liczba kontaktów społecznych znacznie wzrosła – ubolewała Merkel po spotkaniu z szefami landów. – Istnieje pilna potrzeba podjęcia działań – dodała. Niemieckie Ministerstwo Finansów planuje dalsze wsparcie dla firm i pracowników dotkniętych blokadą. „Firmy, osoby samozatrudnione i freelancerzy, których od 16 grudnia dotknie lockdown, otrzymają wsparcie finansowe” – poinformowano.

 

We Włoszech narasta krytyka rządu za „amatorskie podejście” wobec drugiej fali zachorowań. Premier Giuseppe Conte, który był chwalony za swoją determinację w walce z pierwszą falą koronawirusa na początku tego roku, jest tym razem oskarżany o „amatorszczyznę”. Conte powstrzymał się od zarządzenia drugiego lockdownu, o który apelowali samorządowcy. Włoski lider zaostrzył jednak niektóre ograniczenia na okres świąteczny. Zgodnie z najnowszym zarządzeniem, które ma obowiązywać co najmniej do 15 stycznia, ogranicza się podróże krajowe w strefach wysokiego ryzyka (czerwonych lub pomarańczowych), a także między wszystkimi regionami od 21 grudnia do 6 stycznia oraz między wszystkimi miastami w Boże Narodzenie, drugi dzień świąt i Nowy Rok. Ograniczono możliwość podróżowania z miejsca zamieszkania do drugiego swojego domu we Włoszech. Nie można podróżować w godzinach od 22:00 do 5:00 (zgodnie z ogólnokrajową godziną policyjną), chyba że ludzie udają się do pracy, w celach zdrowotnych lub z innej ważnej przyczyny.

 

Na obszarach żółtych i pomarańczowych można podróżować do drugiego domu, jeśli znajduje się w tej samej gminie, co miejsce zamieszkania. Tylko na obszarach żółtych, jeśli drugi dom znajduje się w tym samym regionie, ale w innej gminie, można podróżować w dowolnym dniu z wyjątkiem 25 i 26 grudnia 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r. Te ograniczenia dotyczą także osób podróżujących z innych krajów do swojego drugiego domu w Italii. Według doniesień włoskich mediów, rząd zezwolił na odwiedziny starszych krewnych – o ile nie są samowystarczalni – przez maksymalnie jedną osobę.

 

We Francji, mimo oficjalnego zniesienia lockdownu 15 grudnia, przewidziano nowe obostrzenia w okresie świątecznym, w tym obowiązywanie godziny policyjnej już od 20.00. Plan ogłoszony w zeszłym tygodniu przez francuskiego premiera Jeana Castexa jest nieco zmodyfikowaną wersją pierwotnego projektu. Od wtorku nie trzeba będzie podawać zarówno istotnego powodu, jak i przedstawiać zaświadczenia, jeśli będzie chciało się wyjść z domu.

 

Rząd zaapelował o ograniczenie zgromadzeń do minimum. Maksymalnie powinno się spotykać do sześciu osób. Zezwolono na podróże krajowe. Turyści i właściciele drugich domów we Francji mogą ponownie odwiedzać kraj. Nie ma ograniczeń dot. wjazdu do Francji z UE, strefy Schengen lub (do 1 stycznia) z Wielkiej Brytanii. Osoby poniżej 18. roku życia ponownie będą mogły uprawiać sport w pomieszczeniach zamkniętych. Siłownie i centra sportowe dla dorosłych pozostaną jednak zamknięte do stycznia. Przy zachowaniu rygorystycznych ograniczeń możliwe jest także odwiedzanie domów opieki. Nowe obostrzenia dotyczą wprowadzenia godziny policyjnej od 20:00 do 6:00. W tym czasie wszyscy musza pozostać w domach. Jedynie właściciele psów mogą wyjść na krótki spacer.

 

Osoby podróżujące do Francji i przybywające o godzinie 20:00 lub po niej muszą mieć bilety na wypadek kontroli policyjnej lub odpowiednie zaświadczenia. Godzina policyjna zostanie zawieszona 24 grudnia, ale nie 31 grudnia. Ośrodki kultury pozostaną zamknięte do 7 stycznia, a bary i restauracje aż do 20 stycznia. Nie będą czynne także ośrodki narciarskie, chociaż można podróżować do kurortów w Alpach czy Pirenejach. Zasady dotyczące masek pozostają w mocy. Podobnie nie można się witać ani całować z osobami z grup wysokiego ryzyka. Każdy, kto zostanie przyłapany na łamaniu wciąż obowiązujących zasad, podlega grzywnie w wysokości 135 euro.

 

Źródło: euractiv.com, thelocal.de, thelcoal.fr, thelocal.it

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram