DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Winnicki do Macierewicza: amerykańskie bazy w Polsce – jakim prawem? Szef MON milczy

Winnicki do Macierewicza: amerykańskie bazy w Polsce – jakim prawem? Szef MON milczy
FOT.JERZY DUDEK/FORUM

Lider Ruchu Narodowego złożył interpelację dotyczącą okoliczności prawnych budowy bazy w Redzikowie oraz statusu potencjalnych żołnierzy mających wzmocnić wschodnią flankę NATO.

 

Interpelacja posła Roberta Winnickiego dotyczyła podstawowych zagadnień prawnych związanych z stacjonowaniem obcych wojsk na terytorium Polski. Lider Ruchu Narodowego chciał uzyskać od Ministra Obrony Narodowej odpowiedź na m.in. na pytanie dotyczące odpowiedzialności żołnierzy państw trzecich przed polskim prawem - czy będzie ich obowiązywało tylko prawo stanowione w Polsce, a także czy same bazy będą podlegać polskiej jurysdykcji.

 

Robert Winnicki pytał również o podstawy prawne tworzenia baz wojskowych USA w Polsce, a także o procedury prawne opuszczania polskiego terytorium przez obce wojska, w tym USA. Kolejne część zapytania posła dotyczyła kwestii dowództwa – czy żołnierze obcego mocarstwa, stacjonujące w Polsce, będą podlegać polskiemu dowództwu oraz czy sposób korzystania z infrastruktury wojennej, która zostanie zainstalowana wraz z bazą wojenną Stanów Zjednoczonych w Redzikowie i ewentualnie innych miejscach, będzie leżał wyłącznie w kompetencji polskich władz.

 

Poseł Winnicki zapytał też o wykonane bądź planowane strategie przeciwdziałania zapowiadanym działaniom Rosji, która uprzedziła, że amerykańskie bazy mogą stać się celem rosyjskich rakiet. Pytał również w związku z tym o możliwości bojowe Sił Zbrojnych RP, a ściślej: czy dysponują bronią zdolną strącać rosyjskie rakiety manewrujące bądź czy taką broń udostępnią Polsce na wyłączność Stany Zjednoczone? W interpelacji padło też pytanie o program Obrony Cywilnej i związany z nim ewentualny plan ewakuacji Polaków w przypadku wybuchu konfliktu amerykańsko-rosyjskiego.

 

Interpelację poseł Winnicki złożył 18 maja. Dotąd nie otrzymał odpowiedzi na zadane pytanie. 

 

 

Źródło: kresy.pl

ged


DATA: 2016-06-12 11:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

WLASNIE CZY KTOS LUDZI LUDNOSCI PYTAL NAS O ZDANIE ????? NIKT BRAK SLOW ROBJA Z NAMI CO CHCA A LUDZIE NIC USZY SKULONE
ponad 3 lata temu / DON JONSO,,,
 
Naszym interesem jest neutralność, wolność, pokój i spokój.
ponad 3 lata temu / Kira
 
@Iza: to jest "wersja dla Ciebie", miałaś w to uwierzyć, obejrzyj sobie mapkę baz USA na całym globie. To oni tworzą NWO. Zobaczysz jak trudno będzie ich teraz wyprosić.
ponad 3 lata temu / pl
 
przeciez USA wcale sie tutaj nie pchaja , to "my" na nich naciskamy i tak nie bedzie stalych baz.A z drugiej strony to G.Braun jest w tej kwesti niewiarygodny bo twierdzi ze USa pra do konfrontacji z drugiej strony globusa , nikt rozsadny (USA) nie bedzie dwoch frontow tworzyl.
ponad 3 lata temu / Iza
 
@pl: Łączy ich nie UE, ale Izrael.
ponad 3 lata temu / beta
 
i nie otrzyma w państwie takim jakPolska gdzie posłowie i rządzący podcierają sobie cztery litery konstytucją
ponad 3 lata temu / zizu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.