DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Winnicki: dlaczego nie reagujemy na antypolskie decyzje Kijowa tak jak Orban?

Winnicki: dlaczego nie reagujemy na antypolskie decyzje Kijowa tak jak Orban?
fot. Filip Blazejowski/FORUM

- Polska polityka zagraniczna jest sparaliżowana imposybilizmem, jeśli chodzi o kierunek ukraiński. Okazuje się, że ws. polityki zagranicznej „zamienił stryjek siekierkę na kijek”. To znaczy Berlin na Waszyngton i Kijów. To fatalna sytuacja – powiedział w rozmowie z portalem kresy.pl poseł Robert Winnicki, komentując podpisanie przez prezydenta Ukrainy nowej ustawy oświatowej.

 

Przypomnijmy: zgodnie z nowymi przepisami „językiem nauczania (procesu edukacyjnego) w placówkach oświatowych (na Ukrainie – red.) jest język państwowy”, czyli język ukraiński.

 

Zdaniem parlamentarzysty, ustawa ta „uderza w mniejszości narodowe i w mniejszości językowe” na Ukrainie, w tym mniejszość polską, a rząd w Warszawie „skandalicznie milczy w tej sprawie” w przeciwieństwie do Rumunii i Węgier, które ostro potępiły ukraińskie postępowanie.

 

To jest już rodzaj jakiejś perwersji politycznej i patologii, jeśli chodzi o politykę zagraniczną wobec Ukrainy. Jest to ustawa, która uderza także w nauczanie w języku polskim. Mamy do czynienie z normalną reakcją Węgier i Rumunii, czyli państw zainteresowanych tą kwestią – reakcją  spokojną, ale zdecydowaną – podkreślił lider Ruchu Narodowego.

 

Zdaniem Winnickiego strona ukraińska postępuje zgodnie z objętym po euromajdanie kursem i dlatego poniekąd jej zachowanie można jeszcze jakoś wytłumaczyć. - Natomiast to, co się dzieje po stronie polskiego rządu odczytuję w takich kategoriach, jak kiedyś mówił Jarosław Kaczyński, czyli o imposybilizmie. Polska polityka zagraniczna jest sparaliżowana imposybilizmem, jeśli chodzi o kierunek ukraiński. Mimo, że Węgry czy Rumunia, państwa znajdujące się w UE i NATO zachowują się zupełnie inaczej – a często podnosi się ten aspekt geopolityczny. Okazuje się, że można być geopolitycznie w tym samym miejscu, jak np. Rumunia i zachowywać się przyzwoicie – zaznaczył poseł.

 

Winnicki otwarcie przyznał, że nie wie, dlaczego polski rząd jest tak uległy względem strony ukraińskiej. Dodał, że jest to dowód na to, że Polska pod rządami PiS nie jest państwem suwerennym. – Wydaje się, że pochwała ze strony Waszyngtonu względem tej nowej ustawy oznacza, że rząd polski przyjmuje niestety postawę wasalną wobec tego, co prezentuje polityka amerykańska. To bardzo, bardzo źle, bo to fatalnie świadczy o jakimś poczuci suwerenności czy o myśleniu w kategoriach interesu narodowego, jeśli chodzi o obecny rząd. Okazuje się, że jeśli chodzi o politykę zagraniczną, to niestety – „zamienił stryjek siekierkę na kijek”. To znaczy Berlin na Waszyngton i Kijów. To fatalna sytuacja – podkreślił.

 

 

Źródło: kresy.pl

TK

 

 

 


DATA: 2017-09-27 14:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@adam ten projekt wyklucza poddanie się Rosji. Waż słowa.
ponad 1 rok temu / nun
 
o,widzę trolli piszących za pieniędze przekazywane przez pośredników od Małofiejewa/Surkowa.Podobno 25 centów za post teraz dostajecie.
ponad 1 rok temu / adam
 
@X: Nawoływanie do odebrania innemu państwu przemocą jego ziem jest nawoływaniem do bandyckiej wojny. Musimy sami stać się silnym państwem a wtedy być może Ukraina zechce się przyłączyć. Musi jednak sama podjąć tę decyzję. Będziemy silni tylko wtedy, gdy nie pozwolimy sobie dmuchać w kaszę a jednocześnie będziemy robić swoje.
ponad 1 rok temu / katolik
 
Niestety PiS poświęca Polaków na Ukrainie dla z góry skazanej na niepowodzenie idei trójmorza. Sprzedaje własne dzieci w niewolę, to podłe zachowanie. Mimo proponowanego im innego rozwiązania geopolitycznego i nie chodzi mi wcale o przystąpienie do lewackiej szatańskiej UE, PiS podlizuje się szantażystom zza oceanu bowiem tam ma swoich innych szatańskich mocodawców.
ponad 1 rok temu / nun
 
Zabronić w Polsce używania ukraińskiego nie ściągać ich tu bo nam zagrażają zarządać zwrotu Lwowa który nigdy nie był ukraiński głośno mówić o tym że ich nacjonaliści wspierani przez ich państwo rządają zwrotu Krakowa Przemyśla i Zamościa itd .KRAKOWA STOLICY POLSKICH KRÓLÓW SERCA POLSKI. Tak zobaczcie manifestacje we Lwowie . Nie twierdzę że wszyscy ukraińcy są tacy ale niestety wielu i polityka ukraińska jest antypolska kult upa tego dowodzi niedługo nawet nie będziemy mogli powiedzieć że nasi przodkowie zbudowali Lwów . Pis z jednej strony drażni Niemców prowokuje Ruskich gloryfikuje Ukraine oni zabili moich stryjków prababcię pradziadka moja babcia cudem ocalała a teraz moi bracia są żołnierzami i co mają jechać bronić Ukraińców tych którzy czczą Banderę i UPA to niemoralne!
ponad 1 rok temu / X
 
Chyba pis Kresowiaków lekceważy. Zaczekamy do wyborów...
ponad 1 rok temu / Kazio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "54921"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.