DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Wilno: Polacy, Litwini i Białorusini wspólnie pomodlą się na pogrzebie Powstańców Styczniowych

Wilno: Polacy, Litwini i Białorusini wspólnie pomodlą się na pogrzebie Powstańców Styczniowych
fot. Valdemar Doveiko / FORUM

Przedstawiciele władz państwowych Polski i Litwy wspólnie opracowali program uroczystego pochówku szczątek powstańców styczniowych, który 22 listopada będzie miał miejsce w Wilnie. Trumny powstańców, m.in. Konstantego Kalinowskiego - dowódcy Powstania Styczniowego na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego, zostaną złożone w pięknej, zabytkowej kaplicy na Starej Rossie.

 

W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział m.in. prezydent Litwy, prezydent i premier Polski, przedstawiciel prezydenta Ukrainy. Zaproszenie na uroczystości pogrzebowe skierowano też do prezydenta Białorusi, ale przyjedzie wicepremier białoruskiego rządu.

 

Program ceremonii pogrzebowej rozpocznie się o godzinie 8.30 na Placu Katedralnym w Wilnie. Przy trumnach bohaterskich powstańców, będzie miał miejsce uroczysty apel wojskowy. Następnie trumny zostaną wniesione do  bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Władysława.  Od godziny 9.00 do godziny 11.30 przy trumnach powstańców styczniowych modlić się będą i czuwać mieszkańcy Wilna i goście z całej Litwy oraz różnych państw świata.

 

Podczas uroczystości pogrzebowych pochowani zostaną  zidentyfikowani powstańcy styczniowi, którzy życie oddali za wolność Rzeczypospolitej – Konstanty Kalinowski, gen. Zygmunt Sierakowski, Bolesław Kołyszko, ks. Rajmund Ziemacki, Julian Leśniewski, Albert Laskowicz, Józef Jabłoński, Aleksander i Józef Rewkowscy, Karol Sipowicz, Jan Bieńkowski, Jan Marczewski, Edward Czapliński, Mieczysław Dormanowski, Ignacy Zdanowicz, Tytus Dalewski, Henryk Makowiecki, Władysław Nikolai, Kazimierz Syczuk i Jakub Czechan.

 

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Gintarasa Grušasa, Metropolity Wileńskiego, rozpocznie się o godzinie 12.00. Eucharystię będą wspólnie koncelebrowali biskupi i kapelani wojskowi z Litwy, Polski i Białorusi, m.in.  ks. kard. Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła Katolickiego na Białorusi. 

 

Jako że wstęp do bazyliki archikatedralnej będzie ograniczony. Uroczystość można będzie obejrzeć na telebimach ustawionych na Placu Katedralnym. Bezpośrednią transmisję będzie prowadziła Telewizja Litewska i TVP. W uroczystościach pogrzebowych wezmą udział m.in. prezydenci Litwy i Polski. Zaproszenie na uroczystości pogrzebowe skierowano do prezydenta Białorusi, ale zdecydował on, że przyjedzie wicepremier białoruskiego rządu. Konstanty Kalinowski, który m.in. spocznie na Rossie, jest uważany na Białorusi za bohatera narodowego.

 

Po zakończeniu Eucharystii i przemowach przedstawicieli poszczególnych państw, około 13.30, trumny ze szczątkami powstańców  styczniowych, zostaną w uroczystej procesji żałobnej, przeniesione ulicami Wilna aż na, bliski sercom Polaków, cmentarz Rossa.  Po drodze, kondukt żałobny, stanie przed Ostrą Bramą i słynącym łaskami wizerunkiem Matki Bożej Miłosierdzia. W tym miejscu czystym tonem zabrzmią dzwony wielu wileńskich świątyń. Rozlegną się też pobożne pieśni śpiewane w czterech językach dawnej Rzeczypospolitej – polskim, litewskim, ukraińskim i białoruskim.

 

Procesja żałobna z trumnami powstańców ma dotrzeć na Starą Rossę około godziny 14.30. Tu przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i Litwy. Na zakończenie oficjalnej części ceremonii uroczystego pochówku powstańców styczniowych zagrzmią salwy na cześć przywódców i uczestników Powstania Styczniowego oraz wszystkich, którzy zginęli w walce o wolność Ojczyzny. Trumny zostaną złożone w pięknej, XIX - wiecznej kaplicy. Od godziny 16.00 wszyscy chętni będą mogli modlić się i oddać cześć powstańcom.

 

W latach 1863–1864 na placu Łukiskim w Wilnie władze carskie straciły przywódców i uczestników Powstania Styczniowego. Pierwszy śmierć poniósł (22 maja 1863 r.) ks. Stanisław Iszora. Natomiast generała Zygmunta Sierakowskiego ps. „Dołęga”, przywódcy Powstania Styczniowego na Żmudzi,  stracono 15 czerwca 1863 roku. Konstantego Kalinowskiego zamordowano zaś z wyroku zaborczych władz 15 czerwca 1864 roku. Wyrok na nim wykonano jako na ostatnim z grupy kilkudziesięciu skazańców. Ciała powstańców Rosjanie pogrzebali w tajemnicy.

 

Po przeszło 150 latach, w  2017 roku litewscy archeolodzy odnaleźli szczątki straconych powstańców styczniowych na zboczu Góry Zamkowej w Wilnie. W odkrytych grobach znaleziono w sumie szczątki 21 osób. Niestety nie odnaleziono szczątek – ks.  Stanisław Iszora, pierwszej ofiary Michaiła Murawiowa, krwawego pacyfikatora powstania na Litwie . Zostali oni pochowani w „rosyjski sposób” - bez należytego szacunku, wrzuceni do dołów śmierci z rękoma związanymi z tyłu. Szczątki tylko jednego z nich spoczywały w osobnym, pojedynczym grobie. Są to szczątki generała Zygmunta Sierakowskiego. Przy zmarłych odnaleziono m.in. poświęcone medaliki, symbole ich szczerej wiary.

 

Adam Białous


DATA: 2019-11-19 14:23
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O i walczyli aby Polska ???????? była wolna a dzisiaj PO oddało by Polskę okupantom bez mrugnięcia okiem
ponad 1 rok temu / Patriotka
 
Dobrze, że choć na cmentarzu. Poza tym jednak nie mają nic wspólnego z Powstańcami z 1863 roku.
ponad 1 rok temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.