DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

Wilno: lifting przed prezydencją?

Wilno: lifting przed prezydencją?

Władze Wilna w trybie pilnym wymieniają żeliwne pokrywy włazów do studzienek kanalizacyjnych z powodu widniejącego na nich rosyjskiego napisu „Litewska Republika Radziecka”. Okazją do zarządzonej wymiany pokryw jest zbliżający się termin rozpoczęcia przewodnictwa Litwy w Unii Europejskiej, co ma nastąpić 1 lipca.

 

Z tego powodu władze Wilna spieszą się, by wymienić wszystkie pokrywy przed 1 lipca. Jak informowało Polskie Radio najwięcej pokryw studzienkowych włazów z rosyjskim napisem znajduje się na najbardziej prestiżowych ulicach Wilna, w tym w Alei Giedymina. – W ramach naszego przewodnictwa w Unii odbędzie się tu wiele imprez, na które przyjadą ważni goście z całej Europy i na pewno zauważą te klapy z byłej epoki - tłumaczy wicekanclerz litewskiego Sejmu Gediminas Aleksonis. Władze Wilna przyznają jednak, że nie zdążą w tak krótkim czasie wymienić wszystkich pokryw.

 

W wielu miejscach wileńskiej starówki zachowały się też przedwojenne pokrywy włazów do studzienek opatrzonych polskim napisem „Magistrat miasta Wilna”. Pochodzą one z czasów dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Wilno leżało w granicach Polski. Wprawdzie władze Wilna nic nie mówią, aby i one miały paść ofiarą służb komunalnych, jednak nie można wykluczyć, że zbliżające się przewodnictwo Litwy w UE stanie się okazją także do zacierania śladów polskości w tym przepięknym mieście, gdzie każdy Polak czuje się jak u siebie.

 

Jeśli do tego dojdzie, to będzie to akt wandalizmu porównywalny z zainstalowaniem przez sowieckich okupantów pokryw z napisem „Litewska Republika Radziecka”. Przez blisko 90 lat stały się one trwałym i gustownym elementem wileńskiej starówki. O wiele stosowniejszym działaniem byłoby więc odnowienie tych pozbawionych politycznych i ideologicznych odniesień zabytków kultury materialnej świadczących o zachowanym do dzisiaj wielokulturowym charakterze miasta.


Byłoby to nie tylko świadectwem szacunku dla tradycji ale także stałoby to w zgodności z unijną polityką wielokulturowości i wielojęzyczności, co nadałoby litewskiemu przewodnictwu w radzie Unii Europejskiej dodatkowego waloru.

 

 

Krzysztof Warecki, Polskie Radio


DATA: 2013-05-28 08:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.