DZIŚ JEST:   05   SIERPNIA   2020 r.

Matki Bożej Śnieżnej
Św. Oswalda, męczennika
 
 
 
 

Wilno: antypolski akt wandalizmu na cmentarzu. „Zniknęły” biało-czerwone wstęgi [VIDEO]

Wilno: antypolski akt wandalizmu na cmentarzu. „Zniknęły” biało-czerwone wstęgi [VIDEO]
WilnotekaLT/YouTube

„Przykrym incydentem kończy się w Wilnie Dzień Wszystkich Świętych. Z kwatery wojskowej na Nowej Rossie zginęły biało-czerwone szarfy, opasujące nagrobki polskich żołnierzy” – podał późnym wieczorem 1 listopada portal wilnoteka.lt.


1 listopada po zapadnięciu zmroku serwis otrzymał informację, że z większości polskich pomników zerwano biało-czerwone wstążki. Część z nich leżała między krzyżami. Nie ma jednak mowy o przypadku – uważają osoby, które kilka godzin wcześniej widziały wstążki znajdujące się na swoich miejscach. Ich zdaniem mamy do czynienia z celowym aktem wandalizmu, gdyż „ktoś metodycznie zrywał każdą biało-czerwoną wstążkę”.


„Mogły one zawadzać komuś, kto w święto zmarłych przyszedł tu oddać hołd pamięci litewskim żołnierzom lub działaczom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej” – czytamy na polskim portalu.


Ozdabianie krzyży i pomników na polskich cmentarzach wojskowych biało-czerwonymi wstęgami to tradycja istniejąca na Wileńszczyźnie od wielu lat. Zadania dekorowania podejmują się zwykle polscy uczniowie i harcerze. Nie inaczej było w tym roku. Tym razem jednak komuś przeszkadzała ta forma upamiętnienia spoczywających w ojczystej ziemi Polaków – nie sposób mówić inaczej, gdyż w chwili powstawania niepodległej Litwy oraz niepodległej Polski największą grupę etniczną w mieście stanowili Polacy. Dalej plasowała się populacja żydowska. Narodowość litewską deklarowało w roku 1915 ledwie 2,6 proc. mieszkańców miasta. Z kolei w spisie z roku 1931 widać wyraźny spadek tego współczynnika w mieście pełniącym aktualnie obowiązki stolicy Republiki Litewskiej.


Na Nowej Rossie leżą koło siebie żołnierze polscy i litewscy – ofiary walk o miasto z lat 1919-1920. W ostatnich dekadach „różne litewskie organizacje ułożyły kilka płyt, upamiętniających wojskowych i polityków, działaczy przedwojennej Litwy, którzy zginęli gdzieś na Wschodzie, po wywiezieniu przez Sowietów. Jedna z płyt jest dedykowana ofiarom okupacji 1920-39 i 1940-90 – ta pierwsza data dotyczy okupacji Wileńszczyzny przez II RP” – zauważa Wilnoteka.


Litewski władze nie zgadzają się na przywrócenie orła zdobiącego do roku 1939 kolumnę między polską a litewską kwaterą. Znajduje się na niej napis „Wolno swym wybarcom”. „Obecnie polskie organizacje przy wsparciu MKiDN planują przeprowadzić renowację właśnie tych krzyży na Nowej Rossie, z których zostały zerwane biało-czerwone wstążki” – czytamy.

 

 

Relacja video portalu Wilnoteka:

 


Źródło: wilnoteka.lt / l24.lt
MWł

 

 


DATA: 2018-11-02 11:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak wygląda w rzeczywistości przyjaźń narodów w ramach Unii Europejskiej. Z drugiej strony, jeśli żywi dali się wypędzić, to czy można się dziwić losowi umarłych. Społeczność ludzka to nie tylko teraz na powierzchni ziemi, ale i na osi czasu, od wiekow zastępowalność pokoleń. Nie wolno zapominć,że na Wileńszczyźnie Polacy są przynajmniej od X wieku, czyli od czasów Mieszka I.
ponad 1 rok temu / Rys
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.