DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 8  >   Społeczeństwo

Rozmowa z ks. abp Josephem Naumannem

Wilki w owczej skórze


Z ks. arcybiskupem Josephem Naumannem, metropolitą diecezji Kansas City, na temat duszpasterskich aspektów publicznego napomnienia gubernator Kathleen Sebelius, rozmawia Thomas J. McKenna.

Gubernator stanu Kansas, Kathleen Sebelius, katoliczka od dawna znana z proaborcyjnych poglądów, została powołana przez prezydenta Obamę do kierowania resortem zdrowia i opieki społecznej. W ubiegłym roku Ksiądz Biskup napisał do niej list z prośbą o powstrzymanie się od przyjmowania Komunii Świętej, gdyż nie pozostaje w jedności z Kościołem katolickim i jego nauczaniem. Czy może Ksiądz Biskup wyjaśnić powody takiego kroku?

– Od wielu miesięcy prowadzę z panią gubernator rozmowy, próbując, najlepiej jak umiem, uświadomić jej znaczenie jej wcześniejszego i obecnego stanowiska. W następstwie naszego długotrwałego dialogu i pewnych jej działań, jak na przykład zawetowanie ustawy mającej na celu ograniczenie tzw. „późnej aborcji”, poprosiłem ją najpierw w prywatnym liście, by ze względu na własną uczciwość i dla własnego dobra duchowego nie przystępowała do komunii. Nie chciałem, by się to przedostało do opinii publicznej. Dopiero kiedy w marcu następnego roku przystąpiła do komunii w jednej z naszych parafii, o czym poinformował mnie tamtejszy proboszcz, znów do niej napisałem, ponawiając moją prośbę. Powiadomiłem ją, że tym razem list upublicznię, ponieważ oprócz troski o jej dobro duchowe muszę także dbać o to, by inni członkowie Kościoła nie zostali zwiedzeni wrażeniem, iż pani gubernator jest wierną katoliczką, wiedząc jednocześnie, że ­zajmuje ona stanowisko całkowicie sprzeczne z naszym nauczaniem na temat świętości ludzkiego życia.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 
 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.