DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Wildstein: żyjemy w świecie wojny kulturowej

Wildstein: żyjemy w świecie wojny kulturowej
fot. Matěj Baťha / commons.wikimedia.org, licencja cc

Coraz więcej Polaków zaczyna się zastanawiać i kwestionować oficjalną propagandę – zauważa znany publicysta i pisarz Bronisław Wildstein. We współczesnej Europie Polsce przypada specyficzna rola.

 

- Próby poskramiania polskiego patriotyzmu widzimy od 22 lat. A w zasadzie od ‘45 roku, choć teraz mamy do czynienia z nową odsłoną. Komunizm był próbą – jak mówiono – nowego, innego patriotyzmu, ale jego racją główną była zależność od Związku Sowieckiego. Od ’89 roku zaczęto nam tłumaczyć – w ogromnym skrócie – że polskość jest jakimś brzemieniem, przeszkodą w procesie transformacji, modernizacji, że patriotyzm jest niebezpieczną cnotą – tłumaczyl Wildstein w rozmowie dla stefczyk.info. Jak zauważył, walka z patriotyzmem polegała także na utożsamianiu go z faszyzmem. Jedynym akceptowanym wzorem wspólnotowości, zalecanym Polakom, miała być w to miejsce Unia Europejska.

 

Jak zauważył, katastrofa smoleńska wywołała prawdziwą manifestację przywiązania do Polski, co wywołało gniewne reakcje. Środowiska chcące uczyć Polaków nowego, laickiego zupełnie "patriotyzmu", postanowiły napiętnować te przejawy narodowej tożsamości. Stąd też gwałtowność ataków, podejmowanych wobec osób przeżywających tragedię smoleńską i domagających się wyjaśnienia jej przyczyn - Była też próba pójścia dalej – ku ostatecznemu przezwyciężeniu polskości. Palikot, czyli widoczny – choć jeden z wielu – organizator tej kampanii mówi o tym wprost, nawołując do wyrzeczenia się polskości. Czy to się udało? Nie. Jak dodaje, w „dominującym przekazie udało się wypchnąć te problemy, zredukować patriotyzm do pojęcia jakiegoś kontraktu ludzi zadowolonych z siebie, którzy są ze sobą, bo im się dobre wiedzie. Jednak fajny kraj fajnych ludzi nie ma nic wspólnego z patriotyzmem”.

 

Jak dodaje Wildstein, trzeba sobie dziś wyraźnie zdawać sprawę z tego, że „żyjemy w świecie wojny kulturowej. W Europie wygrała ją strona lewicowo-liberalna. (…) W tym sensie polskość jest jakąś anomalią, nie mieści się w owej dominującej europejskiej ideologii, i z nią będzie toczona walka, zwłaszcza, że dodatkowo polskość ma również mocny komponent religijności. Trzeba zdać sobie sprawę, że te napięcia nie skończą się w ciągu roku czy dwóch, ale będą dawały się nam we znaki przez długi czas”.

 

Źródło: stefczyk.info

mat


DATA: 2012-04-28 22:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylu wspaniałych ludzi(Mickiewicz, Jagiełło, Piłsudski i wiele innych postaci) przez setki lat broniło naszej godności, tożsamości i jedności a gdy zaczęliśmy jako Polacy łapać trochę oddechu wolności, zaczynają wyłazić jak z pod ziemi wrogowie Polskości i zaczyna się znowu nagonka na naszą wolność jak w czasie zaborów lub wojen. Kiedy to się wreszcie skończy. Już dosyć nasz naród wycierpiał.
ponad 7 lat temu / marekb54
 
Zapomniał dodać: wojna długa i ciągle przegrywana.
ponad 7 lat temu / SzlachcicPPS
 
Polskość to nienormalność.
ponad 7 lat temu / Donald
 
Wildstein - OK
ponad 7 lat temu / Krytyk
 
Co widać też na polskich ulicach. Oczywiście, tefałeny ani gazwyby tego nie pokażą.
ponad 7 lat temu / Chodzący na Marsze
 
Prawda :(
ponad 7 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(4) "2147"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.