DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2019 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Wiktor Juszczenko w polskiej telewizji: „Bandera był niewinny, to bohater”

Wiktor Juszczenko w polskiej telewizji: „Bandera był niewinny, to bohater”
Wiktor Juszczenko. Screen: PolsatNews.pl

To jest człowiek, który zła nie czynił. Jego działanie można zrozumieć – tak o przywódcy zbrodniczej organizacji OUN-UPA Stepanie Banderze mówił w środę na antenie polskiej telewizji komercyjnej dawny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

 

Polityk wystąpił w programie Polsat News 2. Bronił Bandery i zaprzeczał jakiejkolwiek jego winie za straszliwe zbrodnie dokonywane przez nacjonalistyczną organizację.


- Stepan Bandera, który od 3 lipca 1941 r. znajdował się w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen, jaką szkodę przyniósł Polakom w 1941 r.? Co Bandera przyniósł w 1942 r.? Niczego. Był w pełnej izolacji, z nikim się nie kontaktował, w 1943 r. i 1944 r. dokładnie tak samo – mówił Juszczenko. –  Dlaczego Bandera siedział w obozie koncentracyjnym? Miał jedną „winę”. Ogłosił niezależną, suwerenną Ukrainę. Nie zgodził się na to, żeby odwołać te słowa, dlatego poszedł na 4 lata do obozu koncentracyjnego – przekonywał eks-prezydent.


- Każdy Polak, który w różnych okresach walczył o niepodległość, o wolność Polski, jest polskim bohaterem. I w podobny sposób na to zagadnienie patrzą Ukraińcy. Każdy człowiek, który w różnych okresach historii zadaniem swojego życia uczynił walkę o wolność Ukrainy, to mój bohater – usłyszeli telewidzowie z ust Juszczenki. Zdobył się on na słowa przeprosin za zbrodnie, jakich dokonali jego rodacy. Próbował jednak zrównywać działania ukraińskich nacjonalistów z postępowaniem polskich sił niepodległościowych.


- Trzeba powiedzieć: wszystko, co było w naszej historii – pamiętamy tę tragedię i prosimy o wybaczenie. Trzeba, żeby druga strona zrobiła to samo – zaznaczył były prezydent. – Kiedy dochodzimy do tematu ruchu wyzwoleńczego, który działał w tym samym czasie w jednym miejscu, w którym było wiele czarnego i białego, zarówno po stronie Polski i Ukrainy, to porozumiejmy się – dodał. Gość Polsatu dodał: „naszym prawem jest szanować tych ludzi, którzy walczyli o stworzenie niezależności ukraińskiego państwa”.


- Przed Polakami nie przedstawiamy, że błogosławimy to, co jest bólem dla mojego polskiego przyjaciela, czy drogiego polskiego narodu. O Banderze mówimy, że cieszymy się z tych kroków, które prowadziły do tego, żeby uzyskać niezależne państwo oraz wolności narodowe. Jesteśmy za to wdzięczni. Nie chwalimy za to, co spowodowało wasz ból, prosimy za to o wybaczenie – stwierdził Juszczenko.Źródło: PolsatNews.pl

RoM

DATA: 2017-03-01 23:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Sławomir Tomasz Roch Bandera nie brał udziału w rzezi wołyńskiej ale pewnie chętnie by wziął. On założył UPA i nawoływał do mordowanie Żydów i Polaków. To tak jakby ideolog nazistowski nie robiący zbrodni był chwalony. To prawda, że walczył Bandera o niepodległą Ukrainę ale obowiązkiem Polaków jest przypominać o jego zbrodniach. Juszczenko nie chwali Bandery za zbrodnie ale i nie potępia. Jak Ukraińcy chcą z nami żyć dobrze to muszą przeprosić za zbrodnie Bandery. Niestety ale dobre stosunki trzeba budować na prawdzie.
ponad 2 lata temu / trooper
 
Błazenada. Nie ma już niepodległej Ukrainy. Jest tworzone przez chabadowców państwo dla szlachty izraelskiej. Słowian ma zostać 10 mln. Potrzeba jest niewolników. Pierwszy samolot z dużą grupą przybył w ubiegłym roku. Większość zjeżdża po cichutku.
ponad 2 lata temu / daffy
 
I jeszcze ci Imc Juszczenko podly szerzycielu niewinnosci, jednego z najwiekszych zbrodniarzy wszechczasow mianowicie Bandery, gdyz to co on wymyslil i zalozyl w ogolnym planie, to sprawnie wprowadzili w zycie, wykonali za niego jego demoniczni w uczynkach kolesie, jeszcze ci doloze Juszczenko, do tego co napisalem juz ponizej. Otoz zbiorowe i indywidualne mordy na niewinnych ludziach mialy miejsce juz od wrzesnia 1939 r.,no to gdzie byl wtedy lider ukrainskich nacjonalistow, dlaczego nie protestowal, bo co bo chlopaki w terenie robili dobra robote?! A jak urzadzano publicznie pogrzeby zmarlej Polski, to gdzie byl Bandera i cale kierownictwo OUN, przypijali brudzia z organizatorami tych haniebnych wydarzen we lwowskich piwnicach?!
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
W sprawie szerzenia się kultu bandery (nazwiska zbrodniarzy celowo małymi literami) ciągle słyszymy w "dyskursie publicznym", że "nie możemy Ukraińcom wybierać bohaterów". Takie argumenty nie padają, gdy gdzieś pojawia się choćby ślad kultu hitlera.
ponad 2 lata temu / cogito
 
bandera został jeszcze przed wojną skazany na karę śmierci za udział w zabójstwie Polskiego ministra - dlaczego wyroku nie wykonano? Sposób jaki banderowcy przyjęli aby "walczyć" o niepodległość czyli otrzymywać finansowanie z Niemiec i dywersja w 1939 na naszych tyłach, sprzymierzenie się z hitlerowcami (SS galizein), rzeź na polskiej ludności cywilnej - głównie dzieci, kobiety i starcy, to w żadnym stopniu nie przyczyniło się do "niepodległości" Ukrainy... to już Stalin miał większy udział wyodrębniając Republikę Ukrainy, Chruszczow przyłączając w latach 60-tych Krym do tej republiki czy w końcu Gorbaczow. Tego dzisiejsi Ukraińcy nie mogą zrozumieć!
ponad 2 lata temu / pytanie
 
Jest wielkim bledem, ze nikt natychmiast nie wytyka temu podlemu czlowiekowi Juszczence, ze glosi publicznie obrzydliwe klamstwa i sieje tym samym straszne zgorszenie. Bandera jest bezposrednio odpowiedzialny za zbudowanie OUN -UPA! Bandera nigdy nie odcial sie publicznie od piekielnej rzezi wolynskiej, podolskiej i w innych rejonach, jak Polesie, Pokucie, Bieszczady czy Lubelszczyzna. Dlaczego podly Juszczenko nie przytacza, chocby jednego dokumentu, w ktorym Bandera potepia ludobojstwo dokonane na Wolyniu i Kresach?! Bo nie moze tego zrobic, bo zaden historyk nigdzie takiego dokumentu nie znalazl! Dlatego Juszczenko wrednie oszukuje Ukraincow, a teraz Polakow. Domagam sie od IPN zdecydowanej reakcji oraz od MSZ stanowczego stanowiska w sprawie zbrodniarza Bandery.
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "49828"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.