DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Więzienie za „świętowanie” Halloween? Do Sejmu wpłynęła kontrowersyjna petycja

Więzienie za „świętowanie” Halloween? Do Sejmu wpłynęła kontrowersyjna petycja
źródło: pixabay.com

Jak informuje „Rzeczpospolita”, komisja sejmowa zajmie się projektem, który wprowadza karę ograniczenia wolności na okres nie krótszy niż 15 dni lub grzywny za świętowanie Halloween. Ustawa wpłynęła do Sejmu w formie petycji.

 

Petycję skierował do Sejmu anonimowy obywatel, a zakłada ona, że „kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni”. W dokumencie znajduje się też następujący przepis: „kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności”.

 

Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek, dlatego najpierw zajmą się nią eksperci z Biura Analiz Sejmowych, a w następnej kolejności trafi pod lupę komisji sejmowej.

 

„Rzeczpospolita” próbowała dowiedzieć się, dlaczego w ogóle petycja będzie rozstrzygana. Okazuje się, w świetle obowiązujących przepisów, pozostawienie jej bez rozpatrzenia mogłoby wynikać jedynie z błędów formalnych w dokumencie. „Żaden przepis nie umożliwia wstępnej cenzury z uwagi na treść proponowanych rozwiązań” – wyjaśniało Centrum Informacyjne Sejmu.

 

Dziennik zauważa, że rozpatrywanie przez Sejm takich pism to efekt uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach. „Przewiduje, że każda osoba fizyczna, prawna, nawet jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. W efekcie wejścia ustawy w życie utworzono w Sejmie Komisję do Spraw Petycji, do której od tamtego czasu skierowano ponad 740 spraw” – czytamy w artykule.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”, rp.pl

TK


DATA: 2020-07-16 09:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie są żarty , syntetyczna ezoteryka , może systetyczna dusza , może kundalini....
19 dni temu / TI i GS
 
to okrężna droga do państwa wyznaniowego
25 dni temu / hm
 
Brawo, ktoś trafił w sedno. Dopóki prawo Polski nie zacznie jawnie zakazywać świętowania kultu demonów dopóty będziemy się borykać z kłopotami o których nawet dziś nie mamy pojęcia.
26 dni temu / Leliwa
 
@Mirek: nie przesadzaj, petycję może złożyć każdy Kowalski, a jeżeli spełnienia wymogi określone w ustawie to ma prawo być rozpatrzona. W końcu mamy demokrację, aczkolwiek nie jestem za rozpatrywaniem anonimowy. Komisja rozpatrywala nie takie kwiatki. A kilka wzmianek w mediach nie czyni z niej newsa dnia. Niemniej jednak gość nieźle odjechał, proponuję zapoznać się z całością petycji, sama z niecierpliwością czekam na opinię Komisji.
26 dni temu / Margeritta
 
@Margeritta, naprawdę jest tak ,że chocby się waliło i paliło , to sejm musi się zajmować każdą petycją w ścisle określonym terminie ? Bez względu na to , jak jest , ktoś zadbał , żeby akurat ta petycja stała sie tematem dnia . Teraz każdy sprzeciwiający się Halloween z powodu oczywistego satanistycznego przekazu tego "świeta" będzie podejrzewany o chęć wsadzania do więzienia świetnie bawiacych sie dzieci na 5 lat . Niezły fachowiec wymyslił petycję i jej nagłosnienie. Pytanie o role PIS-u jest bardzo zasadne wobec zeszłotygodniowych błagań katolików o głosy.
26 dni temu / Mirek
 
Kompromitacja Sejmu! Zamiast zajmować się karaniem takich występków jak aborcja czy praktyki homoseksualne - posłowie chcą się zajmować ściganiem wygłupów. Skandal!
26 dni temu / Izydor Oracz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.