DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Więzienie za niezgłoszony ubój świni. Resort sprawiedliwości proponuje, rolnicy protestują

Więzienie za niezgłoszony ubój świni. Resort sprawiedliwości proponuje, rolnicy protestują

Zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi przewiduje przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustaw o ochronie zwierząt oraz Kodeks karny. Przeciwna zaostrzeniu kar jest Krajowa Rada Izb Rolniczych, według której obecne przepisy są wystarczające.

 

Rolnikowi, który ubije świnię na potrzeby własnego gospodarstwa, ale bez obowiązkowego zezwolenia będzie grozić kara pozbawieniem wolności do lat 3. Resort sprawiedliwości proponuje, aby sądy karały bezwzględnie finansowo takich rolników na cele związane z ochroną zwierząt. Propozycja kar ma wahać się od 1000 do nawet 100 tys. zł.

 

W ocenie rolniczego samorządu, obecne kary za czyny niedozwolone w stosunku do zwierząt są wystarczające i nie powinny być zaostrzane.

 

Według KRIR, lepszym podejściem do tematu byłaby odpowiednia kampania informacyjna i edukacja rolników w zakresie praw zwierząt.

 

– Według naszej oceny, kary za czyny niedozwolone w stosunku do zwierząt określone w obecnie obowiązujących przepisach są wystarczające i nie powinny być zaostrzane – zaznacza KRIR.

 

Samorząd rolniczy zwraca uwagę, iż „organy państwa powinny skuteczniej wykonywać swoje zadania we wszystkich sferach nadzoru ochrony zwierząt. Zwrócił na to uwagę m.in. NIK w raporcie pokontrolnym z 2014 r. dotyczącym kontroli uboju zwierząt na własne potrzeby. Tymczasem proponuje się m.in. proste zwiększenie kary za nielegalny ubój z 2 do 3 lat. Poza zwiększeniem kar więzienia oraz zwiększeniem nawiązek, nasze obawy budzi propozycja rozszerzenia uprawnień sądu do orzekania przepadku mienia oraz zakazu wykonywania zawodu, co może być powodem m.in. do wydania zakazu faktycznego prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie”.

 

Zdaniem samorządu rolniczego nie wysokość kar i nakładanych sankcji (które w propozycji ministerstwa w stosunku do innych krajów są zbyt wygórowane - np. Anglii maksymalna kara więzienia to 51 tyg., a grzywna to ok. 27 000 zł), ale ich nieuchronność i konsekwentne stosowanie decydują o skuteczności prawa w zapobieganiu popełnianiu przestępstw na szkodę zwierząt” - czytamy w opinii.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na 24 godziny przed ubojem posiadacz zwierząt gospodarskich lub prowadzący gospodarstwo na terenie którego będą ubite inne niż utrzymywane w tym gospodarstwie zwierzęta, informuje powiatowego lekarza weterynarii na piśmie o zamiarze przeprowadzenia uboju.

 

Ponadto, posiadacz zwierzęcia ma obowiązek złożenia, w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na właściwym formularzu lub za pośrednictwem sieci Internet, zgłoszenia uboju zwierzęcia w gospodarstwie. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 30 dni w przypadku świń oraz w terminie 7 dni w przypadku bydła, owiec i kóz, od dnia, w którym ubój miał miejsce.

 

 

 

Źródło: wmeritum.pl/agropolska.pl

luk

 

 

 


DATA: 2017-02-24 09:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Panie Jacku Sobo. Prawa w Polsce trzeba przestrzegać, a nie pluć na PiS, że "dobrobyt PiS wszedł na wieś na k.." Z Pana nerwowej wypowiedzi wynika, że nie lubi Pan PiS ani świń, tak jak komuchy nie lubią nazw ulic w Białymstoku czy Żyrardowie. Komuchom nie podoba się nazwa ulicy w Żyrardowie i podejmuję Uchwałę przez Radnych PO o usunięciu nazwy ulicy BOHATERA gen. NILA i w Białymstoku przywracają nazwy zjednoczenia PPR z PPS w k.. nazwę PZPR, To se ne wrati już nigdy. Panie Jacku obrońco ŚWIŃ, spoko, spoko nie tak wulgarnie i bardzo nerwowo. PiS wprowadza nie tylko na wieś DOBROBYT, ale w całej Polsce i nie bierze 200 000 zł ŁAPÓWKI jak PO we WłOCHACH w Warszawie. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej, jak PiS zbuduje kanał do Elbląga, autotrastady TRÓJPRZYMIERZA od północy do południa. Jest OK
11 miesięcy temu / PiS
 
No tak jakby zniesli kary to Niemcy komu padline by sprzedawali i część. Imię kich marketu z zbakrutowała
ponad 1 rok temu / Unia
 
Minister Minc to przy Ziobrze pikuś. Sugeruję powołanie Komisji Specjalnej d/s nielegalnego uboju żywca. Będzie jak w latach czterdziestych!
ponad 2 lata temu / Macie
 
To jest chore. W tym kraju zwierzęta maja większe prawa niż ludzie! Za zabicie psa 5 lat, a za nieupilnowanie groźnego psa 250 zł grzywny. Pan Jarosław powinien pomyśleć bardziej o dzieciach, a nie tylko o zwierzątkach.
ponad 2 lata temu / mieszczuch
 
To jest zamach na wolność ludzi nie będą mogli zabić swojej świni więc umrą z głodu albo kupią mięsko z Chin w supermarkecie np Tesco.
ponad 3 lata temu / Aga
 
I ja głosowałem na PiS!!!!!!Dlatego apeluję, opamiętajcie się. Nie niszczcie własnego narodu. Chyba, że z niego nie pochodzicie, to bójcie się kary.
ponad 3 lata temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.