DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Więzienie lub grzywna za „polskie obozy”. Pseudoartyści i naukowcy-oszczercy ponad prawem?

Więzienie lub grzywna za „polskie obozy”. Pseudoartyści i naukowcy-oszczercy ponad prawem?
Fot. Pimke/Wikimedia Commons

W przeciągu miesiąca powinna trafić na biurko prezydenta uchwalona już wówczas ustawa przewidująca kary więzienia bądź grzywny za propagowanie oszczerczych sformułowań w rodzaju „polskie obozy śmierci” – zapowiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

 


Ustawa weszłaby w życie, gdyby nie te całe protesty i cyrki w Sejmie. Uważam, że ona jest bardzo potrzebna, co widać każdego dnia – tak wiceszef resortu odniósł się do kwestii pojawiających się z dużą intensywnością kłamliwych oskarżeń pod adresem Polski i Polaków. Jaki przypomniał, iż nasi rodacy należeli do najodważniejszych narodów podczas II wojny światowej. W wyniku niemieckiej i sowieckiej agresji zostaliśmy też dotknięci ogromnymi stratami.  


Jeżeli ktoś próbuje wmówić Polakom współudział czy współodpowiedzialność za tragedię, to uważam, że jest to ordynarny skandal, który państwo powinno ścigać z urzędu – powiedział wiceminister. – Mamy obowiązek jako funkcjonariusze państwa dbać o jego wizerunek również za granicą. Jeżeli chcemy, żeby ktoś nas cenił, to musimy cenić sami siebie.


Jeśli nie będzie kolejnych problemów w Sejmie, to w ciągu miesiąca ustawa powinna być na biurku prezydenta – zapowiedział Patryk Jaki. Chodzi o przygotowywaną przez MS nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zgodnie z jej zapisami, każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisywać będzie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, podlegać ma karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozić będzie za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.


Projekt zawiera jednak szeroką furtkę, z którą zapewne korzystać będą różnej maści fałszerze historii – o ile ten zapis oraz cała nowelizacja wejdą w życie. Inicjatorzy zmiany w ustawie o IPN chcą bowiem uwolnić od odpowiedzialności karnej za antypolskie oszczerstwa wypowiedziane „w ramach działalności artystycznej lub naukowej”.


Procesy cywilne za „polskie obozy” wytaczać będą mogły m.in. organizacje pozarządowe oraz sam IPN. Odszkodowania lub zadośćuczynienia z tytułu wyroków za historyczne oszczerstwa trafiać będą do kasy Skarbu Państwa.

 

Źródło: rp.pl

RoM
DATA: 2017-01-24 17:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co to za naukowcy skoro piszą nieprawdę?
ponad 3 lata temu / ???
 
Za Gomułki na dworcach PKP wisiała mapa zbrodni niemieckich na ziemiach polskich.A dzisiaj, poprawność!
ponad 3 lata temu / historyk PKP
 
Ale przy spaleniu kukły już nie było działalności artystycznej ! Obłudnicy !
ponad 3 lata temu / oburzony
 
Generalnie, nie ma podziału na polskie i niemieckie obozy zagłady. Są po prostu obozy do masowego zabijania ludzi.
ponad 3 lata temu / mr. Lennon
 
"Inicjatorzy zmiany w ustawie o IPN chcą bowiem uwolnić od odpowiedzialności karnej za antypolskie oszczerstwa wypowiedziane w ramach działalności artystycznej..." - czyli każdy będzie bezkarny, bo każdy może się uważać za artystę. A co, nie wolno mu?
ponad 3 lata temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.