DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 25  >   ŚWIAT Z INNEJ STRONY

Stefan Czerniecki

Wietnamski Kościół Męczenników


Wiara i pokora wietnamskich katolików zasługuje na nasz podziw. Ale i faktyczną pomoc oraz modlitwę. Nie wiadomo bowiem, do czego jeszcze może posunąć się komunistyczny reżim, by ostatecznie rozwiązać kwestię „kryminalistów”, jak coraz powszechniej zaczyna się nazywać południowowschodnioazjatyckich chrześcijan.

– Z Polski? Naprawdę? – mam wrażenie, że zaraz mnie uściska. Z jego oczu aż tryska radosne zdumienie.

– Tak, Po‑land – powtarzam, tym razem wyraźnie artykułując sylaby. Tutejsi bardzo często mylą nazwę naszego kraju z angielskim „Holland”. Wolę się upewnić, że mnie zrozumiał.

– Tak, tak… Pewnie, że znam. Wiedz, mój drogi, że pochodzisz z niezwykle dobrego kraju. To omodlona ziemia. Pięknie, pięknie… – rozmarza się. W jego głosie nie sposób nie odczuć nutki zazdrości.

– Czyżby tutaj było inaczej? – pytam prowokująco.

– A, daj spokój… – duchowny ze zniechęceniem macha ręką.

Otoczenie raczej nie wskazuje, że znajduję się w kraju wpisanym przez międzynarodowe Dzieło Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom Open Doors na listę państw najbardziej prześladujących chrześcijan. Oto właśnie skończyła się Msza Święta. Ojciec Thao stoi u bram kościoła i żegna się z vwiernymi. Dziś nie wygłosił tak płomiennego kazania, jak tydzień temu. Po kilku dniach odwiedzili go przedstawiciele władz z odpowiednimi „wytycznymi na przyszłość”. Dziś mówił o przebaczeniu.

Nie poruszył kwestii wolności. Zatem może czuć się bezpiecznie. Przynajmniej teoretycznie. Zresztą, na jego twarzy trudno dostrzec jakikolwiek ślad życia w stresie czy w poczuciu zagrożenia. W plątaninie uroczych wschodnioazjatyckich zmarszczek kryje się ledwo dostrzegalny, lecz stale obecny uśmieszek. I ten niezwykły spokój bijący ze skośnych oczu. Jakby czytając w moich myślach, uprzedza pytanie, cytując z pamięci:

Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami. Czy może być lepsza nowina dla mnie? – kończy pytaniem.

Poraża mnie jego optymizm. Sam nie wiem, jak bym się zachowywał, żyjąc w takich warunkach. Po nocnych najściach komunistycznych władz skutecznie torpedujących jakikolwiek zalążek chrześcijańskiej wspólnoty w tym mieście. Po przesłuchaniach. Po przewijających się przez kościelne mury coraz to nowych szpiegach, co tydzień wizytujących kościół w trakcie niedzielnych zgromadzeń. Teraz już ich poznaje. Najgorzej było na początku.

– Ale dziś? Co roku następni, nowi. Myślą, że mnie zmylą. Ha, ha! Licho nie śpi – i znów ten łagodny uśmiech. Siła spokoju. Być może właśnie ta siła sprawia, że wciąż tutaj jest. Z wiernymi.

Miasto ciemności
Największe miasto Wietnamu – Ho Chi Minh. W Europie bardziej znane pod dawną nazwą, jako Sajgon. Oto, gdzie się znalazłem. Miasto wielkie, hałaśliwe, kolorowe. Stawiające na ekonomiczny rozwój bogatej kasty – komunistycznych notabli i ich dzieci...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Ponowne przystąpienie Stanów Zjednoczonych do globalnej strategii walki z kryzysem klimatycznym, zniesienie restrykcji imigracyjnych dla niektórych państw muzułmańskich oraz obowiązek noszenia maseczek w podróżach międzystanowych – to niektóre z propozycji prezydenta-elekta Joe Bidena, które zamierza wprowadzić po swojej inauguracji.

 
 

W jaki sposób święta Urszula Ledóchowska przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości? Zobacz kolejny odcinek programu "Kobieta w Kościele".

 

Wokół wydarzeń z 6 stycznia w Waszyngtonie pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Oskarżony wtargnięcie do gmachu Kapitolu mężczyzna popełnił samobójstwo. Zmarł od kuli postrzałowej w klatce piersiowej. Policja aresztowała także uczestnika zajść, który okazał się członkiem radykalnej lewicowej organizacji. Ponadto wśród uczestników „zamachu” media zidentyfikowały oficer ds. psychologii tłumu.

 

Sześć państw Unii Europejskiej wyraziło „poważne zaniepokojenie” faktem ograniczenia dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. Ich zdaniem, taka sytuacja „nie tylko wpływa na planowane harmonogramy szczepień, ale także zmniejsza wiarygodność procesu szczepień”.

 

Konferencja Episkopatu Portugalii zawiesiła w związku z wprowadzonym w tym kraju nowym lockdownem możliwość organizacji chrztów, ślubów oraz bierzmowania. W komunikacie biskupi wyjaśnili, że wraz z nasilającą się liczbą zakażeń i zgonów wskutek COVID-19 występuje pilna potrzeba ograniczenia spotkań, w tym dużych uroczystości o charakterze religijnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.