DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 

Wietnam: ponad 60 przywódców religijnych przebywa w obozach pracy

Wietnam: ponad 60 przywódców religijnych przebywa w obozach pracy
fot. stockers9 / sxc.hu

W czterech obozach pracy przymusowej w Wietnamie przebywa obecnie 63 przywódców religijnych – chrześcijańskich, jak i innych wyznań. Odbywają oni kary od 5 do 18 lat pozbawienia wolności w bardzo trudnych warunkach, m. in. muszą pracować do 14 godzin na dobę, prawie nie mając dostępu do opieki lekarskiej.


Poinformowała o tym watykańska agencja misyjna FIDES, powołując się na międzynarodową organizację International Christian Concern (ICC) z siedzibą w Waszyngtonie, śledzącą na bieżąco wolność religijną i warunki, w jakich żyją chrześcijanie na świecie. „Niemal wszyscy więźniowie należą do grup mniejszości etnicznych z Płaskowyżu Centralnego” – stwierdza raport ICC. Zwraca uwagę, że właśnie ze względu na to swoje pochodzenie „tamtejsi chrześcijanie doświadczają różnych dyskryminacji i ucisku w stopniu wyższym niż większość pozostałych mieszkańców kraju”.


Z raportu wynika ponadto, że na płaskowyżach w środkowej części kraju występuje szczególnie silna kontrola władz nad instytucjami religijnymi. Niektórzy spośród wspomnianych 63 uwięzionych przebywa w miejscach odosobnienia od 2004, gdy reżym w Hanoi rozpętał ostre prześladowania wobec tych, którzy sprzeciwiali się bezprawnej konfiskacie ziemi kościelnej i uciskowi religijnemu.


W prowincji Bình Phước na południu kraju miejscowe władze nadal dążą do zniszczenia 116 kaplic chrześcijańskich, wzniesionych przez wiernych z grupy etnicznej Stieng. Są to budynki należące prawnie do wietnamskich ewangelików. Władze obawiają się, że wśród mniejszości może się rozwinąć ruch „separatystyczny i dążący do niepodległości”.


Franciszkanin o. Ambrogio Nguyen Van Si – teolog i rektor Kolegium Międzynarodowego św. Antoniego w Rzymie – powiedział agencji watykańskiej, że liczby podane przez organizację są „całkowicie wiarygodne”. „W Wietnamie ciągle jeszcze istnieją poważne ograniczenia i restrykcje w stosunku do wolności sumienia. Ten, kto ma poglądy odmienne od rządowych, jest karany, często bardzo dotkliwie” – powiedział wietnamski zakonnik. Dodał, że sytuację pogarsza fakt, że towarzyszące temu samowolne areszty uderzają przede wszystkim w młodych obrońców praw człowieka.


Według o. rektora, najbardziej prześladowani są członkowie mniejszości etnicznych, określanych ogólnie mianem „montagnardów” (górali), uważanych przez władze za zagrożenie dla stabilizacji narodowej. „Chciałbym, aby zwracać większą uwagę na tych naszych braci i siostry, którzy cierpią i modlą się” – dodał o. Nguyen Van Si.KAI

mat


DATA: 2013-10-10 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

+
ponad 6 lat temu / Asia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.