DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Wietnam: katolicy protestują mimo gróźb i przemocy ze strony władz

Wietnam: katolicy protestują mimo gróźb i przemocy ze strony władz
fot.fitzfotos/sxc.hu

Mimo gróźb władz ponad dziesięć tysięcy katolików protestowało 15 lipca w diecezji Vinh, domagając się poszanowania swobody wyznania. W przeddzień marszów władze rozmieściły przed siedzibą biskupa wozy pancerne wyposażone w broń z amunicją ostrą.


Diecezja Vinh w piśmie datowanym na 10 lipca wysłanym do kardynałów i biskupów w całym Wietnamie poprosiła o solidarność w walce z przemocą władz wietnamskich, które 1 lipca dopuściły się brutalnej napaści na ośrodek misyjny w miejscowości Con Coung. W komunikacie napisano, że „katolicy z diecezji Vinh w prowincji Nghe (północny zachód kraju) doznali prześladowań z powodu swej wiary. Atak z 1 lipca był jedynie wierzchołkiem góry lodowej serii brutalnych napaści na katolików, jakie mają miejsce w regionie od dawna”. Wyjaśniono, że w dniu 1 lipca władze zmobilizowały ponad 500 policjantów, wojskowych i bandytów, którzy dotkliwie pobili wiernych oraz zbezcześcili kaplicę i figurę Matki Bożej.

 

Diecezja Vinh poprosiła o duchowe wsparcie i solidarność wiernych z innych diecezji. Ogłosiła także zorganizowanie wielkich marszów protestacyjnych w dniu 15 lipca. Wezwano władze do zakończenia prześladowań oraz ataków propagandowych. Marsze odbyły się w całej diecezji Vinh. Katolicy nieśli flagi Watykanu, tablice i transparenty z hasłami takimi jak: „Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić Kościół”, „Protestujemy przeciwko władzom w Con Coung, które zniszczyły figurę Maryi Dziewicy”.

 

W sobotę rano co najmniej trzy samochody pancerne wyposażone w broń, stacjonowały przed rezydencją biskupa diecezji Vinh. Policja w prowincji Quang Binh, Ha Tinh i Nghe patrolowała ulice miast diecezji razem z grupami bandytów opłacanych przez rząd. Wcześniej media donosiły o rzekomym zatrzymaniu znanego, katolickiego działacza Le Quoc Quan w Vinh. Doniesienia te okazały się nieprawdziwe, chociaż policja rzeczywiście zorganizowała nalot na jego biuro i próbowała zaciągnąć na komisariat. Interweniowali jednak przyjaciele prawnika i sąsiedzi.

 

Inny wybitny katolicki dziennikarz Nguyen Huu Vinh JB, który w zeszłym roku był brutalnie pobity w Dong Chiem, tym razem ponownie został zaatakowany w swoim domu w dniu 8 lipca. Otrzymał ciosy nożem w plecy i ramię. Z soboty na niedzielę policja zablokowała promy między Lam Dong i Quan Lang, by uniemożliwić wiernym przedostanie się do miejsc zbiórek przed marszami. Mimo tych wszystkich działań, tysiące katolików pokonało ogromne odległości, by dostać się do wyznaczonych miejsc. Wszystkie marsze z wyjątkiem jednego w Bot Da, gdzie bandyci wtargnęli na Mszę św.,przebiegały pokojowo.

 

Źródło: Asia News, AS.


DATA: 2012-07-20 10:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.