DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Wietnam: 2,5 roku więzienia dla adwokata i działacza katolickiego

Wietnam: 2,5 roku więzienia dla adwokata i działacza katolickiego
fot. CDWaldi / sxc.hu
#SĄD    #HANOI

Sąd w Hanoi skazał na 30 miesięcy więzienia i zapłacenie grzywny w wysokości 56 tys. dolarów katolickiego prawnika i działacza społecznego Lê Quốc Quâna. Oficjalnie uznano go winnym „uchylania się od płacenia podatków”, w rzeczywistości jednak sądzono go za jego działalność w obronie katolików i praw Kościoła.


Według włoskiej agencji misyjnej AsiaNews proces był farsą, trwał niecałą godzinę i – mimo protestów i apeli obrony – zakończył się ogłoszeniem bardzo surowej kary. Przed budynkiem sądu zgromadziło się kilka tysięcy katolików, powiewając gałązkami palmowymi w symbolicznym geście, odwołującym się do Jezusa, gdy triumfalnie wyjeżdżał do Jerozolimy.


Władze obiecały początkowo, że proces będzie otwarty dla publiczności, później jednak ulice wiodące do gmachu sądu zostały zablokowane gęstymi kordonami policji i wojska. Oprócz nich dostępu na salę rozpraw bronili także członkowie prorządowych „szwadronów”, złożonych z byłych lub aktualnych więźniów, a zmilitaryzowanych przez reżym komunistyczny. Ich celem jest bicie tych, którzy „wywołują niepokoje społeczne”. Od kilku dni rozprzestrzeniali oni przesłania i wezwania do ludności, aby nie organizowała manifestacji w związku z tą sprawą.


W obronie dysydenta występowali nie tylko katolicy, ale także liczni buddyści. Demonstracje na ulicach stolicy miały charakter pokojowy, a ich uczestnicy domagali się również wolności, poszanowania praw ludzi wierzących oraz powstrzymania wszelkich represji i prześladowań wyznawców wszystkich religii. Już wcześniej kierownictwo Kościoła katolickiego w tym kraju popierało spotkania modlitewne i procesje ze świecami na rzecz uwolnienia Lê Quốc Quâna, którego proces był kolejnym przejawem nieustannej serii łamania praw człowieka w tym kraju.


Ten 42-letni obecnie dysydent jest znanym w swoim kraju i poza jego granicami obrońcą praw człowieka, działaczem na rzecz demokracji i czołowym blogerem katolickim, który za tę działalność wielokrotnie trafiał do więzienia i był skazywany na krótsze lub dłuższe kary pozbawienia wolności. Za rzekome uchylanie się od płacenia podatków został aresztowany 27 grudnia ub. r. i obecnie skazany.


Po raz pierwszy zatrzymano go 8 marca 2007 wkrótce po powrocie do kraju ze Stanów Zjednoczonych, gdzie był gościem Narodowej Fundacji na rzecz Demokracji. W jego obronie wystąpili wówczas czołowi politycy amerykańscy, m.in. ówczesny kandydat na prezydenta John McCain i była sekretarz stanu Madeleine Albright. W następnych latach doświadczał kolejnych represji. Na przykład 29 stycznia 2008 wziął udział w marszu katolików do stołecznej katedry św. Józefa, protestujących przeciw zajęciu przez władze ziemi należącej do Kościoła. Został wówczas dotkliwie pobity przez milicjantów, rozbijających marsz. Kolejne areszty spotykały go w latach 2011 i 2012, i to kilkakrotnie, m. in. za zamieszczenie na blogu tekstów krytykujących komunistyczne elity rządowe.KAI

mat


DATA: 2013-10-03 11:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.