DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Grzegorz Kucharczyk

Wieszcz, myśliciel polityczny


Sto lat temu Stanisław Tarnowski – autor opublikowanego wówczas obszernego studium o życiu i twórczości Zygmunta Krasińskiego – określił autora Nie-boskiej komedii mianem człowieka, który najwznioślej pojmował to, co być powinno, widział to, co jest, tak jasno i trzeźwo, jak mało kto między nami. Dla Tarnowskiego ten romantyczny wieszcz był na wskroś umysłem politycznym.

Nie sposób nie przyznać racji wielkiemu „stańczykowi”. Myśl polityczna Krasińskiego widoczna jest nie tylko w jego największych dziełach (Nie boskiej komedii, Irydionie czy Psalmach przyszłości), ale również w bogatej korespondencji i memoriałach, które wysyłał między innymi do papieża Piusa IX i cesarza Napoleona III. Imponuje nie tylko fakt bardzo wczesnego pojawienia się u niego dojrzałej refleksji politycznej (Nie boską komedię napisał przecież w wieku zaledwie dwudziestu lat), ale także jego konsekwencja i stałość w prezentowanej wizji polityki.

Studium rewolucji
Jednym z jej fundamentów był zasadniczy sprzeciw wobec rewolucji. W roku 1832 na kartach Nie boskiej komedii dokonał Krasiński, zdaniem wspomnianego Stanisława Tarnowskiego, genialnej analizy namiętności rewolucyjnych. W postaci Pankracego – nazwanego przez poetę człowiekiem bez imienia, bez przodków, przedstawił przywódcę rewolucyjnego nowego typu: intelektualistę, dla którego myśli i kształty są woskiem dla palców...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Przedstawiciele środowisk naukowych, artyści, ludzie mediów, duchowni i wiele innych osób zwróciło się z apelem o przekazanie do kraju naszego rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jak podkreślono w specjalnym apelu, mężczyzna jest świadomy i reaguje na otoczenie.

 
 

„Jeśli za sto lat Stany Zjednoczone wciąż będą demokracją, to stanie się tak – przynajmniej po części – za sprawą Newsmakera Roku NCR, prezydenta-elekta Joe Bidena”. Tak redakcja amerykańskiego, modernistycznego portalu „National Catholic Reporter” przedstawia „katolika”, którego uznała za kluczową postać roku 2020.

 

Pośród nielegalnych imigrantów przybywających łodziami na Wyspy Kanaryjskie i na południowe wybrzeże Hiszpanii ukrywają się członkowie i sympatycy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Tym samym rośnie ryzyko zamachów terrorystycznych w Europie.

 

Biskup angielskiej diecezji Plymouth Mark O’Toole potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

 

Międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów pod przewodnictwem byłej premier Nowej Zelandii, Helen Clark krytykuje WHO i Chiny za niedostateczną reakcję wobec koronawirusa w pierwszych miesiącach pandemii. Jak wynika z opublikowanego w Genewie dokumentu, zabrakło zdecydowanych działań mogących znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie patogenu na całym świecie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.