DZIŚ JEST:   24   MARCA   2019 r.

III Niedziela Wielkiego Postu
Św. Katarzyny Szwedzkiej
Bł. Szymona Łukacza, męczennika
 
 
 
 

Wiesz, gdzie w Polsce objawił się św. Antoni Padewski?

Wiesz, gdzie w Polsce objawił się św. Antoni Padewski?
Św. Antoni Padewski [Public domain], via Wikimedia Commons

8 maja 1664 roku na Łysej Górze, u stóp której położona jest wieś Radecznica, objawił się św. Antoni. Było to pierwsze objawienie świętego z Padwy na terenie Polski.

 

13 czerwca Kościół wspomina Antoniego Padewskiego. Święty wpisał się w historię naszego kraju objawiając się ubogiemu Szymonowi na Łysej Górze, koło Radecznicy. Stało się to 8 maja 1664 roku. Święty przemówił tymi słowy:

 

Jam jest św. Antoni mam to z woli Najwyższego Pana, abym tobie opowiedział, iż na tym miejscu Chwała Boga Najwyższego odprawiać się będzie. Przeze mnie chorzy, ślepi, chromi i różnymi dolegliwościami utrapieni, znajdować i otrzymywać będą pociechy swoje. Chorzy zdrowie, ślepi wzrok, chromi chód, zgoła wszyscy uciekający się na to miejsce, bez łaski nie odejdą.

 

Szymon, który dostąpił zaszczytu rozmowy ze świętym, na co dzień zajmował się tkactwem. Tak właśnie w historii utrwalił się przekaz o „Szymonie Tkaczu”. W kilku objawieniach św. Antoni przekazał Szymonowi życzenie, by właśnie na Łysej Górze powstała świątynia. Obiecał, że w tym miejscu wierni otrzymają od Boga liczne łaski. Objawienia powtórzyły się u stóp góry, przy źródłach wodnych. Podania niosą, że św. Antoni błogosławił tę wodę.

 

Misja Szymona Tkacza nie była łatwa. Musiał przekonać władze kościelne i mieszkańców, że objawienia nie były wymysłem jego wyobraźni. Budowa świątyni, to kolejny niełatwy krok.

 

Początkowo w miejscu objawień stanął krzyż, a z czasem przybywało pielgrzymów. Dochodziło tam też do niezwykłych wydarzeń, którym przypisano znamiona cudu. Część z nich została upamiętniona przez artystów na płótnie, o niektórych wspomniano drukiem.

 

W końcu, za sprawą sufragana chełmińskiego, biskupa Mikołaja Świrskiego, na górze objawień stanęła kaplica i mały klasztor. 20 czerwca 1667 roku zamieszkali w nim synowie św. Franciszka z bernardyńskiej prowincji ruskiej.

 

Ojcowie przyczynili się do rozniecenia kultu św. Antoniego, a góra objawień stała się  miejscem coraz liczniejszych pielgrzymek. Za wstawiennictwem świętego wierni otrzymywali upraszane u Boga łaski. Były one skrzętnie dokumentowane i badane.

 

Dzięki temu trudowi udało się potwierdzić autentyczność objawień św. Antoniego i rozwijać działalność sanktuarium. Gwarantem byli nie tylko biskupi, ale nawet Sejm Rzeczypospolitej oraz sam król Jan III Sobieski.

 

Oprac. na podstawie: radecznica.bernardyni.pl

MA


DATA: 2018-06-14 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzięki powyższemu artykułowi po raz pierwszy dowiedziałam się o objawieniach św.Antoniego na terenie Polski.Jestem czcicielką św.Antoniego .szukałam Go po świecie:Lizbonie,Padwie,w Czerwonym Klasztorze,Łagiewnikach,ale modlę się do Niego u siebie .Wiarę i cześć do św.Antoniego przekazał mi tata,też Antoni,niestety ,już też świętej pamięci.Dziękuję, niech się Wam szczęści w pracy i życiu.
9 miesięcy temu / Joanna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.