DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   BEZDROŻA DIALOGU

Monika Gabriela Bartoszewicz

Wierzymy w jednego Boga?


Wydaje się, że chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga. Począwszy od najpierwotniejszej, semantycznej płaszczyzny: wzywamy Go wszak tym samym imieniem – dla arabskojęzycznych chrześcijan, włączając w to katolików obrządków wschodnich, maronitów i melkitów, słowo Allach oznacza biblijnego Boga; takie samo wyjaśnienie podaje słownik języka polskiego PWN. Ale czy naprawdę wyznajemy tego samego Boga?

Czyż przypadkiem katolicy nie muszą wierzyć, że chrześcijanie i muzułmanie wyznają tego samego Boga, ponieważ tak właśnie nakazuje im Sobór Watykański II? Konstytucja dogmatyczna o Kościele mówi wszak, że plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny (Lumen gentium, 16).

Stwierdzenie, że plan zbawienia obejmuje także muzułmanów, doprowadziło niektórych postępowych katolików do przekonania, iż Ojcowie Soboru orzekli, że wyznawcy Mahometa są w istocie zbawieni i w związku z tym ewangelizacja nie jest im potrzebna, gdyż mają do raju takie samo prawo, jak chrześcijanie. Takie spostrzeżenie jest oczywistą nieprawdą, gdyż wypowiedź dotycząca muzułmanów to zaledwie część dłuższego akapitu, rozpoczynającego się od słów: Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, a kończącego się przypomnieniem mając w pamięci słowa Pana, który powiedział: „Głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,16). Lumen Gentium mówi zatem jedynie o możliwości zbawienia dla tych, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem.

Z powyższego jasno zaś wynika, iż muzułmanie są objęci planem zbawienia, nie w takim jednak znaczeniu, że są zbawieni jako przestrzegający zasad swojej wiary, ale o tyle, o ile starają się słuchać głosu Stwórcy, którego wyznają i który przemawia do nich poprzez nakazy sumienia. To z kolei sugeruje, że muzułmanin, który powstrzymuje się od popełnienia zamachu samobójczego, rozumiejąc dobrze, iż jest to zwyczajne morderstwo, ma o wiele większe szanse na zbawienie

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.

 
 

Francuski sąd w środę nakazał szwajcarskiemu bankowi inwestycyjnemu UBS zapłacić rekordową grzywnę w wysokości ponad 4,5 miliarda euro (około 15,54 miliardów złotych) za nielegalne pozyskiwanie zamożnych francuskich klientów, by pomóc im uniknąć płacenia podatków. Z zasądzonej kwoty, 800 milionów euro miałoby trafić bezpośrednio do francuskiego rządu.

 

 

Amerykański aktor Jussie Smollett, który miał zostać napadnięty i torturowany przez dwóch niezidentyfikowanych rasistów i homofobów został oskarżony o składanie fałszywych zeznań. Okazuje się, że atak na jego osobę został starannie zaplanowany i wyreżyserowany przez niego samego.

 

Czechy zaskarżyły dyrektywę Unii Europejskiej, która prowadzi do rozbrojenia obywateli i ogranicza prawo do posiadania broni. Argumenty czeskiej strony to m.in. brak związku tej dyrektywy z faktyczną walką z terroryzmem oraz ograniczanie wolności obywatelskich.

 

Kieleccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wykreśleniu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej. Wydarzenie ma charakter symboliczny, gdyż uchwałę przyjęto w czasie rozpoczynających się już w całej Polsce uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.