DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   BEZDROŻA DIALOGU

Monika Gabriela Bartoszewicz

Wierzymy w jednego Boga?


Wydaje się, że chrześcijanie i muzułmanie wierzą w tego samego Boga. Począwszy od najpierwotniejszej, semantycznej płaszczyzny: wzywamy Go wszak tym samym imieniem – dla arabskojęzycznych chrześcijan, włączając w to katolików obrządków wschodnich, maronitów i melkitów, słowo Allach oznacza biblijnego Boga; takie samo wyjaśnienie podaje słownik języka polskiego PWN. Ale czy naprawdę wyznajemy tego samego Boga?

Czyż przypadkiem katolicy nie muszą wierzyć, że chrześcijanie i muzułmanie wyznają tego samego Boga, ponieważ tak właśnie nakazuje im Sobór Watykański II? Konstytucja dogmatyczna o Kościele mówi wszak, że plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny (Lumen gentium, 16).

Stwierdzenie, że plan zbawienia obejmuje także muzułmanów, doprowadziło niektórych postępowych katolików do przekonania, iż Ojcowie Soboru orzekli, że wyznawcy Mahometa są w istocie zbawieni i w związku z tym ewangelizacja nie jest im potrzebna, gdyż mają do raju takie samo prawo, jak chrześcijanie. Takie spostrzeżenie jest oczywistą nieprawdą, gdyż wypowiedź dotycząca muzułmanów to zaledwie część dłuższego akapitu, rozpoczynającego się od słów: Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, a kończącego się przypomnieniem mając w pamięci słowa Pana, który powiedział: „Głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16,16). Lumen Gentium mówi zatem jedynie o możliwości zbawienia dla tych, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem.

Z powyższego jasno zaś wynika, iż muzułmanie są objęci planem zbawienia, nie w takim jednak znaczeniu, że są zbawieni jako przestrzegający zasad swojej wiary, ale o tyle, o ile starają się słuchać głosu Stwórcy, którego wyznają i który przemawia do nich poprzez nakazy sumienia. To z kolei sugeruje, że muzułmanin, który powstrzymuje się od popełnienia zamachu samobójczego, rozumiejąc dobrze, iż jest to zwyczajne morderstwo, ma o wiele większe szanse na zbawienie

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W ocenie Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty, Konwencja Stambulska jest zagrożeniem i powinna być wycofana jak najszybciej z obiegu publicznego w Polsce. - To, co zrobiła Słowacja jest czymś, co powinniśmy naśladować – powiedziała w rozmowie z Radiem Maryja.

 
 

Pełny skład orzekający pracuje nad poselskim wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją tzw. przesłanki eugenicznej - dowiedziała się KAI w biurze prasowym Trybunału Konstytucyjnego. Wciąż nie wiadomo jednak, czy i kiedy zapadnie w tej sprawie orzeczenie.

 

Zgodnie z zaleceniem arcybiskupa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie Mszy Świętych oraz nabożeństw: Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej mają zostać odśpiewane Suplikacje, jako odpowiedź na klimat moralny naszych czasów, wyzwania cywilizacyjne oraz w związku z zagrożeniami na granicy życia i śmierci, spowodowanymi także epidemią „koronawirusa”.

 

Zapraszamy do udziału w Rekolekcjach Wielkopostnych. Przez ten wyjątkowy okres liturgiczny przeprowadzi nas ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Nauki publikowane będą na kanale PCh24 TV oraz na PCh24.pl w kolejne niedziele Wielkiego Postu.

 

Trwa ofensywa na polskie samorządy, które opowiedziały się po stronie rodziny. Czy sprawa oszczerstw na nie kierowanych znajdzie finał w sądzie. W Przeglądzie Prasy PCh24 TV Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Łukasz Karpiel rozmawiają o zagrożeniu lewicowych "totrurach", zagrożeniu koronawirusem oraz klątwie na łamach katolickiego (w nazwie) Tygodnika.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.