DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Wierny prawdzie!

Wierny prawdzie!

Książka „O patriotyzmie a także o zezowatej matce” jest najlepszym dowodem na to, jak wielką stratą dla polskiego życia publicznego było zdecydowanie przedwczesne odejście z tego świata śp. Grzegorza Eberhardta.


Zbiór rozsianych po najróżniejszych możliwych mediach tekstów pokazuje format człowieka. Audycje radiowe to perełki, które pokazują, że autor „Pisarza dla dorosłych. Opowieść o Józefie Mackiewiczu” wziął naprawdę na poważnie Mackiewiczową dewizę życiową, iż jedynie prawda jest ciekawa. Tak też w swojej działalności publicznej czynił Eberhardt. Nie było dla niego taryfy ulgowej, że kogoś nie można krytykować, bo jest „nasz”; liczyła się tylko prawda. Widać to jaskrawo również w dziale recenzji książek, które wbrew dominującej wszem i wobec modzie, że recenzujący wyrabiają swoje zdanie o lekturze na podstawie okładki i tekstu zamieszczonego ma tylnej okładce, Eberhardt znów szedł pod prąd tej wygodzie i czytał. Lektura książki „Obłęd 44” zajęła mu blisko miesiąc, kosztowała go wycieczkę do warszawskiego BUW-u, aby sprawdzić rzetelność autora jeśli chodzi o cytowanie Józefa Mackiewicza (okazało się, że cytaty były manipulowane pod swoją tezę, ale któż mógł przypuszczać, że ktokolwiek zada sobie tyle trudu, aby to sprawdzić) i dopiero napisał recenzję książki. Recenzję, która powinna być czytana jako wzorzec rzetelności i wnikliwości przez przyszłych adeptów dziennikarstwa.

 

Taki był właśnie Grzegorz Eberhardt. Wnikliwy do bólu, wierny prawdzie i zawsze po stronie Polski. Główny tekst jego książek, wbrew normom, był właściwie dodatkiem do tysięcy przypisów. W „O patriotyzmie a także o zezowatej matce” tych przypisów właściwie nie ma, ale tekst główny naszpikowany jest taką ilością faktów, faktów i jeszcze raz faktów, że każdy, kto sięgnie po tę pozycję, zobaczy, że publicystyka może musi być laniem przysłowiowej wody, lecz świetną lekcją historii.

 

Jeden z tekstów poświęcony jest Stanisławowi Szukalskiemu, jednemu z najwybitniejszych polskich artystów-rzeźbiarzy, postaci nietuzinkowej pod każdym względem. Ten artykuł jest jednak tylko zapowiedzią, że Grzegorz Eberhardt nawet po śmierci potrafi nas zaskoczyć. Wkrótce ukaże się bowiem kolejna książka-cegła, jak w przypadku Mackiewicza, poświęcona właśnie „dziadkowi DiCaprio”. O ile więc „O patriotyzmie” możemy traktować jako zaledwie przystawkę, to danie główne dopiero przed nami. A przecież wielki, a zarazem niezwykle skromny, biograf Mackiewicza nie zostawi nas bez deseru.


Ksiażkę można zamówić tutaj.

 

Paweł Buczkowski

 

Grzegorz Eberhardt – O patriotyzmie a także o zezowatej matce, Warszawa 2016, Wydawnictwo Prohibita, s. 456.DATA: 2016-07-13 16:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.