DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


ALW - wszystkie zmiany formy są niebezpieczne, bo pociągają za sobą następne odstępstwa. Teraz wprowadza się Komunię na rękę w Polsce, ale na zachodzie to poszło już dalej. Rozdają komunię szczypcami, na talerzykach z których każdy sam się obsługuje- taki "szwedzki stół", zdarzały się przypadki, że jedna osoba brała kilka i zanosiła domownikom, wysyłano też komunię pocztą. Pomysłowość jest nieograniczona. Być może jest w tych przypadkach zachowana większa higiena, ale nie idzie w parze zwiększony szacunek dla Ciała Pańskiego, wręcz odwrotnie. I tu jest problem, którego nie dostrzegasz, jak i większość zwolenników komunii na rękę.
1 dzień temu / tr
 
Zastanawiamy się nad formą,przyzwyczajeniami. Sednem sprawy powinno być,czy przyjmujemy Komunię św. z czystym sercem i czy nas wzmacnia.Osoby, które przejmują się ,że przystępują do sakramentu jako ostatnie, prawdopodobnie mają jakieś nieuzasadnione kompleksy. "Ostatni będą pierwszymi". Wierni idąc do kościoła w większości są skupieni na modlitwie,spotkaniu z P.Jezusem , a nie na zwracaniu uwagi na innych uczestników. Przyjmuję komunię św na rękę, do tego przed dezynfekuję dłonie.Jestem w grupie dużego ryzyka.Mam potrzebę uczestniczenia we mszy św. Argument,że ludzie chodzą do galerii handlowych,czy przemierzają drogę do pracy w zatłoczonej komunikacji to też mogą przebywać w zatłoczonym w kościele przez godzinę do mnie nie przemawia. Idąc do sklepu, według zaleceń związanych z pandemią , przebywam tam mniej niż 20 minut.Odnośnie tej zasady wyłamuję się właśnie idąc do kościoła.Do jakiegoś czasu , był zachowywany odpowiedni dystans.
1 dzień temu / ALW
 
Proponuję aby spowiedź indywidualna stała się spowiedzią powszechną podczas której w milczeniu wyznajemy swoje grzechy a na koniec tej modlitwy ksiądz daje rozgrzeszenie wszystkim uczestnikom mszy św. Komunia winna bezwzględnie wydawana na rękę a jeszcze lepiej przekazana w opakowaniu przeźroczystym z folii którą wierny otwiera w obecności kapłana, opakowanie jest wrzucane do specjalnego pojemnika. To jest dopiero całkowite bezpieczeństwo. Praktykujący i wierzący.
2 dni temu / to są moje uwa
 
W tej sprawie nie może być żadnych kompromisów. NON POSSIMUS! Tylko do ust, najlepiej na kolanach. Inni wierni? Spojrzenia? Komentarze? Trudno, taka jest cena za wierność. Pan Jezus nie obiecywał, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie. U mnie w parafii coraz więcej osób przyjmuje Zbawiciela do ust. Na szczęście ks. Proboszcz to szanuje. Jedni przyjmują od strony parkingu, pozostali od strony cmentarza. Zgadnijcie którzy od strony cmentarza? :
4 dni temu / Matka Polka
 
Przyjmowanie Komunii na rękę może prowadzić do profanacji, gdy drobne części Komunii, czyli partykuły, pozostaną na rękach wiernego , jego ubraniu i spadną na ziemię. Każdy ksiądz ma świadomość, że komunikanty są delikatne i się kruszą, co można łatwo dostrzec gdy ksiądz, po rozdaniu komunii, dokładnie czyści patenę. Kapłan sprawdza patenę, nie dlatego, że dba o jej czystość, ale aby nie doszło do upuszczenia ani jednej cząsteczki Ciała Pańskiego na podłogę, czyli by nie doszło do profanacji. Wierny nie sprawdza rąk, ani ubrania, po przyjęciu komunii na rękę. Każdy kapłan powinien mieć zatem świadomość, że może dojść do profanacji, gdy udzieli komuś komunii na rękę. Profanacja, czy dopuszczenie do niej, to ciężki grzech. Nie wiem jak kapłani sobie radzą z taką świadomością, że mogli doprowadzić/dopuścić do profanacji? Druga sprawa, to udzielanie Komunii na rękę prowadzi do utraty szacunku do Najświętszego Sakramentu.
9 dni temu / Gość
 
Zacznę od tego, że ja Komunię Świętą przyjmuję do ust i nie zamierzam tej formy przyjmowania Chrystusa zmieniać.Co do wytycznych sanepidu, wątpię aby forma "na rękę" była lepsza pod względem sanitarnym. Nie uważam tez , aby przyjmowanie Chrystusa na rękę było formą profanacji. Profanacja w mojej opinii, może równie dobrze wystąpić podczas przyjmowania Komunii do ust. Wszystko zależy od podejścia przyjmującego. Problem jednak jest.Świadomość wiary u ludzi jest różna. Obecnie , już jest mniej ludzi w kościołach , przyczyny upatruje w dotychczasowych ograniczeniach . Kolejne odstępstwo a takim jest przyjmowanie Komunii na rękę , spowoduje dalsze absencje w kościołach , podczas Mszy.
10 dni temu / mario
 
Szatan już nie tylko się śmieje ale wręcz wyje z radości ! Właśnie dopiął swego !!!
10 dni temu / anka
 
Niestety ta "pandemia" pokazała Kościół w prawdziwym świetle wiary. Możne było zobaczyć kapłanów gorliwych i ofiarnych, pokazujących głęboką wiarę w Jedynego Boga. Ale niestety można było też zobaczyć niektórych hierarchów kościoła, gdzie ich purpura ni jak ma się do wyznawanej wiary. Byli oni przestraszeni i zachowywali się w sposób niewłaściwy. Ich wiara pozostawia wiele do życzenia. A to już jeden krok do zgorszenia. Kościół się umocni, zboże wzejdzie a plewy odpadną.
15 dni temu / Adam
 
katolicy przyjmujący komunię do ust są dyskryminowani.
16 dni temu / ola
 
Nie mieszkam w Polsce. Miejscowy biskup zarządził dystrybucję Komunii świętej tylko na rękę. Kapłani na mocy posłuszeństwa stosują się do zarządzeń ordynariusza i odmawiają tradycyjnej formy dystrybucji. Wiedzą że chcę otrzymywać Komunię świętą wyłącznie na język i nie idę na żadne kompromisy. Podchodzę, uklękam i kapłan udziela mi błogosławieństwa i następnie odchodzę. Przed Mszą świętą utrzymuję post jaki jest przykazany przed przyjęciem Komunii świętej. Pozdrawiam wszystkich którzy strzegą naszej Tradycji Katolickiej.
17 dni temu / Mirek
 
Moderniści i Liberałowie czyli wiki w owczej skórze niszczą Sacrum czyli dopuszczają się profanacji Najswiętszej Eucharystii partykuły spadają na posadzkę są deptane przez wiernych to jest jawna apostazja.
17 dni temu / Tomasz
 
Następnym krokiem modernizmu będzie udzielanie ślubów gomorytom i sodomitom przy zachwycie gawiedzi i postępowego kleru. Później już kler przyszłości to kobieta biskup, chlop o zwichrowanej orientacji i taki stan rzeczy będzie ogólnie podziwiany i akceptowany.
18 dni temu / Jonasz Fajny
 
Kardynał Sarah : "Niestety, podobnie jak w przypadku języka łacińskiego, tak również w przypadku reformy liturgicznej, specjalne ustępstwo? w sprawie przyjmowania Komuni na rękę ?stało się wytrychem do włamania się i opróżnienia sejfu liturgicznych skarbów Kościoła".
19 dni temu / ola
 
Nie rozumiem tej wrogości wobec siebie nawzajem, czyż nie widzicie, że to Szatan chce nas skłócić?! Nie jest ważna forma, lecz treść i serce człowieka, jego wnętrze gotowe do przyjęcia Pana! Opamiętajcie się! Mamy miłować się wzajemnie, nie nienawidzić!
21 dni temu / Nadwarcie20
 
Zgadzam się, że piętnowanie wiernych, chcących przyjąć Komunię do ust, jest bardzo niewłaściwe i ?dzielące?. Ale ja z kolei mogę podzielić się dwoma przykładami ?w drugą stronę?, tj. piętnowania przyjmujących ?na rękę? ? w ostatnich tygodniach! Jeden raz był na granicy niestosowności, więc odpuszczę; ale drugi raz to było zruganie przy całym kościele i nazwanie przyjmowania ?na rękę? profanacją. I opisane w artykule, i przywołane tu przeze mnie przykłady nie powinny były mieć miejsca. Źle, że w kontekście przyjmowania Komunii pojawiają się ze strony niektórych księży wypowiedzi dzielący, a więc ?antykomunijne?. Natomiast nie zgadzam się, że piętnujące przyjmujących ?do ust? jest proszenie ich o podejście na końcu. To przecież wynika z sensu proponowania Komunii ?na rękę? ? żeby kapłan nie miał wcześniej kontaktu ze śliną także w wydychanym powietrzu! innych wiernych. Piętnowanie było w cytowanych wypowiedziach, ale nie w prośbie o pode
21 dni temu / Karol M.
 
Matko święta obejrzałam film z pierwszych komunii dzieci, którym dawano Komunię do ręki! Co jest w głowach tych wilków w owczych skórach, którzy uczą dzieci braku szacunku do Ciała Pańskiego. Szok, że to się dzieje w Polsce. Ci najemnicy odpowiedzą na sądzie przed Panem Bogiem, bo zgorszyli dzieci w takim uroczystym dniu. Lepiej im było kamień młyński uwiesić u szyi, wszystkim, którzy zmuszają dzieci młodsze, starsze, a i dorosłych do komunii do ręki.
22 dni temu / youtuberka
 
Bądźmy jednego ducha i przyjmujmy komunię wyłącznie do ust i na kolanach, tak jak to robili nasi przodkowie i wówczas nie będzie w ogóle tematu do sporów. Agresja rodzi się stąd, że komunia na rękę jest narzucana siłą, bez żadnego powodu pod pretekstem koronawirusa. W niektórych parafiach nie pozostawia się w ogóle wyboru i ogłasza, że komunia TYLKO na rękę. Najpierw uzasadniano ją względami sanitarnymi, ale one zostały obalone oczywistym faktem, że nikt z wiernych nie myje rąk przed przyjęciem komunii, a czyni to jedynie kapłan i jedynie kapłan obmywa ręce po udzieleniu komunii i dokładnie czyści patenę. Wierni nieświadomie mogą pozostawić partykuły na rękach, ubraniu a potem na ziemi i to niesie też niebezpieczeństwo profanacji. żaden wierzący kapłan nie powinien z powyższych względu udzielać komunii na rękę, bo dopuszcza do zanikania szacunku do Ciała Pańskiego i wiary w realną obecność.
23 dni temu / gosc
 
A może na odwrót? Komentarze wobec tych, którzy przyjmują Ciało Pańskie na rękę, są często agresywne i poniżające. Bądźmy Jednego Ducha w Chrystusie!
23 dni temu / Jan
 
W zeszłym tygodniu u Dominikanów w Warszawie - komunie do ust w nawie bocznej... Za czas jakiś będzie może przy garażach.... Wielki smutek
23 dni temu / Tomek
 
W IV wieku to wierni uratowali Kościół mówiąc odstępczym biskupom wierny pozostał jedynie Atanazy że błądzą. Gdy ksiądz odmówi Eucharystii do ust należy od razu wiernych uświadomić że to profanacja.
25 dni temu / Zygmunt
 
Żal że światła i wykształcona hierarchia Kościelna poszła tak łatwo na manowce "koronoświrusa" wymyślonego tylko po to aby tzw.władze europy i świata ...mogły zrobić konkretne "geszefty" . Zostawiliscie nas drodzy księza samych i bezbronnych na pastwę losu i udajacych chrześcian "władz" sterowanych za pomocą finansowej smyczy światowych lichwiarzy z piekła rodem . Teraz nas katolików mocno wierzących i chcacych czcić Chrystusa na kolanach i z komunią świętą do ust robi się z nas czy też publicznie "naznacza" jak trędowatych i stwarzającym zagrożenie dla innych wiernych biorących udział w Eucharystii ??? Czy to dla własnej wygody ? Czy ze strachu przed tzw."pandemią " której nie ma ? Czy nie służycie już Chrystusowi ? Niestety to wy drodzy Kapłani powinniście się wstydzić i to bardzo waszych "chorych' działań . Jedno pytanie na koniec :Czy woda święcona może przenosić zarazki "korono-bzdury"? Czy ciało Chrystusa zaraża ???
25 dni temu / mariuch
 
@ewenement Dziekuje za ciekawe komentarze. Mysle podobnie. Pozdrawiam
26 dni temu / max
 
Gość, skoro Cię nie dopadł pierwszy rzut epidemii, będę się modlił za Ciebie w domu, aby nie dopadł Twojej szacownej osoby drugi jesienny rzut jak piszesz"epidemii". PS. Nie ja wymyśliłem przyjmowanie Komunii Św.na rękę. Przykro mi że hierarchów KK w Polsce uważasz za protestantów.
26 dni temu / ewenement
 
Jedyny ratunek Masza Św w Rycie Rzymskim
27 dni temu / Tomasz
 
Savonarola, zgadzam się z Tobą. Dlatego stosuję trzecią metodę. W czasie pandemii unikam kościoła jako potencjalnego źródła zarażenia.
27 dni temu / ewenement
 
evenement - nie i nie było ma żadnej pandemii. Obawiasz się nie wiadomo czego, lepiej wyrzuć telewizor, zaraz poczujesz się lepiej. Zwykły sezon grypopodobny, tylko dawniej nie robiono z tego powodu światowej paniki. Skoro nie chodzisz do kościoła to nie obrażaj innych, że chcą po KATOLICKU przyjmować Komunię świętą. Protestanty biorą na rękę. Zmartwię Ci, bo już zapowiedział nasz rząd, że we wrześniu/październiku będzie drugi rzut 'epidemii', czyli będziesz korzystał z dyspensy w "obrządkach kościelnych" ? jeszcze dłuuugo.
27 dni temu / Gość
 
Należę do tych "ostatnich". Dlaczego : księża komunikujący odkażają sobie dokładnie ręce przed komunikowaniem, zakładają też maseczki." Nowocześni" wyciągają swoje brudne dłonie, którymi wcześniej wygłaskali kościelne klamki i pulpity ławek, pogmerali w torebkach i kieszeniach za ofiarowanymi na kolektę " higienicznymi " pieniędzmi. A telewizyjne doktory mówią im codziennie : najwięcej zakażeń przez brudne dłonie. I gdzie tu logika ???, bo o rozum nie pytam. p.s.Komunikant jest dostatecznie duży by Go nie obśliniać.
27 dni temu / Savonarola
 
Przyjęcie Komunii Świętej do rąk-TAK, wszak mamy pandemię. Do ust-NIE, to przejaw kołtuństwa i braku higieny. Niedowiarkom polecam kościoły w Ciechanowie, Tuchowie, Zakopanem -Kościelisku. Zarażeni księża i wierni, trwają poszukiwanie Sanepidu, wiernych którzy przyjęli sakramenty i byli obecni w kościołach. Oczywiście świątynie zostały zamknięte. Z racji wieku, stanu zdrowia i obawy zarażenia, do zakończenia pandemii nie uczestniczymy z żoną w obrządkach kościelnych/dyspensa/.
28 dni temu / ewenement
 
Na dodatek że nie dość iż wymaga się od wiernych przyjmowania Eucharystii "na rękę" to księża zamieniają spowiedź w konfesjonałach na na spowiedź w sali siedząc za stołem i sadzając spowiadającą osobę po przeciwnej stronie stołu. Oczywiście zrezygnowałem z siedzenia na krześle i klęczałem czując się zażenowany sytuacją że moja głowa niewiele wystawała nad poziomem blatu stołu. Przyszedłem spowiadać się jako grzesznik na klęcząco a nie do psychologa na rozmowę terapeutyczną.
28 dni temu / Jeremi
 
W mojej parafii księża niechętnie udzielają komunii na rękę i chętnych do tego typu profanacji jest niewielu. O mój kościół parafialny jestem chwilowo? spokojny. Jeżeli jednak jakiś kapłan odmówi mi komunii do ust, to zwrócę się do pozostałych wiernych oczekujących na komunię i głośno, przy tym kapłanie, narobię mu wstydu i oświadczę, że jest to profanacja.
1 miesiąc temu / Zygmunt
 
Tak nas wychowano, nie wszystko nam powiedziano. Historia Kościoła ma 2000 lat były różne formy Spowiedzi, Komunii świętej. Dla wielu z nas najważniejsze jest aby do ust, na dwa kolana ale co ta Komunia z nami robi ? ma często mniejsze znaczenie od sposobu jej przyjęcia. W naszym kościele na koniec Mszy św. kapłan powiedział że został TRZYKROTNIE POLIZANY gdyby to była realna epidemia to co by było ? Biskupi prawosławni w marcu wydali oświadczenie żeby nie bać się przyjmowania Komunii św. do ust, że mówienie że można się zarazić jest BLUŹNIERSTWEM. Nasi biskupi zachęcali do Komunii ,, na rękę,, Jak się celebruje Mszę św. publicznie z innym hierarchą który ma zakaz od Papieża, jak się tuszuję pedofilię i tępi ofiary to skąd ma przyjść rozeznanie duchowe ? Od kogo ? Trzeba z pokorą przyjmować zakazy i nakazy bo sami tępiliśmy często ofiary pedofilii mocniej niż osoby konsekrowane. Nad tym trzeba ubolewać, pokutować a nie skupiać się co do formy przyjmowania IHS
1 miesiąc temu / Rafael
 
@Maria - Bardzo Ci współczuję, zachowanie tego księdza było wredne. Jeśli masz na tyle siły to napisz do biskupa co się tam dzieje. Ksiądz nie ma prawa pomiatać ludźmi.
1 miesiąc temu / Gość
 
Było to w m-cu maju.Zbieramy z mężem I piątki , jeździmy do Parafii p.w.Piotra Apostoła w Wadowicach- mieście św.Jana Pawła II. Pominę w jaki sposób odbywała się spowiedź. Jest moment Komunii św.ludzie pojedynczo w przepisowej odległości, w maskach idą rzędem przez cały kościół i jak jeden mąż posłusznie wyciągają dłoń i nie przy kapłanie wkładają do ust tylko odchodzą z Panem Jezusem na ręku.Odchodzi Pan ok.80- letni i dłoń, na której trzyma Komunię św.trzęsie się intensywnie, jest bardzo zdenerwowany, przykrywa drugą dłonią i idzie do kąta kościoła. No i moja kolej - ksiądz:?ręka?- ja :? nie mogę?. Ksiądz w wieku mojego syna, ja 70- letnia, siwa kobieta . Ksiądz :? to na koniec kolejki?- czekam, zostały dwie osoby i pan mnie przepuszcza przed siebie, sądziłam, że on też do ust , ksiądz :? to nie jest koniec kolejki?- usuwam się. Ksiądz mocno poirytowany ruchem jakby rzucał bumerangiem podał mi Jezusa. Same łzy się lały i chore serce mocno łomotało ,
1 miesiąc temu / Maria
 
Mnie też boli, gdy widzę znajome osoby z kościoła, które teraz bez żadnych oporów wyciągają rękę po Komunię, nie mogę uwierzyć, że to robią i nie mają żadnych oporów? A są to osoby aktywne w duszpasterstwach, w odnowie , niektóre starsze, których bym nigdy nie podejrzewała, że staną się takie "postępowe". Aż nie chce iść do Komunii, bo ciągle myślę, że przede mną ktoś weźmie na rękę i mnie aż wzdrygnie.
1 miesiąc temu / ola
 
W mojej parafii ksiądz powiedział ze ci co nie chcą brać Komunii na rękę to są jak faryzeusze Co dziennie uczęszczałem na Msze Świętą ja i mąż. Bardzo mnie to zabolało czuje się jak trędowata .Jak patrzę jak wierni podchodzą i biorą na rękę to chce mi się płakać i często płacze z tego powodu czekam na koniec
1 miesiąc temu / Eliza
 
Dzisiaj miałam identyczną sytuację. Wyjechalam na weekend i proboszcz tutejszej parafii doslownie z krzykiem i ze złością powiedział do mnie "na rękę" gdy powiedzialam, że nie wolno mu mnie zmusić wbrew mojemu sumieniu wygonił mnie na koniec kolejki - za mną byla 1 osoba sic!- i ze złością udzielił mi Komunii. Nie odmówił sobie przyjemnosci skomentowania tego w ogloszeniach.
1 miesiąc temu / Polka
 
Błogosławieni jesteście , gdy wam urągają i prześladują was ? Cieszcie się i radujcie , albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie .
1 miesiąc temu / c-a
 
proszę nie myśleć że my którzy przyjmują Komunię do ust to Ci gorszej kategorii tylko tak! Ostatni będą pierwszymi
1 miesiąc temu / Edi
 
Jeśli jest taka możliwość to nikt nie ma obowiązku chodzić do swojej parafii. A zdjęcie kartki wysłać do kurii po wcześniejszym, nieskutecznym upomnieniu proboszcza.
1 miesiąc temu / @Karina
 
Kapłani, którzy zachęcają do Komunii na rękę nie mają wiary w realną obecność Pana Jezusa. Gdyby wierzyli to padali by na twarz przed Najwyższym.
1 miesiąc temu / SM
 
Gdyby tylko w mojej parafii była możliwość przyjęcia Jezusa do ust, to nie przeszkadzałoby mi nawet to, że idę na końcu jako ktoś niespełna rozumu. Ale nawet tego nie ma. Komunia Święta jest udzielana tylko na rękę. I taka informacja wisi przy wejściu do kościoła. Duży napis, na czerwono, żeby każdy zauważył.
1 miesiąc temu / Karina
 
Zsuwamy się po jakże gładkiej, a nawet podgrzanej pochylni w przepaść,choć nie wiemy jeszcze ile nam zostało do jej krawędzi. Ale gorliwi kapłani bardzo nam pomagają aby kres tej "ślizgawki", jak najszybciej nastąpił. Ps. Kto i kiedy zweryfikował/zlustrował hierarchów, wszak nie jest tajemnicą, że przed laty system komunistyczny do seminariów wprowadzał różne osoby. Gdzie i kim one są dzisiaj? Kto zna odpowiedź na to pytanie? No, kto!
1 miesiąc temu / Jarki
 
No cóż, w mojej parafii dzięki epidemii rozstawiono dwa klęczniki; do każdego procesyjnie podchodzą wierni, zatrzymując się dwa metry przed osobą klęczącą, a kapłan udziela Komunii do ust. Jako że nie ma przy ołtarzu balasek, to wreszcie zapanowało przyjmowanie na klęczkach. I Bogu dzięki!
1 miesiąc temu / Tradycjonalista
 
Bp Depo w diecezji częstochowskiej zachęca wiernych w zarządzeniu z 29.05.2020 do powrotu do zwyczajnego i zatwierdzonego w Polsce sposobu przyjmowania Komunii Świętej, tj. do ust.
1 miesiąc temu / Tomasz Bartosi
 
W Neokatechumenacie zawsze komunia była i jest udzielana na rękę. I nie ma w tym nic złego.
1 miesiąc temu / Petrus
 
Mam wrażenie, że zalecenie przyjmowania Komunii na rękę wcale nie wynika z troski o uchronienie się przed wirusem. Pod pretekstem epidemii usilnie wprowadza się po prostu protestancki zwyczaj przyjmowania Komunii na rękę. Zauważcie jak usilnie w niektórych kościołach przypomina się, że można Komunię przyjmować na rękę. Codziennie w kościele w Sędziszowie celebrans informuje, że ci co przyjmują Komunię na rękę podchodzą środkiem kościoła i coraz więcej osób z tego korzysta.
1 miesiąc temu / sędziszówM
 
W mojej katedrze przyjmowanie Pana Jezusa w Komunii Świętej na klęcząco i na język to norma. Kapłan przed przystąpieniem do rozdawania Ciała Jezusa dezynfekuje dłonie. Episkopat Polski, a następnie kolejne, powinien nakazać przyjmowanie Ciała Chrystusowego na język. Przyjmowanie na dłoń jest niedopuszczalne, a odbywa się nawet bez podstawienia pateny. Patena nie służy do ozdoby, lecz spełnia funkcje ochronne przed profanum. Profanum natomiast stanowi dłoń, bo wierni nie korzystają z vasculum, tak jak kapłani i szafarze. Nie będę się rozpisywał - zainteresowani mogę resztę doczytać z neta wpisując pewne hasła.
1 miesiąc temu / odszkodowania
 
Być może nie mam danych, ale z dostępnych informacji nie widać, aby w diecezjach/parafiach, gdzie nie propaguje się przyjmowania Komunii Św. w czasie epidemii inaczej niż do ust, była jakaś większa liczba przypadków zarażenia niż tam, gdzie się to usilnie propaguje. Znam opinię lekarza, który twierdzi, że nie ma badań potwierdzających, aby udzielanie Komunii Św. do ust bardziej narażało na zarażenie niż w inny sposób. Oczywiste jest natomiast, że branie czegokolwiek do spożycia nieumytymi rękami nie jest higieniczne, niezależnie od epidemii.
1 miesiąc temu / Tomasz Bartosi
 
Komentarze już są tak uciążliwie,bo ciągle jeden temat- na rękę czy do ust.Jezeli idę do kościoła,a nie odpowiada mi ,że ksiądz ma problemy,to wybieram sobie inną parafie nawet odległa o 30 km od mojego miejsca zamieszkania.W Polsce kościołów nie brakuje i Mszę Sw są wszędzie.Tylko chcieć.
1 miesiąc temu / Martyna
 
@Ola, Masz jakieś statystyki ile osób zaraziło się podczas przyjmowania Komunii św. do ust? Natomiast wiadomo, że wierni po przyjęciu Komunii "na rękę" nie puryfikują później swoich dłoni... Co dzieje się z drobinami Ciała Pańskiego? W przyjmowaniu Komunii św. nie mamy kierować się obawą, tylko najgłębszym szacunkiem i czcią. Niezdecydowanym polecam prośbę skierowaną do kapłana o Komunię na rękę pod dwoma postaciami, lub tylko pod postacią Krwi Pańskiej, zaraz się okaże czy "na rękę" rzeczywiście można... Dla zatroskanych o zdrowie dodam, że forma przyjmowania "na rękę" też nie gwarantuje zdrowia - 100% pewności że pozostanie już wiecznie zdrowym ma tylko osoba, która na cmentarzu wącha kwiatki od spodu. Niedługo ze strachu po każdorazowym dotknięciu kościelnej ławki, klamki, a nawet podrapaniu się w "siedzenie" ludzie będą dezynfekować ręce. Nie dajmy by w sprawach wiary kierował nami strach nazywany w tym wypadku dla niepoznanki zdrowym rozsądkiem.
1 miesiąc temu / tom
 
Wiara w katolicyzmie to fundament, z którym dzisiaj ksieza maja problem, bo zapomnieli i/lub seminarium ich źle formuje, jako pasterze staja sie konformistami i buduja namioty, ktore wiatr przesuwa i wywraca. Chrystus przez całe życie ziemskie szedł pod prąd, nauczał, uzdrawiał, wyrzucał upadłe anioły z ludzi. Dzisiaj ludziom prezentuje sie taki "mild" katolicyzm, powabny, bez wyrzeczen, w krytyce cierpienia, zeby byl coraz bardziej dostosowany do pseudonowoczesnego swiata. Za chwile nie bedzie mial nic wspolnego z kosciolem skupionym wokol meki, ofiary Chrystusa, jako jedynej bramy do Boga Ojca. CHRYSTUS powiedzial: Wszystko o co w modlitwie prosicie stanie się Wam, tylko wierzcie że otrzymacie Mk 11, 20 ? 25 Jestesmy wolni i wybor nalezy do nas.
1 miesiąc temu / Veritas Sanitas
 
Jeśli kapłan podaje Komunię św. ostrożnie, to nie dotyka niczyjego języka. Poza tym nawet lekarz, który przyjął prezent od Faustyny chorej na gruźlicę, powiedział że święci nie zarażają, ale do tego jeszcze trzeba wiary
1 miesiąc temu / Ana
 
Czy autor tego artykułu nie wie kiedy i w jaki sposób jest przenoszony koronawirus? Właśnie drogą kropelkową, a kapłan podający komunię świętą do ust niejednokrotnie dotyka palcami języka osoby komunikowanej.
1 miesiąc temu / Ola
 
Myślę że komunia Święta powinna być udzielana na klęczkach i do ust.
1 miesiąc temu / Maria
 
Niekonsekrowane dłonie nie mają prawa dotykać Najświętszego Ciała I Krwi Pana Jezusa. Nie należy przystępować zatem do tzw. szafarzy Komunii Świętej. Co do sposobu przyjmowania Eucharystii. Czy kiedy zobaczysz przed sobą Boga będziesz stał przed nim sztywno jak równy z równym? Czy padniesz przed nim w pokorze na twarz wołając błagalnie Boże przebacz mi bo grzeszny jestem? Eucharystia to Bóg żywy, to jest jego prawdziwe Ciało i Krew. Sztywny kark, sztywne kolana i brudne nie tylko od grzechów ręce nie są postawą godną w tym momencie. Dlaczego ludzie tego nie czują w swoim sercu? Skąd w nas aż tyle pychy?
1 miesiąc temu / Gość
 
Argument księdza do przyjmowania komunii na rękę: "ręka nie jest gorsza". Nie pomyślał, że na ręce pozostają okruszki, że ludzie nie myją rąk przed przyjęciem komunii, że po przyjęciu nie dokonują obmycia palców, że w końcu przyjmując na rękę zaczyna się traktować Ciało Pana Jezusa jak zwykły posiłek, itp. Słuchając posoborowych księży coraz bardziej się załamuję.
1 miesiąc temu / Gość
 
"Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" /Mt 11,28/. Czy Chrystus zapraszając nas do Siebie, a niewątpliwie takim zaproszeniem jest również udział w Najświętszej Ofierze Ołtarza i Komunia Św. narażałby nas na chorobę? - całe życie wpajano mi, że Chrystus uzdrawia, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych i nagle w obliczu jakiejś rzekomo stwierdzonej pandemii zderzam się z działaniem, które całkowicie zaprzecza temu wszystkiemu. Przecieram oczy ze zdumienia, i nagle zaczynam dostrzegać, że to chyba nie Kościół, a najzwyklejszy punkt usługowo-handlowy. Ciekawe u ilu osób z tychże powodów wiara legnie w gruzach. Na szczęście Kościół nie jest własnością hierarchów, nie jest własnością księży w nim posługujących - Kościół jest Chrystusowy i dodaje jeszcze św. Hieronim - Kościół jest tam, gdzie jest prawdziwa wiara. Czas by wyciągnąć wnioski, sapienti sat.
1 miesiąc temu / tak tylko
 
do "wbrew" - no to bój się nadal, bo ktoś przyjmujący komunię przed tobą mógł oblizać palce kapłanowi i tymi rękami kapłan poda ci komunię. Ciągle tu ktoś pisze głupoty o oblizywaniu rąk kapłana. W paranoję ludzie wpadacie, lepiej siedźcie w domu , wydezynfekujcie się od stóp do głów i nie przyjmujcie komunii w ogóle, bo to największe źródło wirusów. Oczywiście to ironia skierowana do zestrachanych internautów.
1 miesiąc temu / Gość
 
@AndrzejBR; ja tam nie wiem gdzie Ty uczęszczasz; w moim Kościele komunikowanie na rękę jest dopuszczone tzn. nie jest zabronione prawem kanonicznym czy praktyką duszpasterską. W moim Kościele kapłani, biskupi, jak najbardziej, mogą decydować o pewnych sprawach np. o tym w jaki sposób udziela się Komunii. Nie ma żadnych przepisów, kanonów w kwestii zakazu udzielania Komunii na rękę. Natomiast to co jest w głowach niektórych nie może stać się automatycznie powszechną nauką Kościoła, to chyba jasne??
1 miesiąc temu / magis
 
Tak jak na zdjęciu nie przyjmuje się Komunii. Brak lekkiego wysunięcia języka bardzo zwiększa ryzyko kontaktu ust z dłonią!
1 miesiąc temu / Asdfgh
 
"Odnoszę wrażenie, że na naszych oczach kształtują się dwa kościoły." Niech Ci, co mają zamiar założyć ten drugi kościół, takie praktyki stosują. Myślę, że w dzisiejszych czasach należy być dumnym z tego, ze przyjmuje się Komunię Św. do ust i nie ulegać zaleceniom. Jeśli czytacie regularnie artykuły na Pch to Biskupi we Francji i w USA pokazali, że w negocjacjach z Rządem należy być " twardym" i nieugiętym. Zresztą gdyby nie inicjatywa " My chcemy Boga" to też nie wiadomo, czy mielibyśmy zniesienie limitu wiernych w Kościołach. Także zachęcam, aby z wysoko podniesioną głową przyjmować godnie Eucharystię! Nigdy nie dopuszczać takiej myśli, że jest się katolikiem gorszej kategorii. Należy sobie wtedy pomyśleć kto jest ważniejszy? Kapłan czy Bóg?
1 miesiąc temu / Gość
 
Ja się cieszę z możliwości przyjęcia Komunii na rękę. Mam pewność, że szafarz nie poda mi Komunii palcami oblizanymi wcześniej przez innych wiernych . Nie spotkałem księdza, który w swojej karierze nie doświadczył takiej sytuacji. Jednocześnie nie spotkałem też sytuacji w której kapłan po takim zajściu przerwał udzielania Komunii i poszedł umyć ręce. Uczestniczę we mszy tylko raz dziennie i tylko to mnie pociesza że mogę nie mieć racji.
1 miesiąc temu / wbrew
 
Co to znaczy katolik otwarty? To papierowy. Ochrzcic dziecko bo trzeba sie pokazać , pochować rodzica by pożegnał ksiądz a nie ...ostatni sekretarz POP/PZPR i in.?
1 miesiąc temu / Wojciech
 
W Polsce NIGDY nie było tradycji udzielania Komunii świętej na rękę, bo gdy Mieszko I przyjął chrześcijaństwo, to ten zwyczaj już zanikł w Kościele Katolickim. Przez ostatnie 10 wieków, czyli 1000 lat przyjmowano Komunię do ust, a więc te ostatnie wieki to JUŻ jest tradycja. Zaś powoływanie się przez niektórych na jakąś zamierzchłą tradycję, która dawno zaniknęła, jest bezsensowne. Równie dobrze można by się powoływać na to, że 1000 lat temu ludzie jedli rękami z jednej miski i mieszkali w kurnej chacie bez prądu, bieżącej wody i kąpali się raz w roku w rzece,a więc wracajmy do tamtego stylu życia, bo to też nasza tradycja.
1 miesiąc temu / Gość
 
@ ry.janszarmach3 "Kto nie kocha Boga, ten nie kocha ludzi." Nie twierdzę, bym jako grzesznik miał prawo głosić tutaj moralne nauki. Nie posiadam też wystarczającej wiedzy teologicznej. Jednak moim skromnym zdaniem chrześcijan obowiązuje zasada "kto nie kocha ludzi, ten nie kocha Boga"... Pozdrawiam
1 miesiąc temu / Silesius
 
Dwa Kościoły mamy od 50 lat. W Kosciele Katolickim takich dylematów nie ma. ?Katolik otwarty? woli lepiej wypaść przed ludźmi, niż przed Bogiem. Poza tym zapomina o zasadzie ewangelicznej, ze ostatni będą pierwszymi... Cenzor puści?
1 miesiąc temu / No cóż...
 
magis-sama sobie odpowiadasz na swoje dyrdymały: ma tradycję historyczną a nie Katolicką!!! Ostatnie 500 lat w Kk to była jedyna dopuszczalna forma przyjęcia Komunii Świętej. Reszta to właśnie sekciarskie próby obalenia Tradycji Nauczania i Posługi Sakramentalnej Jedynej Prawdziwie Objawionej Wiary głoszonej przez Jedyny Prawdziwy Kościół - Katolicki! Na łapkę to można przyjmować te 30 srebrników, jak Judasz, a nie Najświętszy Sakrament!
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 
Przez cały ten wariacki czas udało się całej mojej rodzinie przyjmować Komunię Św. tylko do ust. Wiele miałem wątpliwości kiedy to nawet w dalszej rodzinie ?wyśmiewali? nasze podejście. Dziś dzięki zagłębieniu informacji w temacie poprzedzonej modlitwą do Ducha Świętego wiem, że to od wieków jedyna właściwa forma wg nauczania KK.
1 miesiąc temu / Andrem
 
Na szczęście i dzięki Bogu w naszym kościele parafialnym wszyscy jak przysłowiowy jeden mąż przyjmują Najświętsze Ciało Chrystusa do ust. Alleluja!
1 miesiąc temu / Homo sapiens
 
Twierdzę, że przyjmowanie Komunii na rękę jest dopuszczalną i godziwą formą przyjmowania Ciała Pańskiego. Literatury na ten temat jest sporo. To, że są nadużycia zarówno dotyczące jednej jak i drugiej formy to fakt ale to nie znaczy, że należy wylewać dziecko z kąpielą tzn. próbować naiwnie i słabo argumentować, że przyjmowanie na rękę to ...zło. Prawdziwi tradycjonaliści wiedzą, że ta forma jest dopuszczona i ma tradycję historyczną. Reszta jest sekciarskim i heretyckim /argumentowaniem/ ludzi, którzy mają swoją wizję kościoła.
1 miesiąc temu / magis
 
na to odpowiem mialem znajomego ktory do kaplanstwa zostal urzedowo skierowany przez swoich prawdziwych kierownikow
1 miesiąc temu / zbigniew
 
Dzięki Bogu u nas w cerkwiach eucharystia jest ciało i krew zawsze do ust. I dzieciom małym aniołkom się daje. Świątynie już działają normalnie, ale przyznam, że na Wielkanoc niektórzy księża prawosławni wystraszyli się mandatów i przestrzegali limitów liczby wiernych.
1 miesiąc temu / Anna
 
@Ksiądz Używanie nicków, które mają dodać autorytetu wypowiedzi na anonimowym forum, świadczy jedynie o niepewności samego autora co do sensowności wypowiadanych twierdzeń. Jeśli komentarz jest sensowny, to nie potrzeba się podpierać kim to ja nie jestem. Ksiądz albo i kardynał, lub profesor jak dla ironii napisałem w swoim nicku, może sobie napisać każdy. I wątpię, aby ktokolwiek rzeczywiście wyświęcony tej kwestii nie rozumiał. Takie nicki pasują bardziej do zakompleksionych nastolatków pozujących na mędrców. Kto jest mądry, niech wkleja mądre komentarze, a nie pisze, że jest mądry, bo to samo w sobie mądrości przeczy.
1 miesiąc temu / profesor
 
Widzialem to w moim kosciele, Komunia udzielana na gumowe sprane rekawiczki, na rekawice sklepowe z folii i na inne rekawice tez. Nie na reke gola. Okrucienstwo dla Chrystusa. Proboszcz nie widzial w tym nic zdroznego !!! Kaplani chodza po ulicach w cywilnych ubraniach, wstydza sie przynaleznosci do kosciola. Na.msze ida jak do pracy. Jak ministranci zakladaja komze oni zakladaja saty liturgiczne Po tym zdejmuja i sa cywilami. Oni utracili WIARE , to juz tylko pracownicy za .calkiem dobre wynagrodzenie.
1 miesiąc temu / andrzejemeryt
 
Killa mysli po przeczytaniu artykulu: 1. Przez 10 wieków Komunia św. byla udzielana na rękę i nikt nie mówił o łamaniu sumienia, braku szacunku odejścia od wiary itp. Ci ludzie mieli jeszcze mocniejsze sumienia niz niejeden gorliwy z nas. 2. Dziwi mnie postawa wielu chrześcijan którzy właściwie nie postrzegają za skarb Ciała Chrystusa. Dla nich skarbem o wyższej wartości jest przyjęcie do ust. Bylem świadkiem, ze kiedy ks zachęcał przyjąć na reke to kilku odmówilo przyjęcia Komunii sw. w każdej formie. Tez dla wielu skarbem jest przyjąć Komunię sw. nie na końcu. To co jest w końcu tym skarbem? Forma z jaką sie Go przyjmuje czy Ciało Chrystusa? 3. A posłuszeństwo Kościołowi? Nawet jak nie zgadzam się z dezyzja duchownych, to w sprawach wiary posluszenstwo sie liczy. Wciąż wierzę, że w Kosciele działa Duch Święty, który prowadził przez 2 Tys lat i będzie prowadził dalej. 4. Komunia sw."na koncu" nie jest hanbą. Kaplan idzie ostatni do ołtarza, czy to znaczy że jest najmniej godny
1 miesiąc temu / Mój nick
 
to co się teraz dzieje to dopiero niewinny początek. Przyjdzie czas na prześladowanie "jakiego nie było od początku..." To co teraz to jest przedszkole
1 miesiąc temu / tradcat
 
No najlepiej jakby tak sam "wierny" sobie wybierał komunię z kielicha bo przecież ksiądz może mieć covida na palcach. A tak w ogóle to można na przecież stoliczku rozsypać komunie w odstepach żeby było bezpicznie brać bez obawy, że jakiś zakażony covidem dotknie drugiej i niech biorą i jedzą. I dosypać jak braknie.
1 miesiąc temu / lalala
 
Cieszmy się ze możemy cierpieć dla Chrystusa.
1 miesiąc temu / A.G.
 
Historia Kościoła na temat przyjmowania Komunii na rękę tzn nadużyć w tym zakresie, artykuły dostępne są na stronie parafii MB Królowej w Poznaniu.
1 miesiąc temu / info
 
Nic mnie tak nie irytuje jak to "smacznego obiadu" na koniec mszy św. w parafii w Chocianowie wygłaszane głównie przez proboszcza. Wiecznie głodny czy co?
1 miesiąc temu / Owieczka
 
Moze jakies argumenty? bo jak narazie z tego co piszesz wyglada ze to Ty nie znasz historii Kosciola i opowiadasz bajki.
1 miesiąc temu / Nick
 
Nigdy nie przyjęłam Komunii świętej na rękę. To co wyprawjają Kapłani i ludzie budzi zgrozę
1 miesiąc temu / Maria
 
Przyszlo pokuszenie,a ze przyszlo z gory wychadza na jaw zamysly serc wielu.Po co mieli wszyscy udawac poboznosc.Pozostawil ich Pan na chwile samym sobie by sprawdzic jaka ta wiernosc podczas tej pozornej nieobeznosci ,czy wola sluzyc czy rozkazywac.Skoro nie moga du ust Komunii Swietej podac to nogi chyba myja na pokaz? Co tam partykuly byle by w sanepidzie byla karta czysta.U bram Nieba nikt o ksiazeczke zdrowia nie bedzie pytal.Mysle ze wielu sie bedzie palilo ze wstydu duchownych i swieckich.Smacznego obiadu!
1 miesiąc temu / Nick
 
Widziałem, że księdzu spadała Najśw. Hostia podczas udzielania do ust przypuszczam, że w Legnicy - wydarzenie eucharystyczne - też tak było, skoro spadła Hostia Konsekrowana i potem została odłożona. Czy komuś spadła Hostia z rąk kiedykolwiek? Czy ktoś coś takiego widział? Ciekawy jestem! Przecież chodzi o unikanie niebezpieczeństwa
1 miesiąc temu / Wątpiący
 
W moim kościele jest identycznie.Przepisy sanitarne dla księży i proboszcza są najważniejsze. Co mszę w ogłoszeniach ludzie zachęcani są do komunii na rękę i oglądania transmisji mszy w domu.Ludzie chcący przyjąć komunię do ust są katolikami II kategorii.Przyjmują komunię na końcu kolejki albo gdzieś z boku w zaciemnionej nawie bocznej jak trędowaci.70 % wiernych przyjmuje komunię na rękę a tylko 30 do ust.
1 miesiąc temu / kolo
 
Można wypisywać różne bajki na temat jak strasznie niedobre jest przyjmowanie Pana Jezusa na rękę ale i tak nijak ma się to do tradycji i historii Kościoła, prawa kanonicznego, szacunku do Eucharystii, rozwoju duchowego a także zwykłej logiki. Straszących tutaj ogniem piekielnym zachęcam do otrzeźwienia i modlitwy o pokorę.
1 miesiąc temu / magis
 
Jest na YouTube genialny filmik cejrowskiego o przyjmowaniu komunii na rękę. Nawet jak go ktoś nie lubi to i tak polecam. Proste doświadczenie - hostię wzięte do ręki czy upuszczone nawet na stół - kruszą się - zostaną okruszki. Na potrzeby filmiku do tego eksperymentu oczywiście niekonsekrowane okruszki Ciala Stwórcy Wszechświata leżą potem na posadzce i ludzie depcza, okruszki zostają na rękach i ludzie potem wkładają te ręce do kieszeni itp... koszmar ! ! I potem pokazuje obraz jak Jezus ukrzyżowany pokrwawiony leży na posadzce kościoła i ludzie po nim depczą. Warto obejrzeć !
1 miesiąc temu / Anty leming
 
@ry.janszarmach3: już w innym miejscu pisałem, że cytat, który przypisujesz św. Teresie jest nieprawdziwy. Św Teresa z Kalkuty przyjmowała Komunię na ręce i udzielała Jej w ten sposób jako szafarz.
1 miesiąc temu / Marcin
 
Od samego początku ograniczeń,codziennie uczstniczę we Mszy Świętej,często wraz z żoną.Od początku słyszałam cyt.Komunię Świętą przyjmujemy na rękę lub..duchowo.Ani razu nie słyszałem słów troski o Chrystusa Eucharystycznego.Najważniejszy jest człowiek.Bóg się nie liczy!!.Można Hostie połamać,wciskając pod maseczke i następnie podeptać,okruszki z rąk strzepnąć na ziemię.Przyjmując do ust spożywamy ciało Chrystusa bez możliwości uszkodzenia isprofanowania.Tłumaczenie że jes to podyktowane tym żeby nie ulec zakażeniu jest dla mnie jakimś absurdem,bo tak bardzo nalega się aby dokładnie myć ręce,dezynfekować,nie dotykać ust,oczu a tu tymi rękami mamy sami wkładać sobie Hostię do ust a przy tym może i... oby nie. To nie jest troska o człowieka.To jest świadome odbieranie należnej czci Jezusowi w Eucharystii. "O milcząca Hostio biała na kolanach...." Komunię Świętą przyjmowaliśmy i przyjmujemy do ust i na kolanach i dużo ludzi tak robi. "Któż Jak Bóg"
1 miesiąc temu / Zbyszek
 
Dlaczego tak trudno jest uszanować obie formy? Chcesz przyjmować do ust? Proszę bardzo. Taka forma, jeżeli dana osoba jest w stanie łaski, jest miła Bogu. Nie oceniaj jednak Twojego współbrata w wierze, który przyjmuje Najświętsza Hostię na rękę. Kościół takie prawo daje. Nie jest to oznaką braku szacunku. Proszę, nie oceniaj. Jeżeli on również jest w stanie łaski to ta forma również jest miła Bogu. Wyzbadzcie się proszę poczucia wyższości wobec drugiego. Niech na waszych ustach i sercu nie zagości modlitwa "Boże, dziękuję że nie jestem jak ten celnik". Szanujmy się. Proszę o logiczne wytłumaczenie, jeżeli forma na rękę jest profanacją to dlaczego nie została zakazana przez Benedykta XVI? On też jest heretykiem?
1 miesiąc temu / Jo
 
Co powiecie na taki zwyczaj, który zaistniał w jednym z kościołów na podkarpaciu : kapłan po odmówieniu Baranku Boży... odmawia dodatkową modlitwę dla osób, które przyjmują komunię duchową, a potem wygłasza komunikat: "wierni, którzy przyjmują komunię na rękę podchodzą środkiem kościoła do prezbiterium, a pozostali, którzy chcą przyjąć do ust, klękają przy balaskach". Dopiero po wypowiedzeniu tej kwestii celebrans przyjmuje swoją Komunię i idzie udzielać Komunii wiernym. Wydaje mi się to bardzo dziwne, że kapłan trzymając Pana Jezusa w rękach nie skupia się na tym że zaraz Go przyjmie, tylko na wygłaszaniu instrukcji dla wiernych. Odbywa się to przy każdej Mszy świętej. Oczywiście coraz więcej osób korzysta z ręcznego przyjmowania komunii, prawdopodobnie zachęconych powtarzanymi codziennie komunikatami. Czy macie też takie doświadczenie w swoich parafiach?
1 miesiąc temu / gośc
 
W Łagiewnikach w obu sanktuariach są rózne podejscia duchownych do udzielania Komunii św. Wiecie dlaczego, gdzie są źrodła takiej praktyki? Zastanowcie się: gdzie znajdują się tabernakula w obu sanktuariach,a zrozumiecie.
1 miesiąc temu / baranek
 
Tak nie łamie się sumień. Tak oddziela się ziarno od plew. To bardzo proste. Skoro przez lata przypadkowi świeccy szafarze o niewiadomej moralności birący Pana Jezusa w swoje brudne, nekonsekrowane łąpy byli dla was OK, to teraz na co się obruszacie?
1 miesiąc temu / tolek
 
@abc Nie są egoistami, tylko wierzą w 100% obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz w Jego Bóstwo. Na kartach Ewangelii wielokrotnie czytamy, ze Chrystus uzdrawiał, a nigdzie że zarażał. Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem przez przyjęcie Komunii Św? Dla jednych zerowe a dla innych większe. Przyjmujący Pana Jezusa na rękę mają zdecydowanie większą wiarę w wirusa od tych którzy przyjmują komunię św. w sposób tradycyjny i można by powiedzieć, że to tyle w temacie. Niestety prócz tego koncentrują się oni na tym co drugorzędne: czy mają czyste ręce, czy kapłan ma czyste ręce, czy inni wierni nie są przypadkiem chorzy, itp. A więc ich uwaga odwraca się od istoty rzeczy, i w tym tkwi zwycięstwo szatana. Czy są tak naiwni iż sądzą, że kiedy minister zdrowia czy inny urzędnik oznajmi radośnie: dłużej już "nie lękajcie się", to ich lęk się rzeczywiście skończy? Bo zawsze ktoś może zakasłać lub kichnąć w kościele...
1 miesiąc temu / Tom
 
Jak ja się cieszę, że w mojej parafii nic takiego nie ma miejsca, mało tego, jeszcze ksiądz zachęca, żeby przyjmować komunię na klęcząco, co jeszcze niedawno nie było u nas normą.
1 miesiąc temu / gość
 
Notabene ciekawe czy te wilki znane z dwoch filmow pewnych braci, tez powolywali sie na autorytet Chrystusa.
1 miesiąc temu / Stan
 
Stanowisko prezydium episkopatu Polski oraz biskupa krakowskiego w sprawie komunii udzielania jest jasne więc myślę że należy złożyć oficjalną skargę na kapłana bądź kapłanów którzy odmawiają udzielenia Komunii Świętej do ust.
1 miesiąc temu / Ksiądz
 
"Ci, którzy jednak w dalszym ciągu nie chcą pogodzić się z wskazówkami sanepidu jak i zdrowego rozsądku proszeni są o zajęcie miejsca na końcu procesji. Zostanie im udzielona Komunia do ust?." - gdyby u mnie w parafii coś takiego padło to by proboszcz miał niezła rozróbę :
1 miesiąc temu / Mirrro
 
Sterowana medialna panika o tragicznych skutkach korowirusa z zaznaczeniem niemal pewnego zarazenia nim w kosciolach odsłoniła slabe przygotowanie mlodych kadr do nauczania.
1 miesiąc temu / stan
 
Może przydałaby się jakaś wspólna petycja/list do naszych biskupów? Obowiązuje przecież jako zwyczajna forma udzielanie Komunii Świętej do ust. Wynika to też z norm ogólnych Kościoła. Może biskupi nie wiedzą o cierpieniu wiernych w takich wypadkach, jak tu opisane i innych?
1 miesiąc temu / Tomasz Bartosi
 
Nigdy nie zostanę zmuszony do przyjęcia komunii na rękę , po prostu wtedy jej nie przyjmę. Natomiast zauważyłem że u nas w Małopolsce choć powinno się mówić w Staropolsce nie dość że dawniej przyjmowało się komunię na stojąco to teraz wszyscy klękają i nikt nie przyjmuje na rękę.
1 miesiąc temu / Leliwa
 
Nie są niespełna rozumu, ani drugiej kategorii. Są EGOISTAMI.
1 miesiąc temu / abc
 
Kto nie kocha Boga, ten nie kocha ludzi. Kto nie potrafi kochać Boga ten przyjmuje Komunię Świętą na dłoń, po protestancku, a o protestantyzmie warto wiedzieć choćby to, że został potępiony przez pięciu papieży. Dla własnego dobra i innych warto to sprawdzić po wpisaniu w wyszukiwarkę: Protestantyzm potępiony przez papieży - Praca zbiorowa. Wniosek sam się narzuca - jeśli nie chcesz być w klątwach Kościoła to nie przyjmuj Komunii Świętej na dłoń, lecz na kolanach i do ust. Nie obrażaj Boga protestancką postawą przyjmowania Go do swojego serca. Bądź odważny tak jak nasz Zbawiciel, On nigdy nie szedł na żadne kompromisy, a my mamy go kochać i naśladować. Króluj nam Chryste!
1 miesiąc temu / ry.janszarmach3
 
Zgadzam się z Łukaszem
1 miesiąc temu / @Łukasz
 
Gdybym ja usłyszała z ust księdza w kościele, że jeśli zdecyduję się przyjąć komunie na klęcząco i do ust, to jestem niespełna rozumu, albo bym wyszła z kościoła, albo przystąpiłabym do komunii na końcu. Nie wiem jednak czy miałabym odpowiednią dyspozycję moralną, bo jakiekolwiek próby manipulowania czyimkolwiek poczuciem wartości przez publiczne wbijanie kogokolwiek w kompleksy, budzą we mnie odrazę i pogardę do osób, które takie metody stosują. Taka już moja moralna ułomność. Z pewnością w kompleksy by mnie nie wbił, już prędzej w poczucie wyższości i pogardy. Żałosne metody.
1 miesiąc temu / Iw
 
Św. Teresy z Kalkuty ostrzegała że Komunia Święta udzielana na rękę jest grzechem gorszym od aborcji. Bezcześciciele Ciała Pańskiego udzielają i przyjmują Komunię Świętą na rękę ponieważ czują się bezkarni. Jak niska musi być kultura osobista tych ludzi którzy na dłoń która jest zawsze narażona na brud, pot i bakterie, przyjmują Ciało Pańskie. Drobinki partykuł po Komunii na dłoni zawsze zostają, a potem spadają gdzie popadnie. Jak wam nie wstyd, czy wy ludzie małej wiary, małej inteligencji i małej kultury osobistej myślicie że ujdzie wam ten grzech bezkarnie na Sadzie Bożym? Matka Boża zawsze przyjmowała Ciało Pańskie na kolanach i do ust, więc bierzcie z Niej przykład póki jeszcze nie spadły na was kary za to krwawe nadużycie za które i tak przyjdzie wam słono zapłacić. O cierpieniach w Piekle jest w Orędzich Pana Jezusa Chrystusa do Kapłanów Ks. Ottavio Michellini w oredziu: MĘKA DUCHOWNEGO W PIEKLE JEST ZWIELOKROTNIONA. Króluj nam Chryste!
1 miesiąc temu / ry.janszarmach3
 
Tak się daje dziś świadectwo wierze, wierze niezmutowanej, w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Wierzysz? To pokaż to! Tyle o sobie wiemy ile w nas sprawdzono. Teraz jest czas sprawdzianu - kto jest kim i jak wierzy.
1 miesiąc temu / Łukasz
 

Skomentuj ten arytukuł

 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.