DZIŚ JEST:   17   SIERPNIA   2019 r.

Św. Jacka Odrowąża
Św. Klary od Krzyża
 
 
 
 

Wierni pożegnali w Detroit zmarłego kard. E. Szokę

Wierni pożegnali w Detroit zmarłego kard. E. Szokę
By Beatrice (foto personale) [CC-BY-SA-2.5-it (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/it/deed.en)], via Wikimedia Commons

Był zawsze człowiekiem głębokiej wiary - to zdanie z homilii metropolity Hartfordu abp. Leonarda Blaira było myślą przewodnią uroczystości pogrzebowych kard. Edmunda Szoki. Odbyły się one w katedrze w Detroit, gdzie ostatni hołd zmarłemu purpuratowi, swemu dawnemu pasterzowi, złożyły setki wiernych. Były metropolita tego miasta zmarł 20 sierpnia w wieku 86 lat.

 

W homilii abp Blair porównał życie zmarłego kardynała do sierpniowego ogrodu w Michigan. Dojrzewa on w pełni lata, by w odpowiednim momencie dać żniwo sprawiedliwości. „Szoka umiał dzielić zmagania, lęki i rozczarowania, ale używał też swoich talentów do odnawiania i umacniania naszej wiary” – powiedział metropolita Hartfordu. Specjalny telegram kondolencyjny papieża Franciszka odczytał nuncjusz apostolski w Stanach Zjednoczonych abp Carlo Maria Viganò.

 

Zmarły purpurat urodził się w USA, ale pochodził z polskiej rodziny. Często spotykał się także z miejscową Polonią. W czasie Mszy pogrzebowej nie mogło zabraknąć zatem także akcentów przypominających jego pochodzenie. Wśród śpiewów liturgicznych wykonano m.in. kilka pieśni po polsku.

 

„Był bardzo miły” – wspominała zmarłego jedna z uczestniczek uroczystości pogrzebowych. Dodała, że tak jak wszyscy z ponad 900-tysięcznej Polonii w stanie Michigan jest dumna, że ktoś z metropolii Detroit z polskimi korzeniami został arcypasterzem i kardynałem.

 

 

KAI

mat


DATA: 2014-08-29 07:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.