DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   W SŁUŻBIE PAPIESTWU

Ks. Henryk Majkrzak SCJ

Wierni i dzielni


Dewizą Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej – w oficjalnych dokumentach określanej mianem Pontificia Helvetiorum Cohors – są słowa: Acriter et Fideliter („Dzielni i Wierni”). Pozostający w papieskiej służbie Szwajcarzy wielokrotnie w ciągu wieków udowodnili, że kierują się tymi wartościami. Żaden papież nie zginął, gdy chronili go gwardziści.
 
 
Ks. Henryk Majkrzak SCJ 

Papieską Gwardię Szwajcarską stworzył Ojciec Święty Juliusz II, pragnący przywrócić papiestwu honor i godność. Żołnierze szwajcarscy słynęli z dzielności i lojalności, od lat również uchodzili za niepokonanych – nader często nieliczne oddziały Szwajcarów zwyciężały wielokrotnie silniejszego przeciwnika, skutecznie przy pomocy halabard rozprawiając się nawet z konnicą, której sami nie posiadali jako zbyt na to ubodzy. Papieżowi podobało się również zamiłowanie Szwajcarów do niezależności. Stworzył więc z nich swą gwardię przyboczną, która od z górą pięciuset lat chroni kolejnych następców świętego Piotra.

W obronie Tronu Piotrowego
Historia ostatnich wieków dowodzi, że wybór Juliusza II okazał się niezwykle trafny. Szwajcarski kapłan Peter von Hertenstein zaproponował papieżowi, aby pierwszym komendantem gwardii mianował Kaspara von Silenen. Wkrótce też stu pięćdziesięciu żołnierzy rozpoczęło marsz ze Szwajcarii przez przełęcz Gottarda i pomimo mroźnej zimy 22 stycznia 1506 roku wkroczyli do Rzymu, a Juliusz II pobłogosławił ich z loggii Pawła II. 5 lipca 1512 roku papież nadał swej gwardii zaszczytny tytuł Defensores Ecclesiae Libertatis (Obrońców Wolności Kościoła). Niedługo zaś gwardia dowiodła swej skuteczności. Oto 6 maja 1527 roku życie papieża Klemensa VII zawisło na włosku…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Przedstawiciele środowisk naukowych, artyści, ludzie mediów, duchowni i wiele innych osób zwróciło się z apelem o przekazanie do kraju naszego rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jak podkreślono w specjalnym apelu, mężczyzna jest świadomy i reaguje na otoczenie.

 
 

„Jeśli za sto lat Stany Zjednoczone wciąż będą demokracją, to stanie się tak – przynajmniej po części – za sprawą Newsmakera Roku NCR, prezydenta-elekta Joe Bidena”. Tak redakcja amerykańskiego, modernistycznego portalu „National Catholic Reporter” przedstawia „katolika”, którego uznała za kluczową postać roku 2020.

 

Pośród nielegalnych imigrantów przybywających łodziami na Wyspy Kanaryjskie i na południowe wybrzeże Hiszpanii ukrywają się członkowie i sympatycy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Tym samym rośnie ryzyko zamachów terrorystycznych w Europie.

 

Biskup angielskiej diecezji Plymouth Mark O’Toole potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

 

Międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów pod przewodnictwem byłej premier Nowej Zelandii, Helen Clark krytykuje WHO i Chiny za niedostateczną reakcję wobec koronawirusa w pierwszych miesiącach pandemii. Jak wynika z opublikowanego w Genewie dokumentu, zabrakło zdecydowanych działań mogących znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie patogenu na całym świecie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.