DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   W SŁUŻBIE PAPIESTWU

Ks. Henryk Majkrzak SCJ

Wierni i dzielni


Dewizą Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej – w oficjalnych dokumentach określanej mianem Pontificia Helvetiorum Cohors – są słowa: Acriter et Fideliter („Dzielni i Wierni”). Pozostający w papieskiej służbie Szwajcarzy wielokrotnie w ciągu wieków udowodnili, że kierują się tymi wartościami. Żaden papież nie zginął, gdy chronili go gwardziści.
 
 
Ks. Henryk Majkrzak SCJ 

Papieską Gwardię Szwajcarską stworzył Ojciec Święty Juliusz II, pragnący przywrócić papiestwu honor i godność. Żołnierze szwajcarscy słynęli z dzielności i lojalności, od lat również uchodzili za niepokonanych – nader często nieliczne oddziały Szwajcarów zwyciężały wielokrotnie silniejszego przeciwnika, skutecznie przy pomocy halabard rozprawiając się nawet z konnicą, której sami nie posiadali jako zbyt na to ubodzy. Papieżowi podobało się również zamiłowanie Szwajcarów do niezależności. Stworzył więc z nich swą gwardię przyboczną, która od z górą pięciuset lat chroni kolejnych następców świętego Piotra.

W obronie Tronu Piotrowego
Historia ostatnich wieków dowodzi, że wybór Juliusza II okazał się niezwykle trafny. Szwajcarski kapłan Peter von Hertenstein zaproponował papieżowi, aby pierwszym komendantem gwardii mianował Kaspara von Silenen. Wkrótce też stu pięćdziesięciu żołnierzy rozpoczęło marsz ze Szwajcarii przez przełęcz Gottarda i pomimo mroźnej zimy 22 stycznia 1506 roku wkroczyli do Rzymu, a Juliusz II pobłogosławił ich z loggii Pawła II. 5 lipca 1512 roku papież nadał swej gwardii zaszczytny tytuł Defensores Ecclesiae Libertatis (Obrońców Wolności Kościoła). Niedługo zaś gwardia dowiodła swej skuteczności. Oto 6 maja 1527 roku życie papieża Klemensa VII zawisło na włosku…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.