DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Wielowiekowa, krwawa „tradycja”. Ks. prof. Naumowicz o prześladowaniu chrześcijan na Wschodzie

Wielowiekowa, krwawa „tradycja”. Ks. prof. Naumowicz o prześladowaniu chrześcijan na Wschodzie
Fot. Pixabay

Wschód jest dotknięty od wieków bardzo bolesnym prześladowaniem – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, komentując sytuację kościoła Ormian. Państwa Bliskiego Wschodu określił z kolei mianem „krajów męczenników”.

 

Ks. Naumowicz podkreślił, że „Bliski Wschód był regionem pierwotnego chrześcijaństwa”. Wskazał na trudną sytuację kościoła Ormian. – Podobnie zresztą Gruzja, Syria, Etiopia, czy Egipt – dodał.

 

Świętujemy zarówno narodzenie, chrzest Jezusa, jak też ogólnie objawienie Boga w Jezusie – tłumaczył ormiańską liturgię gość Polskiego Radia 24.

 

Poza liturgią (...) po mszy świętej jest błogosławieństwo wody – powiedział. Dodał, że „wierni bardzo chętnie tę wodę zabierają do domów”. – Tak jak w tradycji rzymskokatolickiej święci się kredę, kadzidło, tak w kościele ormiańskim (...) jest błogosławieństwo wody – powiedział kapłan.

 

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że „Armenia to był pierwszy kraj, który oficjalnie przyjął chrześcijaństwo w 301 roku”. – Dopiero później w następnych dziesięcioleciach nastała wolność dla chrześcijaństwa w Rzymie – powiedział.

 

Armenia była bardzo związana z Jerozolimą, jednak wytworzyła własną tradycję liturgiczną, także chrześcijańską – mówił ks. Naumowicz. – Można bardzo długo mówić o różnicach, ale ważny jest ten sam nurt wiary – podsumował.

 

Źródło: Polskie Radio 24, polskieradio24.pl

TK


DATA: 2021-01-08 07:22
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.