22 sierpnia 2018

Wielkie manewry na Dalekim Wschodzie. Współdziałanie przećwiczą Rosja, Chiny i Mongolia

([[File:Russian paratroopers in Kazakhstan.jpg|Russian paratroopers in Kazakhstan]])

Trwają przygotowania do rekordowych manewrów armii trzech państw na Dalekim Wschodzie. Nagłemu ogłoszeniu sprawdzianu gotowości Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej towarzyszyła duża nerwowość w krajach azjatyckich. Do wielkich ćwiczeń wojskowych dojdzie za trzy tygodnie, gdy w ramach „Wostok-2018” koordynacji działań będą się uczyli żołnierze Rosji, Chin i Mongolii. W tym półroczu armia rosyjska planuje przeprowadzić łącznie ponad 2,5 tys. ćwiczeń różnego rodzaju.

 

Minister obrony narodowej Rosji Siergiej Szojgu ogłosił w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych nagły sprawdzian gotowości armii rosyjskiej. Przerzuty wojsk i bojowe loty z zaniepokojeniem obserwowały państwa sąsiadujące z Rosją, szczególnie Japonia, która znajduje się najbliżej miejsc operacji lotnictwa, jednostek transportowych i pancernych. Japonia do tej pory nie ma bowiem podpisanego traktatu kończącego II wojnę światową, a spór Moskwy i Tokio dotyczy Wysp Kurylskich, do których odzyskania dąży Japonia.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niezapowiedziany wcześniej sprawdzian trwać będzie do piątku, ale żołnierze na rosyjskim Dalekim Wschodzie będą krótko odpoczywać. Już 11 września ruszą manewry „Wostok-2018”, w których jednostki chińskie, rosyjskie i mongolskie będą wypracowywać formy współdziałania podczas operacji bojowych w warunkach naturalnych Dalekiego Wschodu.

„Wostok-2018” będą ćwiczeniami największymi od czasu rozpadu Związku Sowieckiego, porównywalnymi do manewrów z 1981 roku, gdy Związek Sowiecki demonstrował swój potencjał Zachodowi w jednym z bardziej nerwowych okresów „zimnej wojny” w czasach prezydentury Ronalda Reagana.

 

Wielkich manewrów wojskowych z udziałem Chin nie da się oceniać w oderwaniu od sytuacji międzynarodowej i podejmowanych prób pozyskiwania sojuszników do bloków amerykańskiego i antyamerykańskiego. Militarna demonstracja chińsko – rosyjska wpisuje się w politykę obydwu państw, próbujących zminimalizować wpływy USA w basenie Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego.

 

Na ćwiczenia „Wostok-2018” Chińczycy wyślą 3,2 tys. żołnierzy, ponad 900 jednostek uzbrojenia i 30 jednostek lotniczych, w tym śmigłowce bojowe. Wobec zaangażowania wojsk rosyjskich udział chiński i mongolski wydaje się symboliczny. W siłach zbrojnych Rosji założono, że w „Wostok-2018” wezmą udział jednostki wschodniego i centralnego okręgu wojskowego, Flota Północna marynarki wojennej, jednostki lotnicze i transportowe. Od 11 do 15 września ćwiczyć będzie 155 tys. żołnierzy rosyjskich z użyciem 8 tys. jednostek technicznych, ponad 600 samolotów i 80 jednostek pływających.

 

Jak zapowiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, w drugim półroczu 2018 roku wojska Federacji Rosyjskiej przeprowadzą łącznie ponad 2,5 tys. ćwiczeń różnego rodzaju, część z nich z udziałem żołnierzy z innych państw. Na Dalekim Wschodzie jeszcze w październiku tego roku przeprowadzone będą rosyjsko – mongolskie ćwiczenia „Selenga-2018”, na poligonie Burduny w Buriacji.

 

Jan Bereza

Źródła: WebNoviny.sk, RG.ru, TV Zwiezda, TSN.ru

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 133 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram