DZIŚ JEST:   15   LUTY   2019 r.

Św. Klaudiusza la Colombiere
Bł. Michała Sopoćki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   CYWILIZACJA

Marcin Jendrzejczak

Wielkie kłamstwo państwa opiekuńczego


Wielu obywateli demokratycznych państw opiekuńczych – w tym Polaków – wierzy, że rząd jest niezbędny, by chronić biedniejszych ludzi przed nadużyciami ze strony bogatych. Twierdzą oni, że na wolnym rynku pracodawcy wyzyskiwaliby pracowników, właściciele – najemców i generalnie bogaci – biednych. Państwo opiekuńcze jawi się w tej optyce jako męczący, może nieco niewydolny, ale szlachetny ojciec. Jego raison d’etre jest nie tyle obrona granic przed wrogiem, co obrona zwykłych ludzi przed bogaczami. Wyniki badań obalają jednak ten mit.

Wedle powszechnie obowiązującej wykładni, bez państwa opiekuńczego emeryci umieraliby z głodu, ludzie pracowaliby za darmo, a dzieci nie miałyby okazji poznać alfabetu. Politycy jawią się więc jako mężowie opatrznościowi, którzy troszczą się o wybierający ich lud. Sami siebie zresztą przedstawiają w roli trybunów, którzy jako jedyni są w stanie ograniczyć bezduszne prawa rynku i zagwarantować zwykłym ludziom godne życie i bezpieczeństwo.

Wbrew jednak tym mitom, lwia część działań polityków w zachodnich systemach gospodarki mieszanej służy nie tyle najuboższym, co rozmaitym grupom uprzywilejowanym. Wiąże się to z samą naturą demokracji. Aby zwyciężyć w walce wyborczej, trzeba mieć na to pieniądze, których tzw. zwykli ludzie nie posiadają w nadmiarze…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Manifest Wiary kardynała Müllera – co oznacza dla Kościoła? Jakie przepowiednie są z nim związane? Kto uważa, że powtarzanie katechizmowych prawd jest działaniem podobnym do buntu Lutra? – o tym wszystkim w kolejnym odcinku programu „Ja, katolik”, na który zaprasza Krystian Kratiuk.

 
 

Zakończona w Warszawie konferencja bliskowschodnia wywołała komentarze zagranicznych mediów. Część z nich krytykuje postawę Donalda Trumpa. Pojawiła się także krytyka służalczej postawy polskich władz.

 

Pod płaszczykiem „dobra pacjenta” dwie lewicowe partie z Holandii forsują pomysł prowadzący do zmniejszenia liczby osób starszych. Za fałszywym współczuciem kryje się chęć ograniczenia wydatków na służbę zdrowia – podaje serwis „Adoptuj kościół w Holandii”.

 

Grafika w postkomunistycznym tygodniku „Polityka” sugeruje, że Kościół jest dla Polski ciężarem. A jak jest naprawdę? W programie „Między Newsami” odpowiada redaktor Michał Wałach.

 

Polsce grozi – nie ma co ukrywać – demograficzna katastrofa. I chociaż wiadomo o tym nie od dziś, to kolejne rządy po roku 1989 robiły niewiele, by zmienić fatalną sytuację. Sytuacji ludnościowej Rzeczypospolitej niestety nie poprawia także w stopniu zadowalającym program „Rodzina 500 plus”, a ciągle nad Wisłą obowiązują przepisy umożliwiające mordowanie dzieci. Czy więc nasz naród czeka niechybna śmierć?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.