DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   CYWILIZACJA

Marcin Jendrzejczak

Wielkie kłamstwo państwa opiekuńczego


Wielu obywateli demokratycznych państw opiekuńczych – w tym Polaków – wierzy, że rząd jest niezbędny, by chronić biedniejszych ludzi przed nadużyciami ze strony bogatych. Twierdzą oni, że na wolnym rynku pracodawcy wyzyskiwaliby pracowników, właściciele – najemców i generalnie bogaci – biednych. Państwo opiekuńcze jawi się w tej optyce jako męczący, może nieco niewydolny, ale szlachetny ojciec. Jego raison d’etre jest nie tyle obrona granic przed wrogiem, co obrona zwykłych ludzi przed bogaczami. Wyniki badań obalają jednak ten mit.

Wedle powszechnie obowiązującej wykładni, bez państwa opiekuńczego emeryci umieraliby z głodu, ludzie pracowaliby za darmo, a dzieci nie miałyby okazji poznać alfabetu. Politycy jawią się więc jako mężowie opatrznościowi, którzy troszczą się o wybierający ich lud. Sami siebie zresztą przedstawiają w roli trybunów, którzy jako jedyni są w stanie ograniczyć bezduszne prawa rynku i zagwarantować zwykłym ludziom godne życie i bezpieczeństwo.

Wbrew jednak tym mitom, lwia część działań polityków w zachodnich systemach gospodarki mieszanej służy nie tyle najuboższym, co rozmaitym grupom uprzywilejowanym. Wiąże się to z samą naturą demokracji. Aby zwyciężyć w walce wyborczej, trzeba mieć na to pieniądze, których tzw. zwykli ludzie nie posiadają w nadmiarze…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

1863 – wybuchło Powstanie Styczniowe. W tym dniu Komitet Centralny ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym, wezwał wszystkich obywateli do walki oraz zapowiedział uwłaszczenie chłopów. Niestety, zawiodła strona militarna powstania.

 
 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

 

Sejm powołał w czwartek Piotra Wawrzyka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. To jednak nie koniec procedury. Teraz kandydaturę wiceszefa MSZ musi zaakceptować Senat.

 

„Kościół Niepokalanego Poczęcia N.M.P przy ul. Kopernika pozostanie miejscem sprawowania kultu, jednocześnie będąc też miejscem organizowania koncertów muzyki klasycznej, podobnie jak to ma miejsce w innych krakowskich kościołach” – wynika z ustaleń pomiędzy władzami Krakowa oraz krakowską kurią.

 

Francuskie ministerstwo zdrowia przedstawiło dane dotyczące powikłań poszczepiennych u osób, którym zaaplikowano szczepionkę przeciwko COVID-19. Pięć osób zmarło, a u ponad 130 stwierdzono poważne przypadki skutków ubocznych.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.