DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Wielki Tydzień w Hiszpanii. ZOBACZ niesamowite procesje Bractw Pokutnych [VIDEO]

Wielki Tydzień w Hiszpanii. ZOBACZ niesamowite procesje Bractw Pokutnych [VIDEO]
źródło: youtube.com / Luis Dufaur

Jak co roku w Niedzielę Palmową ulicami hiszpańskich miast przemaszerowały procesje Bractw Pokutnych. Licznie uczestniczą w nich dzieci, ubrane w tradycyjne stroje pokutników, zwanych „nazarenos”.

 

 

Obchody Wielkiego Tygodnia są szczególnie barwne w Hiszpanii. W kraju istnieje ponad 10 tys. bractw pokutnych, które w tych dniach wychodzą na ulice. Najstarsze powstało w XI w. w Toledo. Należał do niego m. in. malarz El Greco. Od stuleci Bractwo Santa Caridad wychodzi w procesji w Wielki Wtorek niosąc krzyż Chrystusa Miłosiernego i Samotności Ubogich (Cristo de la Misericordia y Soledad de los Pobres), który pochodzi z przełomu XIII i XIV w.

 

W ciągu Wielkiego Tygodnia w całym kraju na ulice wychodzi ponad 50 tys. procesji. W Andaluzji cechuje je kolor, pasja religijna i kwiaty; w Kastylii surowość i milczenie; natomiast w Aragonii tzw. tamborradas, czyli ogłuszające bicie w bębny.

 

Procesje organizuje 10 tys. bractw pokutnych, do których łącznie należy ponad 3 mln osób. Kolejne 9 mln to sympatycy i dobrodzieje. W ciągu roku wiele bractw prowadzi różnego rodzaju dzieła charytatywne, pomaga misjom czy w parafii. „Trzeba jednak przyznać, że jest to trochę zapomniane wojsko hiszpańskiego Kościoła” – zauważa ks. Miguel.

 

Najstarsze bractwo pokutne w Hiszpanii, a być może nawet w Europie, powstało w Toledo. Założył je król Alfons VI i rycerz Cyd Waleczny po zdobyciu miasta w 1085 r., a jego celem było zapewnienie chrześcijańskiego pochówku biednym, ofiarom wojen, topielcom oraz skazańcom. Do bractwa należało wiele ważnych osobistości miasta, w tym m. in. Domenico Theotocopulos, bardziej znany jako El Greco. Dzisiaj bractwo liczy 254 członków. Procesja wychodzi późnym wieczorem i odbywa się w całkowitym milczeniu, które przerywa jedynie miarowe bicie bębna.

 

KAI

TK


DATA: 2019-04-14 09:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wróćmy do słonecznej Hiszpanii. Kraków z modernistycznymi Biskupami powierzmy Miłosierdziu Bożemu. Dowodem w sprawie są ZGNIŁE OWOCE albo zmutowane przez nowe technologie wprowadzone przez aktywistów kościelnych. Albo je człowiek wierzący WIDZI albo NIE. Trzeba mieć najpierw WZROK oświetlony światłem Bożym a dopiero potem zastanawiać się czy mam źdzbło czy belkę w oku. Potem nałożyć "SAMOKRYTYCZNE" OKULARY i zacząć czytać Katechizm Kościoła Katolickiego ten stary a nie nowy posoborowy i poznawać Tradycję. Warto pamiętać , że nie jesteśmy protestantami i wyrywkowo nie cytujemy Słowa Bożego aby komuś przyłożyć. A jeśli sie NIE ROZUMIEMY to winno nas ZMUSZAĆ DO POSTAWIENIA sobie pytania DLACZEGO ktoś myśli inaczej. Ja wiem dlaczego dlaczego masz problem z moją opinią. Ale nie chcę Cię ZASMUCAĆ - polecam Bibliotekę "58" Ks. Bałemby.
ponad 1 rok temu / iskierka .>Paul
 
cyt."folkloru hiszpanskiego połączonego z religijnością." trafnie napisane bo wszędzie i u nas i w Ameryce Łacińskiej i wszędzie na świecie gdzie przyjęto chrześcijaństwo jednak taka jest kolejność,własne zwyczaje są silniejsze
ponad 1 rok temu / ewa
 
Gdyby nie męczeństwo dziesiątków tysięcy katolików i bohaterstwo Narodowej Armii Hiszpanii - to w tym kraju byłyby kołchozy, nędza, niewola i poziom Albanii z lat 60-tych. Dlatego lewactwo za wszelką cenę chce wyrzucić zwłoki gen Franco z Valle de los Caidos.
ponad 1 rok temu / Janusz
 
Do [email protected] Ja nie mówię o jakiejś "aktywności chrześcijańskie zastępującej osobiste nawrócenie" tylko o ruchach i bractwach w których ludzie autentycznie pogłębiają swoją wiarę, wspierają się i żyją wiarą. Czy np. Arcybractwo Męki Pańskiej które jest w Krakowie, powstałe w XVI wieku, przynależy do "nowej ekumenicznej ewangelizacji"? Oczym my rozmawiamy? A jeżeli chodzi o "bycie widzem", to chodzi mi o to że: łatwo krytykować i "widzieć źdźbło w oku brata, a samemu siedzieć z założonymi rękoma i "nie widzieć belki w własnym oku."
ponad 1 rok temu / Paulus
 
12 milionów rycerzy Chrystusa !!! Toż to potężny oręż ziemski. Kto ich pacyfikuje i neutralizuje ? Hiszpania powinna być krajem z rządami katolików. Dlaczego tak nie jest ? Czyżby zadbał o to sanhedryn ? Gdyby Polacy mieli ponownie taką religijną husarie żaden POPIS czy jakieś tęczowe lewactwo nie narzucaloby nam obcej cywilizacji. Jak wiele nam brakuje do Hiszpanów, a katolicy podbici i tu i tam.
ponad 1 rok temu / Spostrzegawczy
 
A pro po bycia WIDZEM. Wielu patrzy a nie widzi, że Kościół Parafialny w którym bierze udział w Eucharystii NIE JEST TYM SAMYM KOŚCIOŁEM KATOLICKIM. Patrzy a nie WIDZI, SŁUCHA a NIE SŁYSZY. Zainteresowanie budzą dopiero ogłoszenia i ewntualne AKCJE MOBILILIZACJE. Na pewno znasz wypowiedzi Ks.Prof. A.Kobylińskiego i masz świadomość, że Kościoł do którego należysz jest w toku EWOLUOWANIA / transformacji gdzie AKTYWNOŚĆ CHRZEŚCIJAŃSKA ZASTĘPUJE OSOBISTE NAWRÓCENIE i ROZEZNAWANIE WOLI BOŻEJ. Tzw."dzieła chrześcijańskie" czy "ruchy chrześcijańskie" przynależą do NOWEJ EKUMENICZNEJ EWANGELIZACJI mającej swoje korzenie w II S.W., którego OWOCEM jest KRYZYS. Bądź aktywny w poznawaniu Nauki Jednego Kościoła Katolickiego i Tradycji a nie Kościoła Chrześcijan czyli protestantów ,ewangelików, różnych postępowców. Pielęgnowanie i rozwijanie życia Bożego w sobie a przede wszystkim WYPEŁNIANIE OSOBISTEGO POWOŁANIA jest prawdziwie EKSTREMALNYM WEZWANIEM dla aktywności.
ponad 1 rok temu / iskierka > Pa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.