DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Wielki transfer sił zbrojnych NATO na Słowacji. Wśród nich żołnierze z Polski

Wielki transfer sił zbrojnych NATO na Słowacji. Wśród nich żołnierze z Polski
źródło: Twitter / US Army Europe

W pierwszej połowie lipca na trasach Słowacji będzie można spotkać pojazdy wojskowe, które przemieszczające się między krajami nitrzańskim, bańskobystrzyckim i preszowskim. Ruchy wojsk będą związane z ćwiczeniami NATO, które w tym półroczu zaplanowane są na Słowacji.

 

Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej apeluje do ludności o ostrożność w związku z przewidzianymi między 2 a 8 lipca oraz w przyszłym tygodniu transferami sił zbrojnych, które będą przemieszczały się między Nitrą i centrum szkoleniowym Lešť (powiat Zwoleń, kraj bańskobystrzycki). Ponadto część przewozów będzie odbywała się koleją między Šarišskimi Lúkami (koło Preszowa we wschodniej Słowacji) a stacją Sása Pliešovce (powiat Zwoleń, kraj bańskobystrzycki).

 

Siły NATO, które będą transportowane na terenie Słowacji, pochodzić będą z Stanów Zjednoczonych, Chorwacji i Polski. Rzeczniczka Ministerstwa Obrony Republiki Słowacji, Danka Capákova poinformowała, że w tym terminie zaplanowano 21 transferów żołnierzy NATO. W końcu czerwca słowacki parlament przegłosował zgodę na obecność żołnierzy Stanów Zjednoczonych u naszych południowych sąsiadów. Rada Narodowa Republiki Słowackiej zezwoliła jednak na pobyt Amerykanów wyłącznie w celach szkoleń i doradztwa a nie rozmieszczenia na stałe uzbrojonych jednostek i sprzętu dla baz wojskowych.

 

Według „WebNoviny.sk”, w końcu czerwca rząd w Bratysławie zgodził się na udział zagranicznych wojsk w ćwiczeniach na Słowacji oraz na wysłanie słowackich żołnierzy na poligony poza granicami kraju. Do końca tego roku na Słowacji ma być przeprowadzonych 21 takich ćwiczeń a Siły Zbrojne Republiki Słowacji wydelegują swoich żołnierzy na 32 ćwiczenia zagraniczne. Większość tych szkoleń dotyczyć będzie współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Armia słowacka należy do jednej z słabszych armii wśród członków NATO. W rankingu Global Firepower za 2018 rok Słowacja trafiła dopiero na 62 miejsce w świecie. Spośród państw Europy środkowej i wschodniej, należących do NATO, Słowację wyprzedza Polska (22 miejsce), Czechy (30 miejsce), Rumunia (40 miejsce), Węgry (57 miejsce) i Bułgaria (60 miejsce). Dalej plasują się Chorwacja (72 miejsce), Albania (86 miejsce), Słowenia (92 miejsce), Litwa (95 miejsce), Łotwa (105 miejsce), Estonia (108 miejsce) i Czarnogóra (121 miejsce).

 

 

 

Źródła: Topky.sk/globalfirepower.com/Web Noviny.sk

Jan Bereza


DATA: 2018-07-03 08:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.