16 października 2019

Wielki sukces Polaków kierujących samorządem rejonu wileńskiego. Wygrali prestiżowy konkurs

(Fot. Aleksiej Witwicki / FORUM)

W rankingu sporządzonym przez Litewski Instytut Wolnego Rynku samorząd rejonu wileńskiego oceniono jako najlepiej zarządzany w kategorii wszystkich 54 małych samorządów. W rejonie, gdzie władza w samorządzie jest w rękach Polaków, opłaty za przedszkola są o 40 proc. niższe niż w stołecznym Wilnie, a właściciele gospodarstw o powierzchni nie przekraczającej 5 ha są zwolnienie z podatku od gruntów rolnych. W ostatnich kilku latach dużo środków przeznaczono na obiekty służące mieszkańcom. Zmodernizowano 80 proc. placówek szkolnych, zbudowano dwa nowe szpitale i 7 nowych przedszkoli.

 

W ocenie ekspertów w tegorocznym zestawieniu samorządów Litwy wyróżniono rejon wileński m.in. w dziedzinie inwestycji i rozwoju oraz tworzenia dobrych warunków dla biznesu i inwestorów. Kryteriami branymi pod uwagę przez autorów rankingu Litewskiego Instytutu Wolnego Rynku były: zarządzanie majątkiem, inwestycje i rozwój, budżet samorządu, gospodarka komunalna, oświata, zdrowie, opieka społeczna, transport oraz administracja. Jak podaje portal L24.lt, w 2018 roku samorząd rejonu wileńskiego jako jedyny na Litwie nie miał długu budżetowego, a utrzymanie administracji stanowiło 7,4 proc. wydatków samorządu, podczas gdy średnia krajowa wynosiła 8 proc. W branym również pod uwagę wskaźniku inwestycji rejon wileński w 2017 roku pozyskał średnio na jednego mieszkańca 2558 euro inwestycji materialnych, przy średniej krajowej wynoszącej 1423 euro na osobę.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przy utrzymującym się od wielu już lat procesie wyludniania się Litwy rejon wileński może poszczycić się ponadto dodatnią migracją (+2,1 proc.) przy średniej dla innych rejonów ujemnej (-0,5 proc.). Bliskość stolicy i znaczące inwestycje w samym rejonie powodują, że rejon wileński ma niższą niż średnia krajowa stopę bezrobocia – 8,7 proc. (w kraju 9,7 proc.).

Rejon wileński otacza od północy, wschodu i południa stołeczne Wilno, tworzą go 23 gminy, a mieszka w nim ok. 101 tys. osób. Podobnie jak rejon solecznicki, rejon wileński zamieszkują w większości Polacy, których jest w tej jednostce samorządowej ok. 52 proc. Drugą po Polakach największą grupą narodową są Litwini (ok. 33 proc.), a następnie Rosjanie (8 proc.) i Białorusini (4,2 proc.). Znacznie mniej jest Ukraińców, Tatarów i Żydów.

 

W 23 gminach rejonu wileńskiego są 1163 wsie i cztery miasteczka – Bezdany, Mejszagoła, Mickuny i Szumsk. Ludność miasteczek stanowi jednak tylko 5 proc. ogółu mieszkańców podstołecznego rejonu, którym już piątą kadencję kieruje mer Maria Rekść. Sprawująca od 2004 roku funkcję szefa rejonu Maria Rekść w 2013 roku zdobyła tytuł „Polaka Roku” w głosowaniu czytelników „Kuriera Wileńskiego”.

 

Źródła: www.vrsa.lt, L24.lt

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram