DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. Ale nie w Polsce…

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. Ale nie w Polsce…
fot. By Advance at Dutch Wikipedia (painting from Matthias Grunewald) [Public domain], via Wikimedia Commons

We wtorek parlament węgierski na wniosek partii rządzących, Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zadecydował - Wielki Piątek będzie na Węgrzech dniem wolnym. O sprawie informuje portal gosc.pl.

 

Minister ds. zasobów ludzkich Zoltan Balog, który był jednym z wnioskodawców, podkreślił, że Wielki Piątek jest wolny od pracy w 14 państwach Europy.

 

Zwrócił też uwagę, że liczba dni wolnych od pracy niekoniecznie ma wpływ na gospodarcze wyniki kraju, o czym świadczy choćby to, że w Niemczech jest ich 17.

 

Polityk podkreślił, że ten wolny dzień z jednej strony stanowi dodatkowy czas odpoczynku, ale jest również ważnym krokiem na drodze do odbudowania fundamentów kultury chrześcijańskiej na Węgrzech.

 

W węgierskim kalendarzu jest 11 dni wolnych od pracy.

 

A w katolickiej Polsce Wielki Piątek wciąż jest zwykłym dniem pracy. Dzień wolny za to przypada w naszym kraju w komunistyczne "święto" 1 maja.  

Źródło: gosc.pl

luk

 

 

 


DATA: 2017-03-07 16:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wielki Piątek mógłby być dniem wolnym od pracy również jeśli chodzi o handel spożywczy.Sorzedawca to zawód,ktory ma a w zasadzie nie ma żadnych przywileji...A co z zakazem handlu w niedziele?!
ponad 2 lata temu / S
 
Teresa, pamiętasz jeszcze czym jest Triduum? Nie wiem gdzie pracujesz ale ja mam dość zawsze w Wielki Piątek w pracy. Staram się na ogół brać urlop na Wielki Tydzień ale nie zawsze jest to możliwe, dla mnie to szczególny czas i nie rozważam czy to protestanckie czy katolickie, po prostu jak najgłębiej to przeżyć całym sobą. Cyba coś ci jednak umknęło w tym całym rozumowaniu.
ponad 2 lata temu / PETERKA
 
Pracowałem w Niemczech i tam w święta kościelne jest dzień wolny od pracy np. 24 grudnia (u nas o dziwo nie), to samo dotyczy np Rosen Montag (koniec karnawału)- ale nie mają go już w Środę Popielcową co też dziwne. Wg mnie poza tymi świętami, które mamy to 24 grudnia jak i Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy.
ponad 2 lata temu / ciekawy
 
@Teresa: Dziękuję za ten komentarz. Podsumowując: Wielki Piątek to bardziej protestanckie święto niż katolickie i niech tak pozostanie. My mamy najważniejsze Boże Narodzenie plus wiele innych, zwłaszcza maryjnych świąt. Jest Boże Ciało, jest Trzech Króli... Niech zostanie jak jest. Po co znowu dawać protestantom powód do dumy, że niby znów mają rację z rzekomo najważniejszym świętem chrześcijańskim.
ponad 2 lata temu / Wolnościowiec
 
prawdę powiedziawszy to ja osobiście wolałbym właśnie wolny Wielki Piątek zamiast Trzech Króli
ponad 2 lata temu / peterka
 
Przykro czytać ten komentarz "wmo" - pisze a nie wie co pisze! Odezwał się "katolik"! Wolny Wielki Piątek wprowadzili luteranie z przyczyn herezji, fałszywe rozumienie śmierci Chrystusa. W Wielki Piątek katolicy dźwigają krzyż codziennych obowiązków. Wielki Piątek jest wolny w krajach protestanckich. Na Węgrzech jest dużo protestantów, więc ta decyzja nie dziwi, a i sam Viktor Orban to kalwinista, a to też denominacja protestantyzmu. U nas chciał to wprowadzić luteranin Buzek. Wyczytane na "Niedzieli" z 2015-04-03: "Wielki Piątek obchodzony jest w Kościele ewangelicko-augsburskim jako najważniejszy, kulminacyjny dzień roku liturgicznego. Związane jest to z nauką o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę. Wielki Piątek to dzień ciszy, pokuty medytacji Słowa Bożego i tajemnicy krzyża. W tym dniu ewangelikom przysługuje dzień wolny od pracy."
ponad 2 lata temu / Teresa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.