DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Wielki Kanclerz Maltańczyków: kardynał Burke de facto zawieszony

Wielki Kanclerz Maltańczyków: kardynał Burke de facto zawieszony
©Fabio Frustaci / EIDON/MAXPPP?/Forum

Kardynał Raymond Burke został zawieszony w obowiązkach Patrona Maltańczyków - powiedział Wielki Kanclerz Albrecht von Boeselager. Przywrócony na stanowisko „brat” skrytykował także byłego Wielkiego Mistrza, Matthew Festinga. Stwierdził, że dążył on do pozbycia się niewygodnych ludzi z wysokich stanowisk w zakonie. Dodał, że to sam zakon prosił władze kościelne o interwencję.

 

- Kardynał Burke jako patron zakonu został de facto zawieszony – powiedział Albrecht von Boeselager. W wywiadzie dla portalu archidiecezji Kolonii domradio.de, Wielki Kanclerz dodał, że papież ma pełne zaufanie do arcybiskupa Angelo Becciu, swojego rzecznika. Ten duchowny zajmuje się obecnie religijnymi aspektami działalności Zakonu Maltańskiego. Oznacza to, że przejął on obowiązki pełnione dotychczas przez amerykańskiego hierarchę. 

 

Wielki Kanclerz dodał, że przywrócenie spokoju w zakonie było konieczne do skoncentrowania się na głównych zadaniach, takich jak działalność charytatywna. Skrytykował także byłego Wielkiego Mistrza, Matthew Festinga. Stwierdził, że coraz bardziej oddalał się on pozostałych braci. W efekcie preferowani przezeń kandydaci nie otrzymywali wyboru na kluczowe stanowiska w zakonie. Następnie dążył on do usunięcia osób przez siebie niepożądanych - w tym samego Boeselagera - z objętych przez nich funkcji.

 

Tymczasem komentatorzy zwracali uwagę, że prawdziwą przyczyną usunięcia Wielkiego Kanclerza była akceptacja przezeń dystrybucji środków antykoncepcyjnych w ubogich krajach przez członków Zakonu. Przeciwko temu procederowi opowiadał się między innymi kardynał Burke. Wezwał on do pociągnięcia do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za pogwałcenie nauki Kościoła. Jak podał 18 lutego portal „National Catholic Register” zaprzeczył on jednak, jakoby prosił bezpośrednio o ustąpienie Albrechta von Boeselagera. Z kolei sam podejrzany zdementował jakoby świadomie akceptował promocję środków antykoncepcyjnych.

 

Wielki Kanclerz w wywiadzie dla niemieckiego portalu sprzeciwił się także twierdzeniom, jakoby papież prosząc o dymisję Matthew Festinga naruszył suwerenność Maltańczyków. Podkreślił bowiem, że Ojciec Święty zrobił co możliwe, by jej nie zniszczyć. „Dymisja” Wielkiego Mistrza przebiegała bowiem zgodnie z wewnętrznymi procedurami. Ponadto, twierdzi przywrócony na stanowisko Wielki Kanclerz, to przedstawiciele zakonu zwrócili się do papieża z prośbą o pomoc.

 

Kryzys w „Suwerennym Rycerskim Zakonie Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty” rozpoczął się pod koniec 2016 roku. Wielki Mistrz Matthew Festing usunął ze stanowiska Wielkiego Kanclerza Albrecht von Boeselagera. Następnie jednak pod wpływem próśb papieża Franciszka, brat Festing zrezygnował ze stanowiska, a jego miejsce zajął tymczasowo austriacki prawnik Ludwig Hoffmann von Rumerstein. Unieważniono także decyzje Wielkiego Mistrza i Suwerennej Rady zapadłe po 6 grudnia.

 

Wśród unieważnionych decyzji znalazła się także ta o odwołaniu ze stanowiska Albrechta von Boeselagera; a także o powołaniu komisji śledczej. Ta została ustanowiona w celu zbadania sprawy tajemniczej darowizny w wysokości 120 milionów franków szwajcarskich. Pojawiły się podejrzenia, że w tę sprawę zaangażowany był wielki kanclerz.

 

Źródło: thetablet.co.uk

mjend


DATA: 2017-02-23 11:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niektore homilie Franciszka sa genialne ale niektore decyzje sa tragiczne..
ponad 3 lata temu / Wqd
 
Za papieża Franciszka dzieje się coraz gorzej!!!!
ponad 3 lata temu / DNA
 
To co się dzieje w Kościele powinno przerażać i boleć każdego katolika a większość niewiele chce rozumieć i wspiera lewacko-masońska rewoltę. A gniew Boga u progu!
ponad 3 lata temu / Vittorio Andreas
 
Kard Burke bedzie tą pustą skorupą bez realnego wplywu na decyzje w Kurii. Daleko, na Guam. Po każdej takiej wiadomości wszyscy powinniśmy odmówić cały różaniec dodatkowo. Ciągle przecieram oczy , że naprawdę te rzeczy dzieją się tak po prostu.
ponad 3 lata temu / maria m.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.