25 marca 2020

Wielki, Wielki Post. Co czeka wiernych w polskich diecezjach?

(Fot. Pixabay)

W związku z narzuconymi przez władze państwowe drastycznymi ograniczeniami odnoszącymi się do zgromadzeń religijnych, biskupi ordynariusze publikują szczegółowe postanowienia regulujące sposoby sprawowania posługi duszpasterskiej.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Archidiecezja poznańska: liturgie z minimalnym udziałem wiernych, indywidualna spowiedź i Komunia św. po umówieniu się

 

Dekret powołujący się na najnowsze regulacje państwa, a także watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydał między innymi metropolita poznański. Zgodnie z tym dokumentem, we Mszy Świętej lub innych celebracjach uczestniczyć może nie więcej niż 5 osób, nie licząc sprawujących posługę. Pierwszeństwo przysługuje zamawiającym intencje mszalne. Główne wejścia do świątyń muszą być zamknięte, należy wchodzić drzwiami bocznymi lub przez zakrystię.

Ksiądz arcybiskup Gądecki nakazuje pozostawiać kościoły otwarte w ciągu dnia. Poza okresem Triduum Paschalnego księża powinni rozważyć odprawienie osobnych Mszy Świętych w miejsce planowanych wcześniej koncelebrowanych – tak aby mogli w nich uczestniczyć przedstawiciele poszczególnych rodzin zamawiających intencje.

 

Z kolei w domach zakonnych celebracje powinny odbywać się wyłącznie z udziałem mieszkańców.

„Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej” – głosi dekret.

 

Ksiądz arcybiskup szczegółowo odniósł się do kwestii Sakramentu Pokuty. Zobowiązał księży do udostępnienia parafianom numerów telefonów, dla możliwości umówienia się na indywidualną spowiedź. „Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź” – czytamy w postanowieniu.

 

„Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.

 

Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody” – napisał arcybiskup Stanisław Gądecki.

 

Niestety, wierni – poza chorymi – nie będą mogli przyjąć Komunii świętej w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Oprócz tych dni można umawiać się z kapłanami na przyjęcie Najświętszego Sakramentu poza liturgią.

 

Osobne postanowienia dotyczą uroczystości Wielkiego Tygodnia. Wielkoczwartkowa Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 10:00 jedynie w wąskim gronie kapłanów i usługujących. Celebracje Świętego Triduum Paschalnego transmitowane będą z poznańskiej katedry przez media regionalne.

 

„Księży proboszczów zachęca się usilnie do organizowania transmisji w mediach społecznościowych i ogłoszenia ich terminów swoim wiernym, by mogli łączyć się duchowo ze swoimi duszpasterzami” – czytamy w komunikacie.

 

„W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy należy podtrzymać zwyczaj tzw. ciemnicy i „Grobu Pańskiego”. W użyciu powinno być wówczas boczne wejście; należy dołożyć starań, by w świątyni nie przebywało jednocześnie więcej niż 5 osób” – napisał ksiądz arcybiskup.

Nie będzie w tym roku tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny w kościołach. Tak zwana święconka ma odbywać się w ramach liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiadać może ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba.

 

„W celu lepszego przeżycia modlitwy w domach podczas Wielkiego Tygodnia i Niedziel Wielkanocnych przygotowane zostaną pomoce duszpasterskie (filmy, katechezy, nagrania, materiały do rozmowy i modlitwy wokół niedzielnej Ewangelii, inne teksty) dostępne na specjalnej stronie internetowej. O szczegółach Kuria poinformuje niebawem” – głosi komunikat.

 

Archidiecezja katowicka: liturgie bez wiernych, akt żalu zamiast spowiedzi, Komunia święta tylko duchowa

 

Komunikat arcybiskupa katowickiego przypomina o obowiązywaniu – do odwołania – dyspensy od uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane. „Serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św., nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Mając na względzie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kierując się pasterską troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych. To samo dotyczy kaplic w klasztorach i domach zakonnych. Poza celebracjami kościoły pozostają otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę” – napisał arcybiskup Wiktor Skworc.

 

W zarządzeniu znalazła się zachęta do duchowego udziału we wspólnotowej modlitwie różańcowej o godzinie 20:30, połączonej z Apelem Jasnogórskim i modlitwą do Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki. „Niech w tej nadzwyczajnej sytuacji rodziny stają się coraz bardziej domowymi Kościołami, tworzącymi rodzinę Kościoła naszej archidiecezji. Wezwaniem do tej modlitewnej jedności niech będzie głos dzwonów naszych kościołów o godz. 20:15” – czytamy w komunikacie.

 

Odnośnie Sakramentu Pokuty znajdujemy w dekrecie skierowaną w stronę wiernych zachętę do wzbudzania żalu doskonałego. Zwykła spowiedź indywidualna możliwa będzie tylko „w sytuacjach wyjątkowych”, po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem.

 

Wierni archidiecezji katowickiej nie będą mogli przyjmować Najświętszego Sakramentu w zwyczajny sposób. Komunikat pasterza diecezji zawiera wskazanie przyjmowania Komunii Świętej duchowej.

Nie będzie wielkoczwartkowej Mszy Świętej Krzyżma, Bożych Grobów w kościołach i święcenia pokarmów.

 

 

Źródła: archidiecezjakatowicka.pl, archpoznan.pl

RoM

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram