DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Wielki, Wielki Post. Co czeka wiernych w polskich diecezjach?

Wielki, Wielki Post. Co czeka wiernych w polskich diecezjach?
Fot. Pixabay

W związku z narzuconymi przez władze państwowe drastycznymi ograniczeniami odnoszącymi się do zgromadzeń religijnych, biskupi ordynariusze publikują szczegółowe postanowienia regulujące sposoby sprawowania posługi duszpasterskiej.

 

 

Archidiecezja poznańska: liturgie z minimalnym udziałem wiernych, indywidualna spowiedź i Komunia św. po umówieniu się

 

Dekret powołujący się na najnowsze regulacje państwa, a także watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydał między innymi metropolita poznański. Zgodnie z tym dokumentem, we Mszy Świętej lub innych celebracjach uczestniczyć może nie więcej niż 5 osób, nie licząc sprawujących posługę. Pierwszeństwo przysługuje zamawiającym intencje mszalne. Główne wejścia do świątyń muszą być zamknięte, należy wchodzić drzwiami bocznymi lub przez zakrystię.

Ksiądz arcybiskup Gądecki nakazuje pozostawiać kościoły otwarte w ciągu dnia. Poza okresem Triduum Paschalnego księża powinni rozważyć odprawienie osobnych Mszy Świętych w miejsce planowanych wcześniej koncelebrowanych – tak aby mogli w nich uczestniczyć przedstawiciele poszczególnych rodzin zamawiających intencje.

 

Z kolei w domach zakonnych celebracje powinny odbywać się wyłącznie z udziałem mieszkańców.

„Ograniczenie liczby uczestników zgromadzenia do 5 osób obowiązuje również podczas liturgii pogrzebowej. W liczbie tej nie mieści się celebrans, ministrant czy pracownicy firmy pogrzebowej” – głosi dekret.

 

Ksiądz arcybiskup szczegółowo odniósł się do kwestii Sakramentu Pokuty. Zobowiązał księży do udostępnienia parafianom numerów telefonów, dla możliwości umówienia się na indywidualną spowiedź. „Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź” – czytamy w postanowieniu.

 

„Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.

 

Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody” – napisał arcybiskup Stanisław Gądecki.

 

Niestety, wierni – poza chorymi – nie będą mogli przyjąć Komunii świętej w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Oprócz tych dni można umawiać się z kapłanami na przyjęcie Najświętszego Sakramentu poza liturgią.

 

Osobne postanowienia dotyczą uroczystości Wielkiego Tygodnia. Wielkoczwartkowa Msza Święta zostanie odprawiona o godzinie 10:00 jedynie w wąskim gronie kapłanów i usługujących. Celebracje Świętego Triduum Paschalnego transmitowane będą z poznańskiej katedry przez media regionalne.

 

„Księży proboszczów zachęca się usilnie do organizowania transmisji w mediach społecznościowych i ogłoszenia ich terminów swoim wiernym, by mogli łączyć się duchowo ze swoimi duszpasterzami” – czytamy w komunikacie.

 

„W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy należy podtrzymać zwyczaj tzw. ciemnicy i „Grobu Pańskiego”. W użyciu powinno być wówczas boczne wejście; należy dołożyć starań, by w świątyni nie przebywało jednocześnie więcej niż 5 osób” – napisał ksiądz arcybiskup.

Nie będzie w tym roku tradycyjnego święcenia pokarmów na stół wielkanocny w kościołach. Tak zwana święconka ma odbywać się w ramach liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiadać może ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba.

 

„W celu lepszego przeżycia modlitwy w domach podczas Wielkiego Tygodnia i Niedziel Wielkanocnych przygotowane zostaną pomoce duszpasterskie (filmy, katechezy, nagrania, materiały do rozmowy i modlitwy wokół niedzielnej Ewangelii, inne teksty) dostępne na specjalnej stronie internetowej. O szczegółach Kuria poinformuje niebawem” – głosi komunikat.

 

Archidiecezja katowicka: liturgie bez wiernych, akt żalu zamiast spowiedzi, Komunia święta tylko duchowa

 

Komunikat arcybiskupa katowickiego przypomina o obowiązywaniu – do odwołania – dyspensy od uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane. „Serdecznie zachęcam wiernych do uczestniczenia we Mszy św., nabożeństwach i rekolekcjach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Mając na względzie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kierując się pasterską troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych. To samo dotyczy kaplic w klasztorach i domach zakonnych. Poza celebracjami kościoły pozostają otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę” – napisał arcybiskup Wiktor Skworc.

 

W zarządzeniu znalazła się zachęta do duchowego udziału we wspólnotowej modlitwie różańcowej o godzinie 20:30, połączonej z Apelem Jasnogórskim i modlitwą do Matki Bożej Piekarskiej, Lekarki. „Niech w tej nadzwyczajnej sytuacji rodziny stają się coraz bardziej domowymi Kościołami, tworzącymi rodzinę Kościoła naszej archidiecezji. Wezwaniem do tej modlitewnej jedności niech będzie głos dzwonów naszych kościołów o godz. 20:15” – czytamy w komunikacie.

 

Odnośnie Sakramentu Pokuty znajdujemy w dekrecie skierowaną w stronę wiernych zachętę do wzbudzania żalu doskonałego. Zwykła spowiedź indywidualna możliwa będzie tylko „w sytuacjach wyjątkowych”, po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem.

 

Wierni archidiecezji katowickiej nie będą mogli przyjmować Najświętszego Sakramentu w zwyczajny sposób. Komunikat pasterza diecezji zawiera wskazanie przyjmowania Komunii Świętej duchowej.

Nie będzie wielkoczwartkowej Mszy Świętej Krzyżma, Bożych Grobów w kościołach i święcenia pokarmów.

 

 

Źródła: archidiecezjakatowicka.pl, archpoznan.pl

RoM

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-25 18:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@abc Nie wiem czy się spierasz. Co wydaje mi się, że robisz, to sugerujesz, że ktoś, kto sprzeciwia się niesprawiedliwości ze względu na prawdę o porządku naturalnym oraz hierarchii władz, wg Ciebie obłudnie wskazuje palcem na winnych. To niekoniecznie jest prawda, że wskazuje na winnych, bo może tylko wskazuje na błąd lub zwykły fakt. Zajrzyj do swego serca, wg własnego zalecenia, nie waż cudzych serc, stawiając im warunki, które kto wie czy sam spełniasz. Prawdy należy bronić, a kłamstwu się przeciwstawiać. Minister czy premier nie ma prawa znosić lub ograniczać sprawowanie kultu w świątyniach katolickich ponad głowami biskupów. Występowanie przeciwko kłamstwu jest obiektywnie sprawiedliwe. A co do subiektywnego wnętrza ludzkiego oraz subiektywnych intencji, nie osądzaj, bo ich nie znasz, ani nikt nie ma obowiązku Tobie tych spraw powierzać i pod Twój sąd się poddawać. Poprzestań na wezwaniu do nawrócenia.
5 miesięcy temu / Murem
 
@Murem O to się nie spieram, czy biskupi mogli czy powinni czy musieli, czy rząd, czy liturgię zniszczyli itd... Ja wskazuję na konieczność OSOBISTEGO NAWRÓCENIA, które wielu myli się z pokazywaniem palcem na innych - biskupów, polityków, modernistów... Więc jeszcze raz, napiszę: uczciwie by się trzeba zastanowić nad własną postawą - jeśli w sytuacji ograniczenia dostępności mszy do 50 osób i światowego zagrożenia pandemią ktoś nie spędził więcej czasu w kościele na indywidualnej modlitwie to jego oburzenie nie ma wiele wspólnego z miłością do Jezusa Chrystusa w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza.
5 miesięcy temu / abc
 
Nie chowajmy się po domach, nie dajmy sobie wmówić, że telewizor wszystko załatwi. Chrystus na Ołtarzu znów oddaje życie! Za mnie, za Ciebie, za nas. Nie zostawiajmy Go samego. On nigdy nas nie opuszcza, nie opuśćmy Go więc i my. Bracia i Siostry. To jest właśnie ten czas, gdy wspólną modlitwą zebrani w Imię Pana w Jego Świątyni damy świadectwo i uprosimy łaski. Jak nasi pradziadowie od wiek wieków. Nie dajmy się zwieść. Odwagi! Bo jak powiedział Jezus: Kto przyzna się do mnie przed ludźmi, do tego przyznam się i ja przed Ojcem Niebieskim.
5 miesięcy temu / palec1906
 
Bracia i Siostry. Nie musimy stosować się do wszystkich zakazów. Tym bardziej, że wymysł pięciu osób w Kościele jako budynku jest absurdalnym nonsensem, uchybiającym zdrowemu rozsądkowi. Przychodźmy do Pana Jezusa tłumnie, uczestniczmy we Mszy Świętej. Z zachowaniem oczywiście podstawowych środków ostrożności. Porozmawiajmy ze swoimi proboszczami, pokażmy się im, niech zobaczą ile nas jest. Wesprzyjmy ich swoją postawą, modlitwą, ale i swoim świadectwem. Niech oni też się nie lękają otworzyć nam Kościoły na Eucharystię. Razem uklęknijmy przed Zbawicielem. On tam mieszka. To On jest naszym zdrowiem, życiem, jest wszystkim. Nie zostawiajmy Pana Jezusa samego w okresie Wielkiego Postu. Bóg dał nam Siebie. Powiedział przecież, aby przychodzić do Niego w strapieniu. Nie chowajmy się po domach, nie dajmy sobie wmówić, że telewizor wszystko załatwi. Chrystus na Ołtarzu znów oddaje życie! Za mnie, za Ciebie, za nas. Nie zostawiajmy Go samego. On nigdy nas nie opuszcza, nie opuśćmy Go więc
5 miesięcy temu / palec1906
 
Mamy słabych biskupów, jak można było się zgodzić na 5 osób.... gdzie są katolicy, którzy powinni walczyć, od kiedy zdrowie jest Naszą naczelną wartością... jestem załamana postawą duchowieństwa i wiernych...
5 miesięcy temu / XXX
 
Gdzie się podziali cudowni uzdrowiciele, Marcin Zieliński, Witek Wilk i inni co to tabunami uzdrawiali i wskrzeszali ludzi. Do dzieła charyzmatycy, użyjcie swoich mocy by oddalić epidemię koronawirusa!
5 miesięcy temu / ada
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.