DZIŚ JEST:   09   GRUDNIA   2019 r.

Św. Jana Diego
Św. Leokadii, męczennicy
 
 
 
 

„Wielka Rosja” czai się

„Wielka Rosja” czai się
REUTERS / FORUM
#KOŚCIÓŁ    #POLITYKA    #ROSJA    #TOTALITARYZM    #PUTIN    #NAZIZM    #ZSRR    #STALIN

W Rosji rośnie popularność Stalina i popularność sowieckiego systemu represji, tak przynajmniej wynika z badań opinii publicznej przeprowadzonych niedawno przez Centrum Lewady. Za pomocą centralnego zarządzania myśleniem milionów Rosjan reżim putinowski przechodzi sukcesywnie metamorfozę z dyktatury w stronę totalitaryzmu.


Zgodnie z klasyczną definicją zaproponowaną przez Samuela Huntingtona, różnica pomiędzy totalitaryzmem a autorytaryzmem leży w ideologii będącej bazą dla tego pierwszego. W reżimach brakuje koncepcji totalnej, jest to władza dla samej władzy. Tymczasem w obecnej Rosji z biegiem lat dostrzegamy wyraźnie, że wiara w Putina jako cara (herosa, boga, męża opatrznościowego) wzrasta, niezależnie od tego, czy zamiast niego krajem włada cyborg-zamiennik (jak utrzymywał jeden z portali katolickich opierając się na zmyślonych informacjach z dziennika „Die Welt”), czy też prezydent jest żywy i autentyczny.


Cerkiew na usługach totalitaryzmu

Putin ma silnych wspólników. Schizmatycy z Cerkwi Moskiewskiej zarządzani przez byłych agentów KGB oddali się na służbę samozwańczemu carowi XXI wieku. Patriarcha Cyryl, nawiązujący swoją postawą i decyzjami do koncepcji jedności cara z Patriarchatem co chwila oświadcza, że Rosja nie podda się presji Zachodu. Co rusz też występuje z proputinowskimi orędziami, legitymizując poczynania Kremla. Rosja tym samym już dawno przekroczyła granicę, gdzie sfera sacrum została podeptana przez profanum na osobistą zgodę i życzenie najwyższych władz duchownych w Moskwie. Niebo zesłało im cara-darczyńcę.


Po patriarsze Cyrylu, drugim z wysokich przedstawicieli Cerkwi oraz nowej doktryny moskiewskiej jest ksiądz Wsiewołod Czaplin, przewodniczący synodalnego Wydziału Stosunków Wzajemnych Kościoła i Społeczeństwa Patriarchatu Moskiewskiego. W związku z zabójstwem Borysa Niemcowa przekazał on słowa współczucia bliskim zamordowanego opozycjonisty. Ks. Czaplin wyraził też nadzieję, że tragiczne wydarzenie nie będzie wykorzystywane do rozgrywek politycznych. Trudno, żeby mord nie miał znamion politycznych! Morderstwo tego konkretnego człowieka, jednego z najważniejszych opozycjonistów Putina, pod oknami Kremla, zaplanowane na zlecenie sił, którym raport Niemcowa na temat śmierci żołnierzy rosyjskich na Ukrainie był nie w smak, od samego początku był polityczny. Cokolwiek się o tym zabójstwie nie powie, będzie ono polityczne, nie było przecież przypadkowe, chyba że umówimy się, iż Niemcow popełnił samobójstwo strzelając sobie kilkakrotnie w plecy. Ale nawet w takiej sytuacji byłaby to polityczna deklaracja i manifestacja.


Jak podawał niedawno portal PCh24.pl, rosyjskie prawosławie chętnie nawiązuje także do nacjonalistycznego mesjanizmu, a prym w tym wiedzie wspomniany rzecznik Patriarchatu Moskiewskiego. Ks. Wsiewołod Czaplin w jednym z wywiadów dla „Politrussia.com” podkreślał wyższość cywilizacji Wschodu nad dekadentyzmem wymierającego Zachodu. Zapowiedział wymieranie narodów europejskich, wskazywał, że tylko Rosja ma zbawczą misję wobec świata i degenerującej się Europy. „Rosja to trzeci Rzym, jedyny niezniewolony ośrodek cywilizacji mogącej objawić się jako chrześcijańska”. Rosyjski patriotyzm nie jest szowinizmem, zaś tożsamość rosyjska przewyższa europejską, która roztrwoniła kapitał wieków średnich, poczynając od państwa weneckiego i genueńskiego, a następnie w filozofii Oświecenia, głoszącej, że człowiek jako miara wszystkiego jest autonomiczny względem Boga i moralności. Dzieła dopełniła cywilizacja burżuazyjna i rewolucja, która zabiła w pokoleniach poczucie wspólnoty oraz sensu życia i śmierci, co doprowadzi ją do wymierania narodów.


Nowa unia sowiecka

Kto jak kto, ale akurat w sprawie wyższości cywilizacyjnej, Rosja powinna dyskretnie milczeć. Jest państwem, w którym demografia zamiera najbardziej, gdzie wzrost populacji muzułmanów jest najwyższy ze wszystkich państw europejskich) gdzie alkoholizm, ateizm, rasizm, przestępczość, pauperyzacja, degeneracja małżeństw i rodzin czy samobójstwa są zmorą codzienną nieszczęśliwego narodu rosyjskiego. Czy w ogóle ten kraj ma jakąś przyszłość?


Inna rzecz, że to zaangażowanie schizmatyckich władz duchownych w sprawy polityczne, aprobowanie przestępstw wojennych Rosji na Ukrainie jest istotnym wskaźnikiem zachodzącego procesu odbudowywania przez reżim putinowski nowej unii sowieckiej pod patronatem Cerkwi. Toksyczna współpraca w pocie i trudzie buduje na naszych oczach nową rzeczywistość opartą na bazie mitu „Ruskij mir”, czyli unii tronu z kukolem. To dalekosiężna, i trzeba dodać niebezpieczna koncepcja totalitarna. Rosja ma ambicje budować imperium otaczające „opieką” diasporę rosyjsko-prawosławną, bronić wartości „czysto” rosyjskich, stać na straży wspólnoty języka i mitów bazujących na odległej historii. Slogany, które opanowały nagle Rosję i nabierają mocy sprawczej, są zacofanym pomrukiem imperializmu, zarówno sowieckiego, jak i nazistowskiego. Do tej niebezpiecznej mieszanki dodaje się, co gorsza, tandetną zbitkę prymitywnych teorii panslawistycznych oraz szowinistycznych.


Nie trzeba było czekać długo na wprowadzanie tej doktryny w czyn. Na Krymie przeprowadzono wpierw czystki na muzułmanach, potem zabrano się za protestantów, a dziś nękani są katoliccy kapłani, zarówno obrządku łacińskiego i bizantyjskiego (unici). Kiedy wojna na Ukrainie nabierała tempa, nowa doktryna religijno-polityczna, ta, przypomnę osnowa nowego totalitaryzmu (jedna władza, jedna religia, jedna kultura) przeniosła się z Krymu na obszar frontu, czyli samozwańcze ludowe republiki.


Kościół non grata

Księża katoliccy są legitymowani, nękani, „proszeni” o wyjazd, nieprawosławni kapłani w regionie Donbasu muszą się liczyć z atakami i wypędzeniem. Jeden z polskich kapłanów, z którym rozmawiałem swego czasu opowiadał mi o presji, jaką przeżywają dziś na Ukrainie polscy kapłani. Mówił, że są w cenie, wciąż narażeni na porwania. Pomimo presji i zagrożenia chcą nadal pozostawać z wiernymi. Ksiądz mówił, że gdyby opuścił owczarnię, jaki przykład dałby wiernym?


Stanisław Szyrokoradiuk OFM, rzymskokatolicki biskup z diecezji charkowsko-zaporoskiej, którą ogarnęła rebelia rosyjska, oskarżył wprost i odważnie Patriarchat moskiewski o wspieranie separatystów. Zarzucił także rebeliantom dyskryminację mniejszościowych Kościołów. Wielu katolickich kapłanów musiało opuścić swoje parafie z obawy przed realnym niebezpieczeństwem. Niektórzy z nich zostali aresztowani przez separatystów i dopiero po wielu trwających tygodniami staraniach wypuszczono ich na wolność. Znaczna liczba wiernych uciekła na zachód Ukrainy. Szyrokoradiuk skrytykował moskiewskiego patriarchę, który podąża za Putinem jak „niewolnik”, co sprawia, że niektórzy duchowni prawosławni błogosławili na przykład prorosyjskich bojowników i z tym błogosławieństwem wysyłali ich na bój.


Prymitywny autorytaryzm?

Dziś liderzy Kościołów protestanckich w RFN, przede wszystkim luterańskiego przepraszają za swoje poparcie dla Hitlera i jego bandy morderców. Przywołują na swoje usprawiedliwienie bohaterskiego Dietricha Bonhoeffera. Nie wiem, czy za kilka dekad duchowni prawosławni dojrzą do tego, aby uderzyć się w swoje dumne i wyniosłe piersi przyznając, że popełnili drugi największy błąd w historii swego schizmatyckiego Kościoła (po odłączeniu się od Rzymu i pójściem za podszeptami anioła buntu). To ich problem. Nasz jest inny. Im szybciej tacy eksperci jak dziennikarze mainstreamu, a także wierchuszka PO-PSL zdadzą sobie sprawę, że oto za naszą wschodnią granicą rodzi się krwiożercze, zachłannie dążące do poszerzenia sfery wpływów imperium, tym lepiej dla nas. Bankructwo polityki wyciągniętej ręki, żałosność idei palenia świeczek sowieckim żołnierzom przez „Gazetę Wyborczą”, naiwna wiara w metamorfozę Janusa Putina, który wyściskał Tuska w Smoleńsku, śmieszność koncepcji resetu pomiędzy USA a Rosją są faktem. Kiedyś już stało się podobnie, gdy Gorbaczow ogłosił „wind of change”. Polecam w tym miejscu demaskującą diagnozę wybitnego myśliciela katolickiego XX wieku prof. de Oliveiry.


Rewolucja w Rosji rozwija się w najlepsze. Kto wie, może Rosja putinowska będzie kolejną odsłoną Rewolucji albo co najmniej jej silnym sojusznikiem? Za naszą wschodnią granicą rodzi się właśnie nowy totalitaryzm, co gorsza z podbudową religijną. Im szybciej się na to przygotujemy, tym lepiej możemy planować dalsze działania. Lepsze niż zamykanie się w domu i czekanie aż agresor sobie pójdzie (patrz: doktryna wojenna Ewy Kopacz). „Balszaja Rosija”, jakkolwiek brzmi to rachitycznie i groteskowo, nie tylko zechce zjednoczyć dawne republiki sowieckie i ich narody w jedno, ale ma ambicje na połączenie wszystkich słowiańskich sił w ogóle. Te nacjonalistyczne i prawosławne hasła są chwytliwe nawet na terenach byłych republik Jugosławii. Myli się zatem Adam Michnik twierdząc, że Rosja jest aktualnie prymitywnym autorytaryzmem. Już dawno przestała nim być.Tomasz M. Korczyński
DATA: 2015-05-22 08:32
AUTOR: TOMASZ M. KORCZYŃSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mój drogi Z, skoro orzekamy na podstawie wierności wartościom chrześcijańskim, to Rosja jest takim samym Babilonem, a może nawet Gogiem z Magogu.
ponad 4 lata temu / voxclamantis
 
Problem polega na tym że Polska nie chce pilnować swoich interesów wiecznie jest chętna na bronienie interesów innych (Zachodu i Wschodu) tak że nie potrafi samodzielnie podejmować decyzje odnośnie swojego losu tylko wiecznie patrzy na to co inni powiedzą zasugerują.
ponad 4 lata temu / Z
 
Rosja pilnuje swoich interesów. Polska pilnuje cudzych interesów. I co tu biadać?
ponad 4 lata temu / gruszki Łysenki
 
Nie łudźcie się z tą Cerkwią rosyjską. Wystarczy prześledzić sprawę diakona Andrieja Kurajewa. Cerkiew tę założył Józef Stalin, gdy Hitler deptał mu po piętach, a odtąd każdy kolejny Patriarcha - czynownik KGB (w tym zwłaszcza obecny Gundiajew, szmuglujący fajki, alkohol i "żywy towar").
ponad 4 lata temu / voxclamantis
 
Ale tendencyjny artykuł jak zwykłe całe zło na świecie to Rosja a Polska i tzw zachód są cacy. Myślenie XIX wieczne dalej tkwi w waszych umysłach gdzie zawsze opieralisię na kimś z zaborców zamiast liczyć tylko na siebie. Jezeli nie Rosja to kto poradzi sobie z islamistami w Europie. Przecież tylko Rosja nie jest mocna gebie tak jak amerykanie ale w czynach. Poza tym UE czyli Babilon musi upaść gdyż porzucił wartości chrześcijańskie Polska też bo jest cześcią UE.
ponad 4 lata temu / Z
 
???????????? , ??? ????? ??? ?????? ????????????? ????? ?? ????? ?? ??????
ponad 4 lata temu / Serg EKB
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.