DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2018 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Wielka Brytania kapituluje przed islamem

Wielka Brytania kapituluje przed islamem
© 2011 by Ruaridh Stewart

Wydaje się, że w języku angielskim niedługo zabraknie słów. Do tej konstatacji można dojść obserwując procesy zachodzące w brytyjskich mediach. Do tej pory słowem-kluczem było sformułowanie “Azjaci”, zwyczajowo oznaczające „muzułmanów”, obecnie ten etap mamy już za sobą. „Azjaci” trafili najwyraźniej na czarną listę, na której znaleźć też można takie pejoratywne określenia, jak „islam”, „muzułmanie” czy „meczety” (obecnie w użyciu jest fraza „centra religijne”). Zaskakującym jest, – ale tu wieszczę ogromne pole do popisu dla zwolenników totalitaryzmu płciowego – że z doniesień medialnych wciąż możemy się dowiedzieć, czy mowa o mężczyźnie, czy o kobiecie; podawany jest także (stygmatyzacja?) wiek delikwenta.

 

Jeżeli zatem, chcąc uzyskać informacje na temat tego, co stało się w Woolwich, ktoś zdał się na brytyjskie media, z doniesień na przykład radia BBC 5 Live mógł dowiedzieć się, że mężczyzna został tam zabity przez dwóch innych mężczyzn, zaś w to wszystko zaangażowanych jest jeszcze dwoje innych ludzi w wieku lat 29. To jakże rzetelne doniesienie mówi wszystko na temat natury i okoliczności ataku i jak wiemy, między innymi dzięki Maxowi Kolonko, nie jest zjawiskiem odosobnionym w brytyjskich mediach.  

 

Wystarczy włączyć telewizję pierwszej lepszej stacji, żeby dowiedzieć się od przejętego reportera, że w wyniku ataków terrorystycznych zginęło więcej muzułmanów niż niemuzułmanów. No dobrze, pytam samą siebie, co mi chcecie w ten sposób przekazać? Że islam jest niewinny? Że jego pierwszymi ofiarami są sami muzułmanie? To drugie jest dla mnie oczywiste, wystarczy spojrzeć na to, co dzieje się w świecie islamskim oraz na opłakany stan większości państw rządzonych przez muzułmanów. Mam jednak wrażenie, że nie o to chodzi telewizyjnym inżynierom umysłów, którzy w dużej mierze decydują przecież o tym, co myśli opinia publiczna. Im chodzi o to, żeby wymazać jakiekolwiek choćby podejrzenie, że istnieje niezaprzeczalny związek pomiędzy wyznawaną wiarą mordercy z Woolwich, a tym, co i w jaki sposób uczynił.

 

Komentarze medialne skupiają się także na tym, iż od czynienia mieliśmy z „samotnym wilkiem”, to znaczy osobą niepowiązaną z żadną grupą terrorystyczną. Założenie jest takie, że samotnym wilkiem nie należy się przejmować. Jak się wydaje, są ku temu dwa powody. Po pierwsze, jest to efekt uboczny tego, że określenie „terroryzm” z bardzo konkretnej formy walki politycznej, stało się we współczesnym dyskursie użyteczną łatką, którą można opatrzyć każdy atak skierowany przeciwko państwu vel społeczeństwu, używając go tym samym jako narzędzia w eliminowaniu przeciwników. Po drugie, po zamachach 7/7 w Wielkiej Brytanii utopiono przecież ogromne sumy pieniędzy i środków w programach antyterrorystycznych i antyradykalizacyjnych, nikt zatem nie chce by w dobie kryzysu ekonomicznego, gdy liczy się każdego pensa, kwestionować jakość i sensowność tych wydatków.

 

Niestety! I ta strategia nie wydaje się spełniać pokładanych w niej oczekiwań. Jeżeli bowiem zgodzimy się, że rzeźnik z Woolwich żadnym terrorystą nie był, to czym wytłumaczymy fakt, że wśród brytyjskich muzułmanów istnieją tysiące jemu podobnych – myślących tak samo, wyznających identyczne wartości i – co pokazują podejmowane w ostatnich dniach próby innych ataków, będące oczywistą kalką tego, co Michael Adebolajo zrobił w Woolwich – gotowych do działania. Na dodatek, kiedy atak jest planowany przez organizację terrorystyczną, służby bezpieczeństwa mają jakąś szansę go wykryć i uniemożliwić. Morderstwo w Woolwich jeżeli nawet jest aktem terroryzmu, to jest to terroryzm trzeciej generacji, którego Europa do tej pory nie znała.

 

Po terrorystach „outsiderach” importowanych do Europy dzięki tolerancyjnej polityce imigracyjnej kontynentu, takich, jak zamachowcy z 11 września, przyszła kolejna fala terrorystów „insiderów” – drugie, a czasem i trzecie pokolenie europejskich muzułmanów, których rodzice przybyli do Europy za chlebem, ale którzy sami rodzili się i wychowywali na kontynencie, jak zamachowcy z Londynu. Michael Adebolajo, terrorysta-konwertyta, otworzył nowy rozdział podręczników al-Kaidy, wcielając w życie to, co zapożyczając slogan reklamowy znanej marki, niektórzy eksperci określają mianem terroryzmu „Just do it”. Spontaniczność i amatorszczyzna tego rodzaju ataków sprawiają, że każdy może je przeprowadzić, a ponieważ nie wymagają one skomplikowanego planowania i logistyki, stają się praktycznie niemożliwe do zapobieżenia. To pokazuje także, że do radykalizacji nie są potrzebne już kosztowne wyprawy w góry Afganistanu, gdzie znajdują się obozy treningowe wojowników świętej wojny; dzisiaj wystarczy łącze internetowe – serwis YouTube, a także inne strony obfitują w kazania radykalnych imamów oraz wszelkie stosowne pomoce dydaktyczne, informujące, jak sobie poradzić z organizacją i przeprowadzeniem zamachu terrorystycznego. Jeżeli zatem nastroje wśród brytyjskich muzułmanów są choć w połowie tak radykalne jak się to uważa, nie bez kozery nazywając Londyn – Londonistanem, to zdaje się, że w najbliższych latach Wyspiarze będą mieli pełne ręce roboty. I to pomimo nieustannego zaklinania rzeczywistości, jakie codziennie odbywa się w brytyjskich mediach.

 

Te bowiem wolą się skupiać na tym, że morderca ubrany był zwyczajnie i mówił z typowym londyńskim akcentem. A jednak, pomimo stroju i akcentu, Adebolajo czuł się bardziej związany z Irakiem czy Afganistanem, chociaż przecież nigdy ich nie odwiedził. Czy nie powinno to niepokoić? Czy potrzeba bardziej wymownego wskaźnika, że miejsce narodzin i język są w kontekście radykalizacji muzułmańskiej zupełnie bez znaczenia? Adebolajo czuje się bardziej związany ze swoimi braćmi w krajach muzułmańskich, bo jest częścią ummy – wszystkich wyznających wiarę Mahometa. I to dla niego jest nadrzędna tożsamość, tożsamość, którą podziela wielu innych brytyjskich muzułmanów. Jest to jednak teza niedopuszczalna w mainstreamowych mediach, które całkowicie poświęciły się szukaniu „motywów” napastnika. Przedsięwzięcie takie wydaje się jednak skazane na niepowodzenie, tym bardziej, że fragmenty wypowiedzi Michaela Adbolajo wyjaśniające źródła jego inspiracji (sura at-Tawba, dziewiąty rozdział Koranu) oraz przyczyny jego zachowania, zostały w doniesieniach medialnych skrzętnie ocenzurowane. Syzyfowa praca stojąca przed brytyjskimi dziennikarzami polega zatem na zatuszowaniu prawdziwych motywów i przedstawieniu innych, wpisujących się w obowiązującą filozofię przekazu.

 

Łatwo nie będzie –  opublikowany ostatnio raport niezależnej organizacji The New Culture Forum, przedstawił analizy dotyczące materiałów nadawanych przez BBC w programach informacyjnych od 1997. Raport stwierdza jednoznacznie, że podczas gdy islam ma pozycję uprzywilejowaną, krytyka chrześcijaństwa oraz innych religii jest na antenie BBC dopuszczalna. Raport donosi także, że “BBC niechętnie porusza tematy związane z islamskim ekstremizmem i aktami agresji ze strony mniejszości zamieszkujących Wielką Brytanię; znacznie częściej można ujrzeć muzułmanów jako ofiary rasizmu czy islamofobii”. Doniesienia te potwierdzają raport zarządu powierniczego BBC, który już w 2007 roku oskarżał firmę o autocenzurę w tematach, które uznała za „nie do przełknięcia”. A ponieważ zdecydowanie nie do przełknięcia jest poruszenie tematu radykalizacji wspólnot muzułmańskich, media skupiają się na pacyfikowaniu białej populacji. Żołnierze na przykład zachęcani są do tego, by nie nosić mundurów w miejscach publicznych. Przypuszczałabym, ze kolejnym krokiem będzie zachęcanie księży do zaprzestania noszenia sutann i koloratek, ale tu rzeczywistość wyprzedziła kreację medialną, księża bowiem od dawna już tego nie robią, co więcej są takie rejony w Londynie, gdzie kapłani od dawna boją się publicznie pokazywać, ze strachu przed pobiciem i innymi szykanami.

 

Ustępstwa na rzecz islamu zaszły już tak daleko, że czas wziąć się za eliminowanie ewentualnych sprzeciwów wobec zaistniałej sytuacji. Zgodnie z tą logiką English Defence League – formacja sprzeciwiająca się islamizacji kraju – przedstawiana jest w mediach jako skrzyżowanie SS z mafią, za to dowiedzieć się można, że muzułmanie witają protestujących ksenofobów i rasistów herbatą i ciastkami. Jakby tego wszystkiego było mało, była szefowa MI5, dama Stella Rimington, nawołuje społeczeństwo do czujności, czyli do szpiegowania sąsiadów, co ma być najlepszą metodą powstrzymania każdego terrorysty.

 

Muszę przyznać, że nie wróżę tej nowej strategii antyterrorystycznej dużych sukcesów. Przypomina ono nieco działania brytyjskiej służby zdrowia. Kto mieszkał w Wielkiej Brytanii, ten wie, że na wszystko przepisuje się tam paracetamol. W tym wypadku nie tylko oczekuje się, że paracetamol wyleczy raka toczącego społeczeństwo, ale jeszcze potęguje wrażenie postępującej schizofrenii. Z jednej strony ludzie trafiają do więzienia za publikowanie nieprzychylnych islamowi komentarzy na Facebooku czy Twitterze, albo zakuwani są w kajdanki za wygłoszone na forum publicum zdanie „wracajcie do domu” (w tym ostatnim wypadku przytrafiło się to 85-letniej staruszce, weterance drugiej wojny światowej), z drugiej zaś zachęca do działań, które zazwyczaj w realiach brytyjskich kończą się oskarżeniami o rasistowską-islamofobiczną-antymuzułmańską bigoterię, zwolnieniami z pracy, grzywnami i innymi szykanami. Jeżeli więc absurdalność obecnej dyktatury multikulturalizmu nie zostanie zauważona, radykalizacja po obu stronach barykady będzie się tylko pogłębiać, a na nowe ataki nie będziemy musieli długo czekać. Ale może o to mediom chodzi?

 

Monika Gabriela Bartoszewicz


 


DATA: 2013-06-14 07:58
AUTOR: MONIKA GABRIELA BARTOSZEWICZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Homoterror i uleganie islamowi to liberalizm. Rację miał prof. Guz- każda doktryna rozciaga się na wszystkie dziedziny zycia. A potem wszyscy zaczną się zabijać przez te różnice.
ponad 5 lat temu / circ
 
Głupi artykuł, moim zdaniem. Należałoby zacząć od tego, że to nie muzułmanie pierwsi zaczęli kolonizować współczesny świat zachodni, tylko świat zachodni powodowany chciwością - tu chodzi głównie o Wielką Brytanię i USA - jako pierwszy zaczął się wtrącać w sprawy Środkowego i dalekiego Wschodu, który posiada bogactwa w postaci gazu i ropy. Ale tego już wam wasze ukochane media zachodnie nie powiedzą. Nie chcę bronić muzułmanów, ale chodzi mi o zwykłą sprawiedliwość. I jeszcze jedno, nie myślcie sobie, drodzy rodacy, że Wielka Brytania ma was za coś lepszego niż Azjaci, bo prawda jest taka, że dla nich jesteśmy postsowieckim krajem, niewiele różniącym się od Rosji - wroga zachodu. Jak to mówią o nas w Anglii: "Poles and other easter-Europeans".
ponad 5 lat temu / Anonim
 
Rozmiękczone narody europejskie są łatwym łupem dla najbardziej prymitywnych nacji.
ponad 5 lat temu / marekb54
 
pojawienie się takich absurdów było tylko kwestią czasu :(... to niestety logiczna konsekwencja wielu wielu dekad polit-poprawnościowej samobójczej polityki w Europie...
ponad 5 lat temu / pablo
 
Za to polskich telewizjach często w relacjach z zabójstw lub znęcania w rodzinie robi się "przypadkowe" zbliżenie na figurę Matki Boskiej lub obiekty sakralne.
ponad 5 lat temu / cynik
 
"których rodzice przybyli do Europy za chlebem" ...... Opisana w powyzszym artykule "Nigerianizacja" naszego kontynentu zakutego przez pomiot "Szkoły Frankfurckiej" w dyby "Kulturalnej Samonienawiści" jest w pełnym toku - (marsz generacji 68 przez instytucje) ...... Nie byle kto (i na miesiące przed 9.11) ---> śp. bejlerbej Germanistanu pan Necmettin Erbakan w Hagen (NRW) 15. kwietnia 2001 monitorowany przez agentów BND: "Europejczycy uważają iż muzułmanie przyjeżdżają, wsiąkają do Europy tylko dla zarobienia pieniedzy. Ale allah ma inny plan. My z największą pewnością dojdziemy do władzy, czy to się jednak stanie z lub bez rozlewu krwi jest kwestią otwartą"
ponad 5 lat temu / Tiberias
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.