DZIŚ JEST:   20   LISTOPADA   2019 r.

Św. Rafała Kalinowskiego
Św. Feliksa Walezjusza
 
 
 
 

Wielka Brytania: wywiad wspierał reżim Kadaffiego

Wielka Brytania: wywiad wspierał reżim Kadaffiego
Siedziba MI5, fot. Cnbrb / commons.wikimedia.org, licencja cc
#WIELKA BRYTANIA    #WYWIAD    #OPOZYCJA    #MI5    #KADAFFI

Brytyjski wywiad blisko współpracował z libijskimi służbami w zakresie zwalczania opozycji. Ministerstwo spraw wewnętrznych odmówiło ustosunkowania się do informacji ujawnionych przez media.

 

Według ostatnich doniesień, libijscy funkcjonariusze korzystali na Wyspach ze wsparcia MI5. Realizując zadania wymierzone w przeciwników Kadaffiego, korzystali ze sprzętu, lokali i kanałów komunikacyjnych udostępnianych im przez brytyjski wywiad. Korzystali między innymi z ekskluzywnych obiektów w centralnym Londynie jak i z danych gromadzonych przez MI5.

 

W 2005 roku libijscy funkcjonariusze mieli otrzymać od brytyjskich partnerów poufne informacje osobowe, przekazywane czynnikom rządowym przez Libijczyków ubiegających się o azyl polityczny. Jak zaznaczają dziennikarzy prowadzący śledztwo, nie był to odosobniony przypadek.

 

Z kolei "Sunday Telegraph" wskazuje, że brytyjski wywiad korzystał ze wsparcia Libijczyków, między innymi organizując na terenie Europy islamski ośrodek kultu, w którym radykalni kaznodzieje mieli integrować imigrancką młodzież.

 

Dyskusja nad brytyjską polityką wobec reżimu Kadaffiego nabiera rumieńców. Oskarżenia stawiane coraz głośniej przez media opierają się między innymi na dokumentach wywiadowczych, pozyskanych po upadku reżimu. Jeden z liderów opozycji, Abdel Hakim Belhadż, oficjalnie wystąpił na drogę sądową przeciwko byłemu ministrowi spraw zagranicznych w rządzie Tony Blaira, Jackowi Straw. Beladż oskarża go o bezprawne wydanie w ręce libijskich władz, przez co poddawany był torturom i odsiedział sześć lat w więzieniu.

 

Od czasu ujawnienia tych informacji, stosunki brytyjsko-libijskie pozostają przedmiotem badań komisji Izby Gmin do spraw tajnych służb.

 

Źródło: polskatimes.pl

mat


DATA: 2012-04-23 12:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.