DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

Wielka Brytania: Po śmierci twoje ciało przejmie państwo

Wielka Brytania: Po śmierci twoje ciało przejmie państwo
fot. I.Viacheslav/Shutterstock.com
#ŚMIERĆ    #CIAŁO    #MEDYCYNA    #PRZESZCZEPY    #ZMARŁY    #ORGANY

Od maja tego roku w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać prawo zezwalające państwu na przejęcie ciała osoby zmarłej i pobranie z niego organów do przeszczepów. Rozporządzenie zakłada domniemanie zgody osoby dorosłej na pobranie organów, chyba że zgłosi ona swój sprzeciw i zawnioskuje o wykreślenie jej z państwowego rejestru dawców.

 

Nowy przepis, zwiększający uprawnienia państwa wobec obywateli, ma objąć wszystkich dorosłych obywateli Wielkiej Brytanii już od 20 maja tego roku. Nie będą mu podlegać osoby poniżej 18 roku życia oraz dorośli mieszkający na wyspach krócej niż jeden rok. W treści nowego prawa wymieniane są organy, które będzie można pobierać. Podstawowa lista narządów do przeszczepu obejmuje serce, płuca, wątrobę, nerki, trzustkę, przewód pokarmowy, kości, tętnice i tkankę nerwową.

 

Przygotowując rozporządzenie rząd brytyjski argumentował jego znaczenie dla skrócenia czasu oczekiwania na przeszczep organów. Resort zdrowia podawał, że dzięki zmianom do 2023 roku powinno się wykonywać 700 operacji przeszczepów rocznie. Obecnie kolejka oczekujących na organy od dawców liczy 5,2 tys. osób. Nowy przepis określa się w Wielkiej Brytanii jako „Max and Keira’s law”, upamiętniając 9-letniego chłopca Maxa, któremu w 2017 roku przeszczepiono serce 9-letniej dziewczynki Keiry, która zginęła w wypadku samochodowym.

 

Źródła: ITV.com, Krasnaja Wiesna, Daily Mail, Mirror.co.uk

JB


DATA: 2020-02-26 06:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@trooper Problem tzw. sztucznego podtrzymywania życia to nie tylko kwestia definicji śmierci, ale kwestia celu w jakim tego rodzaju maszyny zostały skonstruowane. Czy celem było ratowanie życia, czy może stworzenie sztucznego ciała, które podtrzymywałoby podłączony do sieci mózg przy życiu kiedy newralgiczne organy zawiodą? Jest to zagadnienie analogiczne do pytania: w jakim celu stworzono pieniądze? Chrystus mówił o niegodziwej mamonie, a jednocześnie zalecał roztropnie czynić dobro za pomocą niegodziwej mamony. Dlaczego tak? Czy pieniądze rzeczywiście są tylko zamiennikiem dóbr naturalnych, czy może od początku służą jako produkt uprzywilejowany, którym można regulować rynek? Urządzenia sztucznie podtrzymujące życie zapewne pomogły wielokrotnie w wyratowaniu przed śmiercią, ale czy one same w sobie nie są próbą ingerencji człowieka we władzę Boga, próbą stworzenia iluzji raju na ziemi? Ja się nie podejmuję odpowiedzi w kilku zdaniach.
1 miesiąc temu / Murem
 
@Czytelnik @trooper Po raz kolejny napiszę Panom, że nie jest zadaniem lekarza nieomylnie orzekać kiedy dokładnie dusza opuszcza ciało. Dlatego lekarz NIE MOŻE WIEDZIEĆ tego co Panowie sugerują, że wie, a więc że dusza opuściła już ciało, a ono jeszcze żyje. Lekarz może stwierdzić zgon wtedy i tylko wtedy kiedy w ciele już nie ma ani krzty życia, czy to jest dla Panów za trudne do pojęcia? Panów argument jest sprzeczny sam w sobie, bo zakłada u lekarza znajomość chwili gdy dusza opuszcza ciało. Czy dusza może opuścić żywe ciało? To jest niemożliwe do określenia. Sam św. Paweł opisując nadprzyrodzone widzenie napisał, że był porwany do nieba, ale nie wiedział czy w ciele czy poza ciałem. @Czytelnik Lekarze którzy nie wiedzą o istnieniu duszy są nieukami lub niedowiarkami. Nie jest to moją sprawą, że ktoś jest niedouczony i ma problem ze zrozumieniem podstawowych zagadnień antropologicznych.
1 miesiąc temu / Murem
 
@W Polsce cz.2 W tym wypadku za człowieka żyją maszyny. Po śmierci "centrum dowodzenia" czytaj mózg wszystkie inne narządy stopniowo tracą swoje funkcje życiowe. Czy wiesz, że po ustaniu akcji serca np. nerka "chodzi" jeszcze 20 minut? Tutaj za człowieka żyją maszyny. Dla mnie to forma uporczywej terapii trzymanie na maszynach osoby ze śmiercią mózgową. Ale jak ktoś chce jego sprawa. Za swoją kasę to i może zwłoki do respiratora podłączyć. @Murem Dusza opuszcza ciało gdy to utraci swoje funkcje życiowe. A co jak człowiek sam z siebie nie żyje ,a żyją za niego maszyny i wiadomym jest, że już nigdy samodzielnie żył nie będzie. Po śmierci mózgowej prędzej czy później ustają prace innych narządów ale maszyny ją przedłużają niż miałoby to nastąpić naturalnie. Z PRAWIDŁOWO ZDIAGNOZOWANEJ śmierci mózgu nikt nie wyszedł, a po śmierci mózgu obumierają inne narządy ale każdy w innym czasie. Słyszałem też, że dusza opuściła żywe ciało także
1 miesiąc temu / trooper
 
@W Polsce cz.1 Jan Paweł II miał inne zdanie na ten temat. Skoro uważasz, że ciało ludzkie jest integralne to rozumiem nie wolno odciąć nogi gdy np. będzie bardzo zaawansowana gangrena? Rozumiem, że nie wolno także podzielić się krwią jako krwiodawca, bo krew jest integralnym płynem ciała bez którego ciało obumrze? Rozumiem, że nie wolno także oddać osobie potrzebującej nerki czy wątroby ? Jeżeli myślisz, że sprzeciw w Poltransplancie Cię uratuje to się grubo mylisz. Jak stwierdzą u Ciebie śmierć mózgu to odłączą Cię od aparatury podtrzymującej życie i tyle. Pójdziesz do trumny bez pobrania narządów. Utrzymywanie kogoś przy życiu na maszynach i miejsce na oddziale ratowniczym kosztuje. Mało tego. Jak ktoś zajmuje te aparatury to ktoś inny w tym czasie może ich potrzebować i być może chwilowe podtrzymywanie życia sztuczną aparaturą spowoduje, że funkcje życiowe u kogoś innego powrócą np. oddychanie.
1 miesiąc temu / trooper
 
@Tarzan mówię o większości nie o 2 osobach
1 miesiąc temu / Czytelnik
 
@czytelnik-mam matkę i teścia lekarzy i oboje wierzą w duszę.
1 miesiąc temu / Tarzan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.