DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Wielka Brytania: pierwsze testy szczepionki przeciw COVID-19 na ludziach

Wielka Brytania: pierwsze testy szczepionki przeciw COVID-19 na ludziach
fot. DADO RUVIC / Reuters

W czwartek na Uniwersytecie w Oksfordzie rozpoczęły się pierwsze testy kliniczne na ludziach przeciw chorobie wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. Na badania zgłosiło się 800 ochotników, dwóm z nich wstrzyknięto już pierwsze dawki wakcyny.

 

Jak podaje BBC, połowie pacjentów zostanie wstrzyknięta szczepionka na COVID-19, a drugiej połowie na zapalenie opon mózgowych. Ochotnicy nie będą wiedzieli, którą wersję otrzymali. Nad preparatem pracował przez ostatnie trzy miesiące zespół badawczy pod przewodnictwem dr Sarah Gilbert z Uniwersytetu w Oksfordzie. „Osobiście, mam wysoki stopień pewności co do tej szczepionki” – powiedziała.

 

„Oczywiście, najpierw musimy ją przetestować i zebrać dane od ludzi. Musimy udowodnić, że rzeczywiście zapobiega zainfekowaniu przed zaaplikowaniem jej szerszej populacji” – dodała. Dr Gilbert początkowo wskazywała na 80 proc. szanse powodzenia eksperymentu. Dzisiaj woli nie podawać konkretnych liczb, lecz szanse powodzenia określa jako „bardzo duże”.

 

Szczepionka powstała na bazie osłabionego wirusa grypy (adenowirusa) pobranego od szympansów, zmodyfikowanego w ten sposób aby nie mógł namnażać się w organizmie. Naukowcy z Oksfordu wynaleźli już szczepionkę na MERS, dlatego optymistycznie patrzą na obecne próby.

 

Na początku do udziału w badaniu zachęca się pracowników służby zdrowia, którzy maja większe szanse na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Nikogo specjalnie nie infekuje się  nowym patogenem ze względu na brak leku na wywołaną przez niego chorobę COVID-19. Zdaniem naukowców, takie podejście budziłoby wątpliwości etyczne.

 

Jednocześnie wzywa się do jak najliczniejszego wzięcia udziału w eksperymencie. Docelowo pragnie się przeprowadzić testy na 5 tys. osób. Planowane jest także przeprowadzenie badania na szerszej grupie społecznej, w którymś z afrykańskich państw np. Kenii.

 

Bazując na badaniach przeprowadzanych w związku z koronawirusem MERS, naukowcy przekonują o wysokim stopniu bezpieczeństwa szczepionki. Z zaobserwowanych efektów wynikało, że ryzyko wzmocnienia choroby poprzez szczepionkę jest „minimalne”. Pracownicy badania spodziewają się wyprodukowania blisko miliona dawek już w sierpniu, jeżeli pierwsze testy okażą się skuteczne.

 

Wciąż jednak trzeba będzie sprawdzić je na coraz szerszych grupach społecznych. „Chcemy aby szczepionka trafiła do wszystkich potrzebujących. Nie tylko wszystkich obywateli Wielkiej Brytanii, ale ludzi żyjących w krajach trzeciego świata” – podkreślał dr Andrew Pollard, dyrektor Oxford Vaccine Group.

 

Badania nad szczepionką w kwocie blisko miliona funtów sfinansował brytyjski rząd.

 

Źródło: rmf24.pl / bbc.com

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-04-24 09:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma leku na covid-19? To co oni robią w szpitalach z tymi zakażonymi?
1 miesiąc temu / A.G.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.