DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Wielka Brytania: nie będzie procesu beatyfikacyjnego Gilberta K. Chestertona

Wielka Brytania: nie będzie procesu beatyfikacyjnego Gilberta K. Chestertona

Biskup angielskiej diecezji Nottingham postanowił nie rozpoczynać procesu beatyfikacyjnego znanego pisarza Gilberta Keitha Chestertona. Decyzję tę bp Peter Doyle ogłosił w liście do Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego. Wytłumaczył ją trzema powodami: brakiem lokalnego kultu, niemożliwością określenia wzorca jego osobistej świętości, a także jego antysemityzmem.

 

W 2013 r. sprawdzenie możliwości otwarcia procesu zostało powierzone jednemu z kanoników. Ks. John Udris, prowadzący czynności sprawdzające, powiedział wtedy, że wykraczający poza konwencjonalne wyobrażenia o świętości Chesterton, mógłby być ogromnym wzorem dla Kościoła. Po sfinalizowaniu badań, bp Doyle konsultował sprawę z Kongregacją Spraw Kanonizacyjnych.

 

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) znany jest powszechnie jako autor cyklu nowel detektywistycznych, których główną postacią jest Ojciec Brown. Jednak gdy w wieku 48 lat przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm, stał się jego apologetą. Napisał m.in. takie książki jak „Człowiek, który był Czwartkiem”, „Latając gospoda”, a także „Heretycy”, „Ortodoksja” i „Święty Franciszek z Asyżu” oraz liczne eseje.

 

Do czytania książek Chestertona zachęcał w Roku Wiary abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, przedstawiając go jako jednego z chrześcijańskich pisarzy, którzy potrafili pisać o wierze.

 

O przygotowaniach do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Chestertona mówił już w 2013 r. Dale Ahlquist, przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Chestertonowskiego, na 32. Konferencji Chestertonowskiej w Worcester w USA. Ahlquist - który napisał m.in. książkę o Chestertonie „Apostoł zdrowego rozsądku” - ujawnił, że propozycję wyniesienia Chestertona na ołtarze wspierał arcybiskup Buenos Aires, kard. Jorge Bergoglio, obecny papież Franciszek.

 

KAI

TK


DATA: 2019-08-03 19:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a poza tym, czy konieczny jest do beatyfikacji kult lokalny? Pytam, bo na moje oko w przypadku Chestertona zupełnie zasadnie można by się dopatrywać kultu globalnego skoro jego twórczość umacnia dziś wiarę katolicką wielu i w USA i w Polsce ...
ponad 1 rok temu / Bond (James)
 
Może zająłby się ktoś w Kościele galopującym antyromanizmem, zamiast szukać u wszystkich na siłę antysemityzmu ...
ponad 1 rok temu / Bond (James)
 
Stare porzekadło mówi: "jak się chce psa uderzyć, kij się zawsze znajdzie". Po co szukać pretekstów na siłę? Jego Ekscelencja mógł normalnie ogłosić: "Nie lubię Chestertona, mam poglądy modernistyczno-lewicowe, a ten gość miał zupełnie odmienne" - byłby przynajmniej szczery. A co do powodów: "1. brakiem lokalnego kultu" - u nas, na wsi, ludzie modlą się za jego wstawiennictwem, niech Ekscelencja się pofatyguje, zapraszam; 2. "niemożliwością określenia wzorca jego osobistej świętości" - a cóż to znaczy ów "wzorzec osobistej świętości"? To naprawdę najsłabszy z możliwych argumentów; 3. "jego antysemityzmem" - antysemityzmem wg obecnych standardów? Nie przymierzając, św. Maksymilian M. Kolbe był znacznie większym "antysemitą", a świętym jesnak został. Parafrazując Papieża Franciszka, a kimże jest Jego Ekscelencja, żeby osądzać? Skoro urzędujący Papież takie rzeczy wygaduje o sodomitach, to Jego Ekscelencji nie przystoi osądzać Chestertona. Tyle w temacie.
ponad 1 rok temu / rozbawiony
 
Więc szczęścia ma królowa Izabela Katolicka, w pięćsetną rocznicę śmierci Której rozpoczął się proces Jej beatyfikacji.
ponad 1 rok temu / Ryś
 
A co z "sługą bożym" Andrzejem Szeptyckim? Ten to dopiero wzór do naśladowania - lokalny kult jest wśród czarno-czerwonych flag, wzorzec osobistej świętości jest podobnie jak Stepana Bandery, a o żydach na razie cichosza. Potem dowiemy się, że OUN-UPA ich ratowali przed Polakami.
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 
Podobno opowiadał się za odmiennym ubiorem dla żydów. Prawda to?
ponad 1 rok temu / von reznicek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.