DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2019 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Wielka Brytania: Matka i ojciec – to już oficjalnie dyskryminacja

Wielka Brytania: Matka i ojciec – to już oficjalnie dyskryminacja
Fot. pixabay.com

Słowa „matka” i „ojciec” mogą być dyskryminujące – uważa brytyjski urząd zajmujący się rozstrzyganiem sporów prawnych między szkołami a innymi podmiotami publicznymi. Do wystrzegania się tych określeń będą zmuszone teraz nawet placówki katolickie.

 

Agencja Edukacji Katolickiej (CES), organ episkopatu Wielkiej Brytanii zarządzający szkołami katolickimi, będzie prosić poszczególne placówki o unikanie terminów „matka” i „ojciec”, które mogą być uznane za dyskryminujące. To efekt orzeczenia urzędu zajmującego się sporami prawnymi w obszarze szkolnictwa (ang. Office of the Schools Adjudicator, OSA).

 

CES zgadza się wprawdzie na to, by  ostatecznie to biskup miał prawo zdecydować o prawie bądź jego braku do używania słów „matka” i „ojciec” w szkołach katolickich jego diecezji, ale pożądana jest jednolitość.

 

OSA zajęła się sprawą po skardze złożonej przez jednego z prawnych opiekunów dziecka przeciwko katolickiej szkole podstawowej Ducha Świętego w podlondyńskim Wandsworth. W ocenie tegoż mężczyzny, słowa „matka” i „ojciec” mogą być dyskryminujące wobec opiekunów homoseksualnych, żyjących w separacji lub też dalszej rodziny wychowującej dziecko.

 

Jak podaje ,,The Sunday Times’’, wiele katolickich szkół używa już określeń: „rodzic 1” i „rodzic 2”.

 

Rzecznik CES podkreśliła, że organizacja oczekuje wcielenia w życie nowych wytycznych przez wszystkie szkoły. Obecnie wraz z diecezjami oraz OSA pracuje nad stworzeniem „certyfikatu katolickiej praktyki”, który położy podwaliny pod używanie jednolitych form określania wychowawców uczniów we wszystkich szkołach.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

Pach

 

 


DATA: 2017-11-20 21:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak dla mnie to dyskryminuje "matke i ojca". Chocby nie wiem jak sie starano to nie da sie podwazyc faktu ze do stworzenia czlowieka potrzebni sa zarowno mezszczyzna i kobieta.
ponad 1 rok temu / paradoks
 
Nie mogę sobie tego wyobrazić jak straszne i puste emocjonalnie jest zwracanie się dziecka per "rodzic 1". Gdzie przekaz emocjonalny: to jest moja mama, to mój tato... To obdziera rodziców z godności ojca i matki. Za chwilę rodzice będą zwracać się do swoich dzieci: dziecko 1, dziecko 2, dziecko 3.
ponad 1 rok temu / To szaleństwo
 
Wandsworth to dzielnica w samym Londynie polozona bardzo blisko Centrum miasta. Na terenie Wandsworth, na Balham znajduje sie Polska Rzymskokatolicka Parafia im. Chrustusa Krola.
ponad 1 rok temu / Zygmunt
 
@marko,lolo. Czasy ostateczne to oczekiwanie na Paruzję, początkiem tego okresu jest wniebowstąpienie. A to co się dzieje to po prostu walka szatana o rząd dusz. Taka walka jest jest od chwili buntu diabła wobec Stwórcy, którą tu na ziemi zapoczątkował w rozmowie z Adamem i Ewą ( choć Adam milczał). My doświadczamy nawałnicę tej walki. Jeśli żyjemy w czasie pokoju to tylko takiego bez wojny - tyle z dobrych rzeczy. No i jeszcze mamy swobodę wyznawania swojej wiary a to dużo.
ponad 1 rok temu / JEDYNY
 
Silna armia, silne państwo, polski rząd ! A nie polsko-języczny! Chcecie pokoju, to się trzeba zbroić. Historia pokazuje, że napada i grabi się tylko słabych. Polska w strefie zgniotu. Silna armia, broń dla Polaków . To trzeba w Polsce zorganizować. Sojusze...? Z kim ..? Liczmy tylko na siebie.
ponad 1 rok temu / Predator
 
Kompletne zidiocenie. Jeżeli homoseksualiści będą w ten sposób dyskryminować heteroseksualistów, wówczas nie mogą liczyć na zrozumienie. Niestety homoseksualiści oddalają od demokracji.
ponad 1 rok temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.